Ana SayfaSEOMobil ve Masaüstü Sıralaması Neden Farklı?

Mobil ve Masaüstü Sıralaması Neden Farklı?

-

Masaüstü ve Mobil arama sonuçları aramalarda farklılık gösterebiliyor. Peki bunun sebebi nedir? Google’dan John Mueller Mobil ve Masaüstü arama sonuçlarında neden sıralama farklılıkları oluştuğunu gelen bir soru üzerine açıklığa kavuşturuyor. Mobil arama sonuçları için sıralama faktörleri hakkında bilgileri John Mueller bizlere aktardı.

Masaüstü ve Mobil Arama sıralaması neden farklı?

John Mueller’in gelen soruları cevapladığı canlı yayın sırasında gelen sıralama farklılıkları hakkındaki soruyu açıklığa kavuşturdu.

Yayın sırasında gelen soru

“Neden… Mobil ilk endekslemeye geçiş yaptığımızda, masaüstü ve mobil sıralama nasıl farklı oluyor?”

John Mueller’in cevabı ise şöyleydi;

“Yani, mobil ilk indeksleme, özellikle içeriği indekslemenin teknik yönü ile ilgilidir.

İçeriği dizine eklemek için bir mobil Googlebot kullanıyoruz.

Ancak içerik bir kez dizine eklendiğinde, sıralama tarafı hala (bir tür) tamamen ayrıdır.”

John Mueller mobil indeksleme ile sıralama değişikliklerinin farklı konular olduğunu Mobil indekslemenin teknik tarafı ilgilendirdiğini söylüyor.

Konuşmanın devamında Joh Mueller mobil sıralama için önemli açıklamalarda bulundu.

Sitenizin hızı mobil sıralamanızı etkileyebiliyorken sitenizin aynı zamanda mobil uyumlu olması gerekmektedir. Son deneyim güncellemesi ile mobil uyumlu ve mobilde hızlı açılmayan siteler büyük sıralama kayıpları yaşadılar. Mobil arama sonuçlarında sıralamaların farklılık göstermesinin bir diğer etkeni ise mobil cihazlarda konum bilgisinin daha net alınması dolayısı ile sonuçların daha fazla yerelleştirilmesi anlamına geliyor.

Masaüstü sıralamada ise kullanıcıların daha fazla alanı görme imkanı olduğu için daha fazla görsel görmek isteyebilecekleri için sıralamalarda farklılık oluştuğunu belirtti.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...