Ana SayfaPazarlamaPazarlamacılar Doğru İçeriği Doğru Kitleye Sunamıyor!

Pazarlamacılar Doğru İçeriği Doğru Kitleye Sunamıyor!

-

Yapılan araştırmalardan elde edilen veriler, pazarlamacıların %51’nin doğru içeriği doğru zamanda doğru kitleye sunamadığını ortaya koyuyor. Peki bunun sebebi ne? Sebebi basit. Stratejiye dayalı içerik yerine iç taleplere yanıt olarak içerik oluşturan pazarlamacılar doğru içeriği doğru kitleye sunamıyor.

Pazarlamacıların karşılaştıkları sorunlara çözüm üreten İçerik Pazarlama Enstitüsü ve Vennli‘nin ortaklaşa yaptığı çalışma, pazarlamacıların, teknoloji, içerik stratejisi ve yeni içerik planlamasında sıkıntı çektiğini göz önüne getiriyor. 2018’de %43’lük bir kısım yeni içerik planlaması yaparken bu rakam 2019’da %60’a çıkıyor. Ama hala birçok pazarlamacı hala bu stratejileri uygulamamakta ısrarcı.

>> Pazarlamacılar, Reklam Bütçelerini LinkedIn’e Kaydırıyor

Rapor incelendiğinde, pazarlamacıların %48’inin içeriği “proje odaklı” oluşturduklarını söylediği görülüyor. Bu da demek oluyor ki planlı bir strateji izlemekten ziyade, proje içindekilerden talep edilerek içerikler hazırlanıyor.

Rapor, pazarlamacıların doğru hedef kitleye yönelik doğru içeriği sunmaktan ne kadar uzakta olduğunu maalesef kanıtlarıyla ispatlıyor. Üzücü bir rakam fakat, pazarlamacıların sadece %10’u doğru içeriği sağladıklarını düşünüyor.

İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün baş strateji sorumlusu Robert Rose raporu şu şekilde yorumluyor;

“Pek çok pazarlamacı ne söylemek istediğini tam olarak biliyor çünkü işin diğer bölümlerinden gelen iç taleplere göre hareket ediyor. Ancak izleyicilerin ne duymak istediklerini bilmiyorlar çünkü müşterilerin ihtiyaçlarını gerçekten anlamak için dinleme stratejileri uygulamıyorlar.”

Rapor 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarında 250 pazarlamacının katılımıyla oluşturulmuş. Raporun tamamına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki siz doğru içeriği doğru kitleye sunabiliyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?