Ana SayfaSosyal MedyaMikro Influencer ve Makro Influencer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mikro Influencer ve Makro Influencer Arasındaki Farklar Nelerdir?

-

Son zamanlarda dijital pazarlama alanında revaçta olan meslek gruplarından biri olan influencerlık oldukça ilgi çekici bir meslek haline gelmiştir. Influencer etkileyen kişi anlamına gelmektedir. Influencerlar, takipçileri tarafından güvenilen, beğenilen ve merak edilen kişidir. Markalar ve müşteriler arasında adeta köprü görevi görmektedir. Bununla birlikte influencerlar, kullandıkları ve reklam yapacakları ürünü sosyal medya hesabından takipçilerine önererek, satın almalarına öncülük etmektedirler.

Mikro Influencer Nedir?

Takipçi sayısı 500 ile 10 bin arasında olan sosyal medya kullanıcılarıdır. Bu takipçi sayısına sahip olan sosyal medya kullanıcıları sahip olduğu az takipçi sayısı sayesinde hitap ettiği takipçi kitlesi olarak bilinir. Belirli bir kitlesi olduğu için hitap edebileceği takipçileri hakkında bilgisi vardır. Aslında bu durum markalar için iyi bir avantajdır çünkü hitap etmesi gereken müşterilerini kolaylıkla bulabilmektedir. Az takipçi sayısına sahip olduğu için takipçileri ile iletişimleri daha güçlüdür. Takipçileri tarafından daha çok güvenilen influencerlar olarak görülmektedirler.

Makro Influencer Nedir?

Takipçi sayısı 10 bin ile 1 milyon arasında olan kişilere denilmektedir. Takipçi sayısı fazla olduğu için sahte hesap kullanıcıları ile karşı karşıya kalsalar da, erişim olanakları daha yüksektir. Daha fazla kişiye hitap ettikleri için de büyük markaların reklam ve işbirliği içerisinde tercih ettiği influencerlar olarak sosyal medyada yer almaktadırlar. Makro Influencerlar, birden fazla konuya hitap edebilirler. Takipçi sayısı fazla olduğu için takipçileriyle birebir iletişim olanakları ise micro influencerlara göre düşüktür.

Mikro ve Makro Influencer Arasındaki Farklar

Micro Influencer

  • Takipçi sayısı 500 ile 10 bin arasındadır
  • Takipçileriyle iletişimi kolaydır
  • Hitap edeceği kitle bellidir
  • Güven oranı fazladır.

Macro Influencer

  • Takipçi sayısı 10 bin ile 1 milyon arasındadır 
  • Sahte hesap olasılığı fazladır
  • Fazla takipçi sayısı sebebiyle etkileşim yüksektir
  • Büyük markaların reklam yapmak için tercih ettiği sosyal medya kullanıcılarıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...