Ana SayfaSEOOrganik arama trafiğinizi sosyal medyayla pekiştirmenin 6 yolu

Organik arama trafiğinizi sosyal medyayla pekiştirmenin 6 yolu

-

Organik olarak büyümeye çalışırken, sosyal medyada büyümek zor olabilir. Web site sahiplerinin organik trafikle birlikte sosyal medyada da büyümek istemesi halinde planlı bir yolu takip etmesi gerekir. İşte sizlere bu konuda kolaylık sağlayacak 6 adım.

Organik ve sosyal medya trafiğinizi arttırmanın 6 yolu

 1. Anahtar kelime araştırması yapın.
 2. Bir içerik parçası oluşturun (bu örnek için bu bir blog olacaktır).
 3. Bu içerik parçasına biraz organik trafik çekin.
 4. Sosyal medya pikselinizi kurun ve içerik makalesini okuyan kişileri pikselleyin.
 5. Facebook benzeri bir hedef kitle oluşturun.
 6. Bu kitleye sosyal medya reklamları sunun.

1.  Anahtar kelime araştırması gerçekleştirin

Anahtar kelime araştırmasına başlayan çoğu kişinin, işleri veya nişleri için uygun olduğunu düşündükleri birkaç anahtar kelimesi zaten vardır. Bunlar, [iş için okunacak en iyi kitaplar] veya [hangi yiyecekler kalbe iyi gelir?] gibi işletmeleri veya markalarıyla ilgili anahtar kelimeler olabilir. Ürünleriniz, hizmetleriniz, sektörünüz vb. ile ilgili olarak sizin ve ideal kitlenizin kullandığı anahtar kelime araştırması çalışmanın ilk adımıdır.

Arama motorları için içerik oluştururken, her seferinde bir soruyu yanıtlayan içerik oluşturmak çok önemlidir. Bu soruyu birkaç bin kelimeye kadar detaylandırmak sorun değil. Ancak bir makaleyi çok fazla soru ve konuyla karıştırmayın. Bu nedenle içeriğinizi doğru şekillendirmeye dikkat edin.

2.  İçerik oluşturun

Doğru anahtar kelimeleri bulunduktan sonra blog yazısı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Blog yazarken, amacın sürekli olarak yeni okuyucular çekmek olduğunu unutmamak önemlidir. Anahtar kelime araştırmasını doğru bir şekilde yaptığınızda Google’da üst sıralara çıkmak zaman almaz çünkü insanların ne aradığını ve ne sıklıkla aradıklarını bilirsiniz. Blog gönderiniz web sitenizde yayınlandıktan sonra, bazı kişilerin onu okumasını ve onunla etkileşim kurmasını beklemenin zamanı gelmiştir.

3.  Organik trafik çekin

Bu adımda yapmanız gereken tek şey, biraz organik trafiğin gelmesini beklemek. Hedef, yaklaşık 1.000 kişidir.  İçerik arama sonuçlarında yer almaya başladığında, bir piksel ayarlayabilir, içeriğinize daha fazla dikkat çekmek için sosyal medya reklamları yayınlamaya başlayabilirsiniz.

4. Sosyal medya pikseli kurun

Blog gönderinizi yayınladıktan ve içeriğinizle etkileşime giren trafik elde ettikten sonra, web sitenizde sosyal medya pikselini kurabilirsiniz.  Piksel, web sitenizin başlık bölümüne kopyaladığınız birkaç satırlık koddur. Kullanıcıları web sitenizle ve Facebook reklamlarınızla etkileşime girerken izlemek için tanımlama bilgileri yerleştirip, tetikleyerek çalışır. Piksel iki ana amaca hizmet eder:

Sayfalarınızdan birini ziyaret etmiş kullanıcılara yeniden pazarlama yapmak için.

Ziyaretçilerin hangi sayfaları ziyaret ettiklerini bilmek, kullanıcıların istenen eylemi tamamlayıp tamamlamadığını takip etmek için

5. Benzer bir hedef kitle oluşturun

Facebook’un, mevcut en iyi müşterilerinizle benzer, işinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan yeni insanlara ulaşmak için sunduğu sistem, sosyal medyada büyümeyi kolaylaştırıyor. Halihazırda web sitenizle etkileşim halinde olanlarla benzer beğenilere, ilgi alanlarına ve demografik özelliklere sahip yeni kitleleri kolayca oluşturabilirsiniz. Facebook benzer hedef kitlesi oluşturmak için takip edebileceğiniz adımlar şöyle;

 • Kitlelerinize gidin.
 • Kitle Oluştur’a tıklayın ve benzer hedef kitleyi seçin.
 • Kaynakları seçin.
 • Kaynak, piksel verileri gibi farklı veriler olabilir.
 • Benzer bir grup insan bulmak istediğiniz ülkeyi/ülkeleri seçin.
 • Kaydırıcı ile istediğiniz hedef kitle genişliğini ayarlayın.
 • Hedef Kitle Oluştur’a tıklayın.

Facebook sürekli olarak ne satın aldığınızı, kimi aradığınızı veya arkadaş olduğunuzu, hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi ve takip edip takibi bıraktığınız hesapları takip eder. Bu da kitle oluşturmada kullanıcılara kolaylık sağlar.

6. Adım: Kitleye Sosyal Medya Reklamlarını Sunun

Son adım ise yeni oluşturduğunuz hedef kitlenize reklamlar göstermektir. Bu süreci devam ettirmek için, benzer hedef kitlenize/kitlelerinizi oluşturmayı tekrarlayabilirsiniz.  Bu altı adımlık süreci tamamladığınızda, organik trafiği arttırabileceğiniz gibi sosyal medya desteği ile daha fazla ziyaretçiyi çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...