Ana SayfaPazarlamaPazarlamacılar Doğru İçeriği Doğru Kitleye Sunamıyor!

Pazarlamacılar Doğru İçeriği Doğru Kitleye Sunamıyor!

-

Yapılan araştırmalardan elde edilen veriler, pazarlamacıların %51’nin doğru içeriği doğru zamanda doğru kitleye sunamadığını ortaya koyuyor. Peki bunun sebebi ne? Sebebi basit. Stratejiye dayalı içerik yerine iç taleplere yanıt olarak içerik oluşturan pazarlamacılar doğru içeriği doğru kitleye sunamıyor.

Pazarlamacıların karşılaştıkları sorunlara çözüm üreten İçerik Pazarlama Enstitüsü ve Vennli‘nin ortaklaşa yaptığı çalışma, pazarlamacıların, teknoloji, içerik stratejisi ve yeni içerik planlamasında sıkıntı çektiğini göz önüne getiriyor. 2018’de %43’lük bir kısım yeni içerik planlaması yaparken bu rakam 2019’da %60’a çıkıyor. Ama hala birçok pazarlamacı hala bu stratejileri uygulamamakta ısrarcı.

>> Pazarlamacılar, Reklam Bütçelerini LinkedIn’e Kaydırıyor

Rapor incelendiğinde, pazarlamacıların %48’inin içeriği “proje odaklı” oluşturduklarını söylediği görülüyor. Bu da demek oluyor ki planlı bir strateji izlemekten ziyade, proje içindekilerden talep edilerek içerikler hazırlanıyor.

Rapor, pazarlamacıların doğru hedef kitleye yönelik doğru içeriği sunmaktan ne kadar uzakta olduğunu maalesef kanıtlarıyla ispatlıyor. Üzücü bir rakam fakat, pazarlamacıların sadece %10’u doğru içeriği sağladıklarını düşünüyor.

İçerik Pazarlama Enstitüsü’nün baş strateji sorumlusu Robert Rose raporu şu şekilde yorumluyor;

“Pek çok pazarlamacı ne söylemek istediğini tam olarak biliyor çünkü işin diğer bölümlerinden gelen iç taleplere göre hareket ediyor. Ancak izleyicilerin ne duymak istediklerini bilmiyorlar çünkü müşterilerin ihtiyaçlarını gerçekten anlamak için dinleme stratejileri uygulamıyorlar.”

Rapor 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarında 250 pazarlamacının katılımıyla oluşturulmuş. Raporun tamamına erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki siz doğru içeriği doğru kitleye sunabiliyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Analytics 4 özellikleri neler?

Google Analytics 4 özellikleri neler?

0
Google Analytics 4 (GA4), Google Analytics'in en güncel sürümü olup web sitenizin trafiğini izleme ve raporlama yeteneklerini sunar. GA4, makine öğrenimini kullanarak kullanıcıların web...