Ana SayfaTasarımWeb Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

-

Web siteleri, bir işletmenin dijital varlığını sürdürdüğü en önemli platformdur. Web sitesi tasarımları da temel yapı taşlarından biridir. Kullanıcılar web sitelerini, bir işletmeyi tanımak, ürün veya hizmetlerini satın almak için ziyaret eder. Ayrıca kullanıcılar siteleri bir konu hakkında bilgi sahibi olmak gibi çeşitli nedenlerle de ziyaret eder. Bu nedenle bir web sitesi kullanıcı dostu ve dikkat çekici bir tasarıma, işlevsel bir kullanıma sahip olmalıdır. 

Kullanıcı Deneyimi (UX) Odaklı Tasarım Kullanılmalı

Kullanıcıların web sitesinde rahatça gezinebilmesi ve aradığı şeyleri kolaylıkla bulabilecekleri bir arayüz tasarlanmalıdır. Web sitesinden butonlar, menüler ve içeriklerin yerleşimi kullanıcı deneyimi için önemlidir. Basit ve anlaşılır bir menü yapısı ile kullanıcıların içerikler arasında kolay geçiş yapmasını sağlayın.

Ayrıca web sayfalarını hızlı yüklenmesi, kullanıcıların siteyi hemen terk etme (bounce rate) oranını azaltır. Görsellerin optimize edilmesi ya da lazy loading gibi yöntemler web sayfalarının hızlı açılmasına yardımcı olur. 

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web Sitesi Responsive Tasarıma Sahip Olmalı

Responsive tasarıma sahip web siteleri, farklı ekran boyutlarında ve cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışır. Mobil uyumlu tasarımda ziyaretçiler, farklı ekran boyutuna sahip cihazlardan web sitesine rahatlıkla ulaşır. Ayrıca içerikleri rahatlıkla inceler.

Web Sitesi Tasarımı SEO Dostu Olmalı

Bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilmesi için SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumlu bir web sitesinde;

1- Sayfa başlıkları benzersiz, açıklayıcı ve anahtar kelime odaklı olmalıdır.

2- Her sayfa için özgün ve ilgi çekici meta açıklamaları kullanılmalıdır.

3- Web sitesinin URL’leri kısa, açık anlaşılır olmalı ve anahtar kelime içermelidir.

Maddelerine dikkat edilmelidir. Web sitesinin SEO uyumlu olması, sitenin arama motorları tarafından tanınmasını sağlar. Bu sayede web sitesinin organik trafiğinde de artış gerçekleşir.

Web Sitesi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Güvenilir bir Web Sitesi Olmalıdır

Web sitesinin güvenliği için SSL sertifikasına sahip olması önemlidir. SSL sertifikası, web sitesiyle ziyaretçi arasında güvenilir bir bağ kurulmasını sağlar. Bu sayede kullanıcıların kişisel bilgileri ve diğer hassas verileri güvenli bir şekilde iletilmesi sağlanır.  “https://” protokolü ile başlayan URL’ler web sitesinin SSL sertifikasına sahip olduğu anlamına gelir. Sitenin URL’si ‘https://’ ile başlıyorsa, site güvenli bir bağlantı kullanıyor demektir.

Web sitesi tasarımı, işletmelerin dijital varlıklarının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle web sitesi tasarımının doğru yapılması önem taşır. Bu sebeple kullanıcı deneyimi odaklı tasarım, responsive tasarım, görsel ve içerik dengesi, hızlı yükleme süreleri, SEO dostu tasarım ve güvenlik gibi faktörler, bir web sitesinin başarılı olması için önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?