Ana SayfaE-TicaretShopify artık Robots.txt dosyasını düzenlemeye izin veriyor

Shopify artık Robots.txt dosyasını düzenlemeye izin veriyor

-

Shopify işletme sahiplerinin artık robots.txt dosyasını güncellemelerine ve değiştirmelerine izin verdiğini duyurdu. Öncesinde Shopify mağazalar için otomatik olarak bir robots.txt dosyası oluştururken artık işletme sahipleri kendi Robots.txt dosyalarını oluşturabilecek.

Varsayılan olarak gelen Robots.txt dosyası mağazalar için kusursuz bir şekilde çalışırken robots.txt.liquid theme template aracılığıyla düzenlenebilir bir hale geldi. Yeni özellik ile;

 • Mağaza içerisinde belirlenen URL’lerin taranmasına izin verin veya engelleyin,
 • Belirleyeceğiniz tarayıcılar için tarama gecikme kuralları ekleyin,
 • Ekstra bir site haritası bağlantısı ekleyin,
 • Belirli tarayıcılardan girişi tamamen engelleyin,

Ayrıca Shopify tarafından yapılacak açıklamada Robots.txt tarafında oluşacak sorunlarda hiç bir destek alamayacağınızı da belirtmek isteriz. Mağazanızın trafiklerinin kaybolmasına sebep olmamak için için Shopify Uzmanlarından ekstra destek alabilirsiniz.

Shopify robots.txt nasıl güncellenir?

Oldukça basit bir şekilde ulaşabileceğiniz robots.txt dosyasını düzenlemek için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz;

 • Shopify yönetim paneli üzerinden Online Mağaza> Temalar sekmesine gidin.
 • Eylemler butonuna ve ardından Düzen Kodu menüsünü seçin.
 • Yeni şablon ekle butonunun ardından robots’u seçin.
 • Şablon oluştur’a tıklayın
 • Varsayılan olarak değiştirmek istediğiniz ayarları yapın ve yayınlanan robots.txt.liquid dosyasındaki değişiklikleri kaydedin.

Shopify robots.txt nasıl varsayılan ayarlara getirilir?

Varsayılan robots.txt dosyanıza geri dönmek ve ayarlarınızı sıfırlamak istiyorsanız öncelikle yedek almak istiyorsanız robots.txt.liquid dosyanızı farklı bir yere kaydetmelisiniz çünkü bu işlem geri alınmaz. Shopify’da robots.txt ayarlarını sıfırlamak istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz;

 • Shopify yönetim paneli üzerinden Online Mağaza> Temalar sekmesine gidin.
 • Eylemler butonuna ve ardından Düzen Kodu menüsünü seçin.
 • Robots.liquid öğesini seçin ve ardından Dosyayı sil’e tıklayın.

Uzun yıllar sonra gelen bu temel özellik hakkında Google’dan John Mueller’de şunu belirtti;

1994 yılından itibaren kullanılabilen bu temel özellik Shopify’a kurulmasının 15 yıl ardından geldi. Tobi Lutke tarafından duyurulan Robots.txt özelliği tüm kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılabilir durumda.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim
Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...