Ana SayfaSosyal MedyaPinterest Hesabınızı Büyütmek İçin 5 İpucu

Pinterest Hesabınızı Büyütmek İçin 5 İpucu

-

Pinterest, pano sistemiyle çalışan ve görsel fotoğrafların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. 2011 yılında popülerlik kazanan Pinterest’in kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu kadınlardan oluşmaktadır. Pinterest Pinlemek Türkçe karşılığıyla iğnelemek üzerine kurulmuş bir sosyal medya platformudur. Pinterest kullanıcıları kendi panolarını oluşturabilirler. Bu panolar dosya olarak düşünülebilir. 

Pinterest Hesabını Büyütmenin Yolları

Pinterest, Facebook ve Google’ın gölgesinde kalan ve işletmelerin çok fazla tercih etmediği bir platformdur.Ancak çoğu insan DIY projeleri, yemek tarifleri ve aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda ilham almak için Pinterest’i kullanıyor. 

1)Hedef kitlenize uygun bir profil oluşturun

Hedef kitlenizi hesabınıza çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken biyografi alanınızı düzenlemektir. Bu alanda hedef kitlenizi çekecek anahtar başlıklar kullanmalısınız.Profil alanınıza kimlerle çalıştığınızı, hedef kitlenizi nasıl çekeceğinizi ve hedef kitlenize nasıl yardım edeceğinizi yazmalısınız. Hedef kitleniz, özellikle onlara nasıl yardım edeceğinizi önemseyecektir. Bir diğer nokta ise profil fotoğrafınızdır. Profil fotoğrafınızın profesyonel bir şekilde çekilmesine gerek yoktur. Doğru ışık ve renk ayarlarıyla  hedef kitlenizi çekecek bir profil fotoğrafı oluşturabilirsiniz. 

2)Doğru Saatlerde Paylaşım Yapın

İnsanlar akşam iş çıkışları ve hafta sonları sosyal medya hesaplarını daha aktif kullanır. Bu zaman dilimlerinde Pinterest’i yoğun kullanmak önemlidir.Bu saat dilimlerinde aktif bir şekilde pinleme yaparsanız, pinlerinizin görülme oranı artacaktır. Paylaştığınız 100 pinden 1 tanesinin tutması bile hesabınızın büyümesine yardımcı olacaktır. Bir pinden milyonlarca görüntüleme almanız mümkündür.

3)Pinterest Hesabınızda SEO Uygulayın

Pinterest;Facebook, İnstagram gibi bir sosyal medya hesabı olmasının yanında aynı zamanda bir arama motorudur.Pinterest hesabınızda, Google gibi arama motorlarında uygulanan arama motoru optimizasyonu yani SEO uygulayabilirsiniz.  Dolayısıyla Pinterest akışı kullanıcılara Google gibi algoritmayla pinleri, göstermektedir.

Pinleri daha iyi anlatmak ve başka kullanıcılara daha kolay ulaştırmak için pinlere açıklayıcı başlık ve metinler girmelisiniz.Ayrıca pinlerinize mutlaka anahtar kelime eklemelisiniz.Bu anahtar kelimeler sayesinde kullanıcılar bir konuyu Google’da ve Pinterest’te aradığında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Panolarınızı kullanıcıların daha kolay kullanabileceği şekilde düzenlemelisiniz. Panolarınız ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Arada hedef kitlenize göre panolarınızı düzenleyebilir, kullanılmayan panoları silebilirsiniz. Bazen panolarınızı sildiğinizde takipçi kaybedebilirsiniz fakat buna takılmamalısınız. Hedef kitlenizin ilgisini çeken bir hesap oluşturmaya başladığınızda çok daha fazla takipçi sayısına erişmeniz mümkün olacaktır.

4)Etkili Gönderiler Paylaşmaya Dikkat Edin

Pinterest görsele dayalı bir sosyal medya platformudur. Bu yüzden Pinterest’te etkili gönderiler paylaşmak önemlidir. Etkili görseller paylaşmak, hesabınızı büyütmek için en önemli adımlardan biridir. Bazen paylaştığınız bir gönderi sayesinde hesabınızı milyonlarca kişi görebilir ve takipçi sayınız hızlı bir şekilde artış gösterebilir. Paylaştığınız görselin çözünürlüğü ve kalitesi çok önemlidir. Ayrıca paylaştığınız görsellerin özgün olması profilinizin keşfedilmesini etkileyecektir.

5) Paylaştığınız Pinleri Programlayın

Yeni bir blog yazısı yazdığınızda, Pinterest de özel bir pano oluşturmalısınız. Bu sayede takipçileriniz, hesabınıza girdiğinde tüm blog yazılarına kolay bir şekilde ulaşacaktır. Diğer bir nokta ise, yazdığınız bir blog yazısını özel açtığınız panoya pinlediğiniz gibi ilgili değer panolara da pinlemeniz gerekmektedir.Pinterest’in en güzel özelliklerinden birisi de bir kullanıcının tüm hesabını takip etmek yerine, sadece ilgini çeken panosunu takip edebilmenizdir.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...