Ana SayfaSEONegatif SEO Nedir?

Negatif SEO Nedir?

-

Başkalarının yaptığınız çalışmaları batırmasını istemiyorsanız Negatif SEO çalışmalarından korunmalısınız. Black Hat ve Anti SEO çalışmaları nedir?

Gelişmemiş arama motorlarında sıralama yükseltmek için black hat seo oldukça yaygındı. Anahtar kelime yoğunluğunu artırmak gibi bir çok riskli yöntemler yayın ve arama motoru algoritmalarını kandırmak da basitti. Gelişmiş arama motorları sayesinde artık bu yöntemler Negatif SEO için kullanılıyor.

Arama motoru algoritmalarının zekaları geliştikçe black hat seo ile uğraşan kişiler Google tarafından cezalandırılarak sıralamalarda düşüş yaşar. Bir zamanlar internet sitelerinin sıralamalarını yükseltmelerini sağlayan black hat seo artık web sitelerinin arama sonuçlarındaki sıralamalarına hata veren bir işlem haline geldi.

Anti SEO Nedir?

Gelişen arama motorları sayesinde gerçekleşen bu evrim, iyi niyetli çalışmaların aksine kötü niyetli seo uygulaması haline geldi ve Negatif SEO adıyla uygulanıyor. Bu çalışmalar sayfa içerisinden ve dışarıdan birden fazla şekilde yapılır. Site içi çalışmalarına örnek verecek, olursak sayfa içerisinde olan bir içeriği tekrar ve tekrar yayınlamak. Bunun gibi çalışmalar için site dizinine erişmek, sızmak gerekiyor.

Negatif SEO sıkça yapılan çalışmalar sonucunda gerçekleşen bir durum. İnternet siteniz için çalışacağınız dijital pazarlama ajanslarına da bağlı olan bu durumda güven önemli bir husus.

Negatif SEO’ya karşı korunmak

Negatif SEO çalışmalarına maruz kaldıysanız bunu kısa süre içerisinde sıralamalardaki kayıplardan anlayabilirsiniz ve arama motorlarında yüksek sıralamalara ulaşmaya çalışırken bu süre sizler için çok daha uzun sürebilir.

Gerçek hayatta olduğu gibi başınıza gelen bir olayda olduğunuz yerde saymaktansa daha öncesinde bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ve hazırlanmak iyi olacaktır. Olumsuz SEO saldırılarıyla karşılaşmadan önce bir çok yöntemle sıralamalarınızı ve seo çalışmalarınızı korumanız gerekiyor.

Dış bağlantıların kontrolü

Dış bağlantıların kontrolü internet sitenizde yapılacak en büyük korunma yöntemlerinden birisidir.

Zararlı backlink tipleri

İnternet sitenize gelen backlinkler her zaman sağlıklı olmayabilir, düşük skorlu, bol spamlı internet siteleri internet sitenize yarardan çok zarar verir. Bu yüzden internet sitenize gelen spam linkleri geri çevirmelisiniz.

Disavow Tool (Google Bağlantıları Reddetme Aracı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Site hızının kontrolü

İnternet sitesinin hızı SEO için her zaman önemli bir etken olmuştur çünkü Google yükleme süresi olan internet sitelerine öncelik verir. Negatif SEO çalışmalarında rakibiniz internet sitenizi çoklu bir şekilde internet sitenizi sürekli ve sürekli olarak taramaya zorlar ve bu da sunucu yükünü arttırır.

Sunucuya yük bindikçe yavaşlayan internet sitesinin hızı ziyaretçilerin internet sitesinde gezinmesini engeller ve hemen çıkış oranını arttırır.

Kopyalanmış içeriğin denetimi

Yaygın olarak kullanılmayan yöntemlerden birisi de internet sitenizde yayınlanana bir içeriğin kopyalanarak bir çok internet sitesine dağıtılması. Google kopyalanan içeriklerin arasında otoritesi en sağlamını seçerek üst sıralarda o internet sitesini gösterecektir ve gerçek içeriğin hiç bir önemi kalmayacaktır. Bu nedenle Copyscape Plagiarism Checker gibi araçlar kullanarak düzenli olarak içeriklerinizin kopyalanıp kopyalanmadığını kontrol etmelisiniz.

Google Benim İşletmem yorumlarını denetleme

Dijital sektörde firmalar arasında yoğun rekabetler olabiliyor. 2018 yılında yapılan araştırmada ABD’de 18 ila 34 yaş arasındaki ziyaretçiler çevrimiçi yorumlara güvendiğini belirtti. İyi bir üne sahip olmak istiyorsanız dijital alanda da iyi yorumlar almalısınız. Negatif SEO çalışmalarından korunma yöntemlerinden birisi de Google Benim İşletmem üzerinden aldığınız yorumları düzenli olarak kontrol etmeniz.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...