Ana SayfaSEOOrganik Trafik Neden Düşer?

Organik Trafik Neden Düşer?

-

Organik trafik web sitesine doğal yollarla gelen ziyaretçi sayısının ifadesidir. Bir ziyaretçi arama motorunda yaptığı arama sonucunda ilgili siteye girer. Web sitesinin trafiği, sitelerin popülaritesiyle doğru orantılıdır.

Organik trafik adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir ücrete tabi olmadan, reklam veya dijital pazarlama faaliyetlerine yer vermeden, kullanıcıların ilgileri doğrultusunda siteye giriş yapmalarını kapsar.

Web sitesinin organik trafiğinin yüksek olması, o web sitesinin arama motorları sıralamasında yüksek sıralarda olduğu anlamına gelir.

Organik Trafiğin Düşüşünün Nedenleri

Google Analytics gibi analiz araçları sayesinde sayesinde sitenizi ziyaret eden kişilerin hangi kaynaklar üzerinden geldiğini anlayarak site trafiği, kullanıcı davranışları, dönüşüm oranları, reklam etkinliği ve daha birçok veri hakkında detaylı bilgiye ulaşım sağlarsınız.

Organik trafikte yaşanan düşüşlerin nedenleri:

1- Algoritma Değişimleri

Arama motorları belirli dönemlerde algoritmalarını günceller. Bu gibi çeşitli nedenlerin sonucunda web site trafiğinde ve dolayısıyla web site sıralamasında düşüş yaşanması oldukça normaldir. 

Organik Trafik Neden Düşer?

2- Yapılan SEO Değişiklikleri

Yeni altyapıya, yeni siteye ve içeriklere ihtiyacınız olduğunda, ilkin Teknik SEO değişikliklerini tamamlayarak sonra da Site İçi SEO çalışmalarını gerçekleştirmeniz, çalışmalarınızda başarı yakalamak için gereklidir.

3- Teknik SEO’yu Atlamak

SEO sürekli denetlenmesi ve güncellenmesi gereken bir yatırımdır. arama motorlarının web sitenizi taraması ve dizine eklemesi gereken sayfaları belirlemesine yardımcı olan Robots.txt dosyasının bakımı, site hızı optimizasyonu, sitenizi dizine eklenmesi, kullanıcı sorunları, mobil uyumluluk sorunları, bağlantı sorunları gibi görevlerinizi titizlikle yerine getirmelisiniz.

4- Google’un Cezalandırması

Google kullanıcılara, yapılan aramayla ilgili en uygun ve en kaliteli içeriği sunmayı amaçlar. Google, Kullanıcıların arama sorgularına uygun olmayan, yanıltıcı başlık ve meta açıklamalarını, spam ve özgün olmayan içeriği sevmez. Ayrıca ilgili ve iyi kaliteli bağlantılar sitenizin SEO performansını artırır. Arama motorları, sitenizin dış bağlantılarının kalitesini değerlendirirken, sitenizin otoritesini artıran ve sıralamasını iyileştiren bir faktör olarak değerlendirir. Google’dan ceza almak web sitenizin sıralama sayfalarında çıkmasının önüne geçer. 

Organik Trafik Neden Düşer?

5- İçerikler, Başlıklar, Açıklamalar

Son derece önemli olan sayfa açıklamaları, başlıkları ve meta etiketleri unutmamalısınız. Sitenizdeki yazılı içeriğin etkili, özgün, akılda kalıcı ve bilgilendirici olduğundan emin olun. İçeriğinizin özgünlük kontrolü daima sağlanmalıdır.

6- Web Sitesi Bağlantıları

Siteniz için yüksek kaliteli bağlantılar kullandığınızda, bozuk bağlantıları düzelttiğinizde ve bağlantı verilen içeriğin bilgilendirici, dikkat çekici ve kullanışlı olduğunda Google sizi üst sıralara çıkartacaktır. Size dönüşüm ve trafik getirecek güvenilir sayfalardan geri bağlantılar almaya özen gösterin.

7- Dönemsel Trafik

Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelimelerin dönemsel dalgalanmalarını anlamak için trend analizi yapılır. Hangi zaman diliminde trafiğin artıp azaldığı, belirli mevsimlere ve tatil dönemlerine yönelik optimizasyonlar sağlanmalıdır. Ayrıca dönemsel aramaları hedefleyen anahtar kelimeleri belirleyip dönemsel trafik kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

8- Hızlı Açılmayan Sayfalar

Yavaş bir sayfa açılım hızına sahipseniz eğer organik trafiğinizin düşmesinin en büyük nedenlerinden biri budur. Sitenin açılış hızı başlangıçta hızlı olup siteye ürün/içerik ekledikten sonra düşüyorsa site içi ve teknik SEO ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Görsellerinizin boyutuna dikkat etmelisiniz. Tüm bu iyileştirmelere rağmen işe yaramıyorsa  site altyapınızı, sunucusunuzun bant genişliğini veya hizmet aldığınız hosting firmanız ile görüşebilirsiniz.

Organik Trafik Neden Düşer?

9- İçerik Güncelliği

İçeriğiniz güncelliğini korumuyorsa trafiğiniz önemli ölçüde düşecektir. Bu nedenle içeriğinizin güncelliği hem arama motorları tarafından hem de kullanıcılar tarafından büyük bir öneme sahiptir. Bir haber sitesi güncel olmayan içerikle organik trafikle artıramaz. 

10- Alan Adı Değiştirmek

Alan adınızı (domain) değişikliği ciddi bir trafik düşüşüne ve pozisyon kayıplarına yol açabilecek kritik hataların yapılma ihtimalinin yüksek olduğu sancılı bir süreçtir. Eski domaininizi yeni domaine yönlendirmek için 301 yönlendirmeleri oluşturmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...