Ana SayfaSEOPaylaşılabilir İçerik İle En İyi Link İnşası Uygulamaları Nasıl Olmalı?

Paylaşılabilir İçerik İle En İyi Link İnşası Uygulamaları Nasıl Olmalı?

-

Günümüzde özenle hazırladığımız makalelerin farklı sitelerde ele alınmasını beklemek gayet doğal çünkü makalenizin referans gösterilerek paylaşılması aslında iyi bir şeydir. Kaliteli içerikler güzel görsel araçlarından da faydalanılarak paylaşılabilir içerik üretmenin ardındaki itici güç olarak destek olur ve en son yayınlarımızda hızlı bir şekilde indekslenir. Peki İçerik paylaşımı için en iyi yöntemler nelerdir?

Paylaşılabilir İçerik Üretmenin Püf Noktası

Aslında hazırladığınız içeriğin “çifte görev” yapmasını yani hem linklerinin paylaşılmasını hem de farklı sitelere referans olarak yer almasını sağlayabilirsiniz. Ancak özenle hazırladığınız içeriğinizin hedef kitleniz tarafında en fazla kişiye ulaşmasını, farklı sitelerle ilişkilendirilmesini ve paylaşılmasını sağlamanın en iyi yolu nedir?

Cevap: Paylaşılabilir içerik.

Arama motorları, içeriği sınıflandırmaya yardımcı olmak için web’deki bağlantıları izler. Birbirine bağlanan sayfaların içeriği, arama sonuçları belirlenirken dikkate alınır. En büyük sitelerden bazılarının (örneğin, The New York Times, CNN) paylaştığı içerikler harmanlanır.

Başarılı Link inşası Nasıl Yapılır?

İçeriğinizi yeniden yayınlanması:

  • İçeriğinizi birçok kez kullanmanız kaldıraç etkisi yapmanıza imkan verebilir.
  • Konuk yazarlarınızın paylaşımı için daha teşvik edici olabilir.
  • Oluşturduğunuz içerik ortaklıkları türüne bağlı olarak rakiplerinizle kesiştiğiniz noktalarda size destek olabilir.

Ortaklık sözleşmenizi hazırlarken, başlangıçta anlaşmayı biraz daha cazip hale getirebilmek için paylaşılan içerik için orijinal içeriğin bir karışımını kabul edebilirsiniz. Başlamak için, öncelikle hangi web sitelerinin içerik paylaştığı konusunda biraz araştırma yapmalısınız.

Daha büyük bir siteniz varsa, web sitenizin trafiğiyle eşleşen bir partner ile anlaşma yaptığınızda hazırladığınız içeriğinizi daha küçük bir kanalda paylaşmak hiç iyi olmaz. İçeriğini diğer sitelerde birleştiren web sitelerine göz atarsanız biraz daha anlaşılabilir olacaktır. Örneğin, Anna Crowe Care Contessa için hazırladığı yazının Refinery29 tarafından paylaşılmış. Anna Crowe aynı zamanda LinkedIn ve Medium için düzenleyerek paylaşımlar yapıyor hazırladığı yazılar için. Medium ve Linkedin’deki içerik paylaşımlar sayfa gösterimlerini yüzde 34 oranında artırdığını gözlemlemiş.

İçerik paylaşımı için en iyi yöntemler

  • Her zaman rel = canonical etiketinin eklendiğinden emin olun.
  • İçeriklerinizi farklı platformlarda paylaşıyorsanız, nofollow etiketi ekleyin.
  • İçeriği önce sitenize yayınlayın ve içerik paylaşan platformlardan önce indekslendiğinden emin olun.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

Sitenizin mobil hızını artırmanın yolları neler?

0
Google 2010 yılında, site hızının masaüstü arama motoru sıralama algoritmalarına etki eden bir faktör olacağını duyurmuştu. Hızlı yüklenen sitelerin diğer web sitelerine göre SEO...