Ana SayfaPazarlamaPinterest Soru Cevap Arama Motoru Jelly'yi Aldı

Pinterest Soru Cevap Arama Motoru Jelly’yi Aldı

-

Ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen sosyal platformlardan bir tanesi olan Pinterest, sosyal ağlar arasındaki iddiasını arttırmak için girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Pinterest’in yaptığı hamlelerle arama motoru olma yolunda ilerlediğini söylersek yanlış ifade etmiş olmayız. Yaptığı son satın alma hamlesiyle dikkatleri üzerine çeken görsel arama motoru gibi bir misyona yol alan Pinterest yükseliş ivmesini arttırabilmek için başarısız bir arama motoru olarak adlandırabileceğimiz Jelly’yi satın aldı.

2010 yılında kurulan ve 2011 yılında ciddi bir ivme kazanan Pinterest ülkemizde henüz dünya genelinde gördüğü ilgiyi henüz görebilmiş değil.

Soru Cevap Arama Motoru Jelly

Biz Stone tarafından arkasında insanlar olan arama motoru olarak  olarak tanımlanan Jelly aslında oldukça yaratıcı bir proje olarak ön plana çıkıyordu. Kağıt üzerinde etkileyici bir proje olan Jelyy kuruluşundan bu yana geçen 4 yılda teorideki etkileyici görüntüsünü pratikte hiç yansıtamadı. Jelly’de arama yapanlar sonuçları anlık olarak elde edemiyor, bir kaç dakika sonra e-posta olarak alıyorlar. Kötü namına rağmen Jelly’yi önemli kılan detay kullanıcılar tarafından üretilen birbirlerinin sorularını cevaplamalarını sağlayan özgün bir içeriğe sahip olması.  Bu zamana kadar gerçekleşen 4 yıllık gelişim sürecinde birkaç yatırım da almayı başaran Jelly pratiğe dökemediği yaratıcı fikirle Pinterest’in gelecek planları arasında yer almayı başardı.

Görsel Arama Motoru Pinterest

Satın almanın tutarı, Jelly’nin geleceği ve projenin ilerleyen süreçleriyle ilgili herhangi bir öngörü olmasa da bu satın alma hamlesinin ardından Pinterest’in görsel arama motoru olma yolunda önemli bir adım attığını söyleyebiliriz. Şu anda bile görsel arama konusunda Google’dan daha önde olduğunu söyleyebileceğimiz Pinterest, Jelly satın alması sonrası bu konudaki başarısını 1 adım daha ileri götürecek gibi görünüyor. Google’daki yoğun reklam ve aranılan ürün yerine SEO çalışmalarının üst sıralara çıkarttığı sayfaların görsellerinin görsel arama sonuçlarını olumsuz etkilediğini düşünürsek Pinterest’in bu konuda büyük avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Google’ın dezavantajları karşısında kullanıcılara temiz görsel arama sonuçları veren Pinterest’te görsel arama yaptığınızda aradığınız görsele ulaşma imkanınız çok daha fazla. Daha önce tanıttığı Pinterest mobil uygulaması içinde kullanılan Lens uygulaması ile fiziksel nesneleri aramanıza imkan veren Pinterest önümüzdeki günlerde adını çok daha fazla duyacağımız bir görsel arama motoru olarak karşımıza çıkabilir…

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....