Ana SayfaPazarlamaOmnichannel Pazarlama Nedir?

Omnichannel Pazarlama Nedir?

-

Dijital alanların çoğalması ile birlikte etkin olabileceğimiz dijital mecralar ve kanallar da arttı. Pazarlama stratejilerinde de çok kanallı pazarlama olarak adlandırılan Omnichannel Marketing’e daha çok yönelindi. Peki, bahsettiğimiz bu çok kanallı pazarlama nedir? Çevrim içi ve çevrim dışı alanlar dahil olmak üzere birçok kanaldan yapılan pazarlama çeşidine Omnichannel Marketing denir. Asıl amaç, tüketiciler için her mecrada aynı pazarlama stratejisini uygulamadan farklı alanlarda kullanıcılara göre hareket ederek etkili stratejiler oluşturmak. Çok kanallı pazarlamada tüketicilerin tüketim alışkanlıklarını analiz etmek oldukça önemlidir. Yaptığınız analiz sonucuna göre de hangi alanlarda daha yoğun stratejiler uygulamanız gerektiğini kolayca görebilirsiniz.

Omnichannel, kelime anlamı olarak bütüncül kanal demektir. Omn kelimesi kendi başına bütün, her şey anlamına gelmektedir. Pazarlama alanında bu strateji, dağıtım ve iletişim alanında tüketicilere kesintisiz bir müşteri deneyimi sunar. Hedefe ulaşmak için tüm var olan kanalları kullanmak ve tüketicinin de ulaşmak istediği hedefte ulaşılabilir olmayı amaçlar. Dijital pazarlama alanında daha çok duyuyor olsak da, Omnichannel marketing tüm kanalları kapsadığı için geleneksel pazarlamayı da ilgilendirir. E-ticaret siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya, e-postalar, televizyon ve radyolar ve fiziksel mağazalar da örnektir.

Omnichannel Marketing’de Nelere Dikkat Edilmelidir?

Omnichannel Marketing’de dikkat edilmesi gereken iki seçim vardır. Bu seçimlere aşağıda yer verilmiştir. İlk olarak, doğru kanal seçimi önemlidir; analizler sonucunda potansiyel müşterilerin yoğun olduğu mecralarda varlık göstermek gereklidir. İkinci olarak, iletişim dilinin doğru belirlenmesi gerekir; her mecrada hedef kitleye uygun ve tutarlı bir dil kullanılması markanın başarısını artırır.

Doğru Kanal Seçimi

Bütün kanallarda nitelikli bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için doğru kanalların belirlenmesi gerekmektedir. İyi bir analiz sonrası verimli olacağınız ve olmayacağınız kanalları omnichannel stratejinizi planlamalısınız. Hem hizmet, hem de reklam konusunda dikkat etmeniz gerekir. Potansiyel müşterilerin olmadığı bir kanalda reklam veya hizmet maliyetlerinizi arttırmanın bir anlamı yoktur. Hangi hizmetin hangi kanaldan alınacağını analiz edip o kanalları tercih edebilirsiniz.

İletişim Dilinin Doğru Seçilmesi

Omnichannel stratejisi uyguladığınız her mecrada iletişim diliniz farklılık gösterebilir. Çok kanallı pazarlamada klasik bir pazarlama stratejisine göre daha farklı bir dil oluşturmanız gerekebilir. Birçok mecrada aktif olacağınız için çeşitli kitlelerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bir bütün halinde hitap edebilecek bir dil oluşturmalısınız. Böylelikle, her kanaldan alabileceğiniz stabil bir verime ulaşabilirsiniz.

Omnichannel Pazarlama Nedir?
Omnichannel Pazarlama Nedir?

Omnichannel Pazarlama Kullanmanın Yararları?

Bütüncül kanal stratejisiyle çalıştığınız için kullanıcının yalnızca markanızla olan deneyimini değil, veri analizini de yapabilirsiniz. Müşteri süreçlerini takip etmek, tüketicilerin etkileşim kurdukları zamanı ve hangi kampanyaları daha çok tercih ettiğini görebilmek açısından verim alabileceğiniz bir pazarlama türüdür.

Uygulayacağınız çok kanallı pazarlama stratejiniz, birden çok mecra ile temasa geçeceği için farklı kanallardan markanıza ulaşılabilirlik sağlayacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki çeşitli alanlardan etkileşim sağlayan müşteriler yüzde 30 daha değerli. Süreklilik sağlayan müşteriler ve kullanıcılar gelirin genelinde yüzde 40’ına katkı sağlarlar.

Genel olarak Omnichannel pazarlama, gelişmekte olan dijital ve geleneksel pazar alanlarında kolektif bir stratejiyle markanızın ilerlemesinde, gelişmesinde sizlere kolaylık sağlar. Birçok mecrada aynı anda pazarlama planlarınızı yönetmenizde yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

0
Müşteri segmentasyonu, müşterilerin benzer özellikleri, ihtiyaçları ve davranışları temelinde gruplara ayrılması ve bu gruplara özgü pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi anlamına gelir. Bu segmentler genellikle coğrafi,...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?