Ana SayfaPazarlamaMüzik eserini gerek dijitalde gerek farklı mecralarda görünür kılmak

Müzik eserini gerek dijitalde gerek farklı mecralarda görünür kılmak

-

Müzik, uzun yıllardan beri insanların hayatında var olan bir olgu. En iyi sanat eserlerinin içinde her zaman müzik de yer almıştır. 

Bugün geçmişe kıyasla internet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte müzik eserleri geçmişten daha farklı şekillerde dağıtımı yapılan sanat eserleri halini aldı. Ancak gerek geçmişte gerekse günümüzde bir müzik eseri yapan sanatçının müzik klibinin de olması adeta bir zorunluluktur. 

Özellikle yine teknolojik imkanların çoğalmasıyla birlikte bir müzik eseri yapmanın gitgide daha da ulaşılabilir aletlerle yapıldığı günlere geldik. Bu nedenle özellikle amatör müzisyenlerin sayısının her geçen gün daha da arttığını görüyoruz. 

Kendisini internet aracılığıyla tanıtmak isteyen ve eserlerinin internetteki görünümünü arttırmak isteyen müzisyenler için arama motoru ve sosyal medya endeksli bazı önerilerimiz olacak. Uzatmadan başlayalım. 

Muhakkak video klip çekin.

Her ne şekilde olursa olsun bugün internetteki görünümü arttırmanın en temel yolu görselliği ön planda tutmaktır. 

Nitekim insanların sizin müzik eserinizi ilk olarak göreceği mecralardan biri Youtube’daki ve diğer video platformlarında yayınlayacağınız müzik klibi olacak. Zaten en başta görsellikten bahsetmemizin temel nedeni de bu durum.

Bu nedenle video klibinizi çekerken mümkün olduğunca şarkınızın ruhuna uygun bir tema ile klibinizi senaryolaştırın. Klibinizin bir hikaye mi anlatacağı yoksa dans koreografileri üzerine mi olacağını belirleyin. En önemlisi de klibinizin nasıl bir ortam içerisinde çekileceğini iyi belirleyin. 

Her ne şarkı yaparsanız yapın görünürlüğünüzü arttırmak için muhakkak bir video klip çekin. Bugün şarkı yapmak kadar video klip çekmenin de maliyetleri azaldı. Yeri geldiğinde cep telefonunuz ile çekeceğiniz bir klip dahi oldukça kaliteli olabilir. Ancak yine de bu işten anlayan birinin yönetiminde bu klibi çekerseniz kaliteyi arttırmış olacaksınız. 

Video kliplerin en önemli unsurlarından biri de klip ardında yapılan kurgu aşamasıdır. Kurgu aşamasında klibin ruhunu iyi yansıtan görüntüleri arka arkaya koymaya gayret gösterin. Klip kurgusu için yüksek maliyeti olan programları tercih etmek zorunda değilsiniz. Maliyeti düşük olan videoya müzik ekleme ve görüntü düzenlemesi yapma programlarını tercih edebilirsiniz. 

Müzik eserinin farklı platformlarda yer almasını sağlayın. 

Bugün internette görünürlüğü arttırmak için haliyle olunabilen her yerde olmak gerekiyor. Müzik denildiğinde ise akla farklı müzik platformları geliyor. 

Bu platformların bazılarına girebilmek için gerçekten alanınızda profesyonel olmanız gerekirken bazı platformlara ise sadece bir amatör olarak girmek dahi oldukça kolay. Bu nedenle siz hiçbir platformdan korkmayın ve hepsine eserinizi yüklemeye çalışın. 

Kitlenizi yönlendireceğiniz ana yeriniz neresiyse bu platformların her birinden o siteye link verin. İnsanların size doğrudan ulaşabileceği yer olarak sosyal medya sayfanızı düşünüyorsanız o sayfaya link verin. Ya da kendi internet siteniz varsa doğrudan oraya link verin. 

Müzik eseri ile yer alabileceğiniz farklı müzik platformlarını şu şekilde belirtebiliriz: 

 • iTunes & Apple Music
 • Spotify
 • Fizy
 • Muud
 • Deezer
 • Google Play Music
 • Youtube Music
 • Amazon Music
 • Vevo
 • Shazam
 • 7Digital
 • Akazoo
 • Anghami
 • Saavn
 • AWA
 • Fat Drop
 • Starzik

Bu ve bunlar gibi onlarca müzik platformunun her birinde eserinizin yer almasını sağlayın. Yukarıda saydığımız platformların bazıları Türkiye’de yayın dahi yapmayan uygulamalardır. Ancak siz yine de eserinizi yükleyin. Müziği dili olmaz. İnsanlar sizin şarkınızın sözlerini anlamasa bile onları etkileyebilirsiniz.

Diğer içerik üreticilerle işbirliği yapmaya çalışın.

Müziğinizin olabildiğince çok yerde duyulmasını sağlamanız ondan insanların daha kısa sürede haberdar olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle müziğinizin özellikle çok takip edilen ya da takip edilme potansiyeli olan yapımlarda yer almasını sağlamaya çalışın. 

Bunu sağlayabilmek için elbette çok uğraşmanız gerekecek. Ancak siz eserinize güveniyorsanız emin olun bazı durumlarda eserinizi mail ile gönderdiğiniz bir yapımcı bundan çok etkilenerek kendi film ya da dizisinde buna yer vermek isteyebilir. 

Bu şekilde film ve dizilerin gücünü kullanarak kimsenin hiç tanımadığı ancak çok kısa sürede ünlenen müzisyenler mevcuttur. 

Bu nedenle eserinizi hiçbir şey yapamıyorsanız mail ile yapım şirketlerine gönderin ve size bir şans verilmesini isteyin. 

Yarışmalara katılın. 

Müzik yarışmaları hala genç yeteneklerin kendilerini gösterebilecekleri en iyi fırsat ortamlarıdır. Bu nedenle müzik yarışmalarına katılmaktan çekinmeyin. 

Bu yarışmalar her ne kadar halihazırda pandemi nedeniyle eskisi kadar sık yapılmıyor olsa da kısa süre sonra tekrar başlayacağını söylememiz mümkündür. 

Müzik yarışmalarından çıktıktan sonra Türkiye’nin en ünlü müzisyeni olmayı başarmış çok tanıdık isimler vardır. 

Belediyeleri küçümsemeyin.

Pek çok şehrimizde belediyelerin kendi imkanlarıyla sanat yapmaya çalışan gençleri desteklediklerini biliyoruz. 

Bu doğrultuda kamunun imkanlarını kullanarak kendinize bir yol çizebilirsiniz. Belediyeler ile görüşün ve etkinliklerini araştırın. En kötü ihtimalle belediyelerin düzenledikleri bazı konserlerde sanatçıdan önce çıkarak kendinizi gösterme imkanı elde edebilirsiniz. 

Bununla birlikte kendinize belediyelerin sosyal medya hesaplarında yer bulmaya çalışın. Özellikle pandemi döneminde sıkıntı yaşayan müzisyenlere belediyenin yapmış olduğu desteklerle şehirlerin bazı noktalarında sanatlarını icra etme imkanları verdikleri bilinmektedir. 

Sokakların gücünü kullanmayı bilin. Belediye olsun ya da olmasın sokaklarda insanların olduğu yerlerde toplu taşıma araçlarında şarkılarınızı söyleyin ve sosyal medya hesaplarınız ile internet sitesi adresinizi insanlara bir şekilde göstermeye gayret edin. 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?