Ana SayfaE-TicaretNöropazarlama Tekniklerinin E-Ticaretteki Rolü Nedir?

Nöropazarlama Tekniklerinin E-Ticaretteki Rolü Nedir?

-

İnsanlar mantıkla değil, duygularla karar verir. Zıtlıklar, otorite ve kanıtlama gibi sosyal normlar davranışlarımızı tetikler. Farklı renkler farklı duygusal tepkilerin ortaya çıkmasına olanak verir. Görseller kelimelerden daha hızlı işlenir bilinç dışında.

Bir metinde ilk bölüm ve son bölüm, o metnin nasıl algılandığının belirlenmesinde önemlidir. 

Nöropazarlama Teknikleri Nelerdir?

Nöropazarlama alanında kullanılan başlıca teknikler arasında; fonksiyel manyetik rezonans görüntüleme cihazı (fMRI), EEG, göz takip, biyometrik analiz, yüz kodlama gibi teknikler bulunmaktadır.

Göz Takip Tekniği 

Markanızı, mağazanızı veya reklamınızı kullanıcılarınızın / müşterilerinizin açısından görmenizi sağlayan bir araçtır. Gerçek zamanlı senaryolar oluşturarak tüketicilerin göz hareketlerini kaydetmek mümkündür. Mağaza içi imkanların peşi sıra, göz takibi kullanıcıların online olarak bakışlarını, imleç hareketlerini ölçebilir. 

EEG ve FMRI Tekniği 

İnsanların gördüklerinden çok ne düşündüklerini bilmek istenildiğinde bu yöntemlere başvuruluyor. fMRI ve EEG ekipmanları beyin aktivitesini izleyebilen tıbbi cihazlardır. Bu beyin tarayıcıları günümüzde nöropazarlamacılar tarafından ilgi çekici reklamlar, web siteleri ve müşterinin satın alma butonlarına basmalarını sağlayan motivasyonları yakalamak için kullanılmaktadır.

Beyin dalgalarını analiz etmek için EEG taramalarıyla ölçmek, belirli uyarıcıların beyin aktivitesi üzerindeki etkilerini inanılmaz bir hızda okunabilir. 

Nöropazarlama Tekniklerinin E-Ticaretteki Rolü
Nöropazarlama Tekniklerinin E-Ticaretteki Rolü

Yüz Kodlaması Tekniği

Bilim, kullanıcıların yüzlerinden çok şey öğrenebileceğimizi açıklamaktadır. Beynimizi ve gözümüzün bakışını ölçen cihazlarla, yüze takılması mümkün olan ve küçük kas hareketlerini ölçebilen sensörler mevcuttur. Gülümseme gibi belli başlı duyguları gösterdiğimizde, bunu gerçekleştirmek için belirli kasları kullanırız. Aynı eylemin, öfke veya şaşkınlık gibi diğer duygular için de geçerli olduğu bir gerçektir. Yüz kodlama tekniği, bir şey hakkında nasıl hissettiğimiz ve bilgi tutan uyaranlara karşı mikro mimikleri, çoğu zaman da bilinç dışı tepkilerini ölçmektedir.

Duyusal Pazarlama Tekniği

Ses, dokunma veya koku gibi çeşitli duyusal pazarlama biçimleriyle ve duyusal uyarım yoluyla bir marka, kullanıcısının hayatında yer edinmeyi amaçlar. Bir moda mağazasında satılanlar gibi duyuyla algılanan ürünlerle, güzel kokular eşliğinde müşterilere yepyeni bir deneyim yaşatarak ve ürünlerin daha seçkin ve kaliteli görünmesine olanak verecektir. 

E-ticaret’te Nöropazarlama Nasıl Çalışır?

E-ticaret nöropazarlamasında, örtük çağrışımların testi ve diğer biyometrik araçları, yöntem ve teknikleri de kullanılır. Psikofizyolojik reaktiviteyi ölçmeyi, göz hareketlerini, kalp atış hızını ve solunum hızını değerlendirmeyi ve elektrodermal reaktiviteyi ölçmeyi kapsar. Bu araçlar sayesinde elde edilen bilgiler, e-ticaret pazarlamacıları ve araştırmacılarının kullanıcı / müşteri davranışlarının sinirsel etkinliğini eş zamanlı analiz edilmesine yardımcı olur. Ayrıca bu araçlar bir müşterinin algıladığı ilk izlenimle birlikte, web sitenizin düzeniyle etkileşim kurma kolaylığının sağlanmasına imkan verir.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...