Ana SayfaSosyal MedyaPinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

-

Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı, 500 milyonu geçiyor ve bu da Pinterest’i en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri yapıyor. 

İnsanların içeriğinizi görmesini ve onunla etkileşime girmesini sağlayarak takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Pinterest’te organik takipçi sayısını nasıl arttırma yöntemleri:

1. Hedef Kitlenizin Ne İstediğini Öğrenin

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi herhangi biri elbette alabilir ama bir pazarlamacının her zaman hedef bir kitleye odaklanması gerekir. Hedef kitlenize odaklandıkça potansiyel müşterileriniz de sizi bulacaktır.

Kullanıcılar paylaştığı içerikleri beğendiklerinde başka bir kullanıcıyı takip ederler. Pinterest’te sizin pazarınızda olan diğer içerik üreticilerine bakın. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeler ve hashtag’lere bakın. Arama sonuçlarında en üstte çıkan hesapları inceleyin. 

Aradığınız içerikler hem orijinal hem de tekrarlanmamış olmalı. Ayrıca rakiplerinizin ne kadar sıklıkla paylaşım yaptıklarını da inceleyin. 

2. İçerikleriniz Orijinal Olsun

Amerikalı Pinterest kullanıcılarında %80’den fazlası satın alacağı şeye karar vermek için önce Pinterest’e bakıyor. Durum böyle olunca, rakiplerinizden öne geçmek için içeriklerinizde  öznelliğe dikkat etmelisiniz. Markanızın mesajını yansıtacağınız orijinal içerikler, infografikler veya fotoğraflar yayınlayın.

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?
Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

3. Pinlerinizde Hashtag ve Anahtar Kelime Kullanın

Pinterest’te kullanıcının istediği şey aradığını anahtar kelimeyle eşleşen o pini bulmaktır. Sonra da Pinterest’te yaptığı aramalarla ilgili pinler, keşfet sayfasına ve kullanıcının ana sayfasına arama sonucu olarak düşmeye başlar.

Pinterest kullanıcıları markaları bulurken genelde hashtag’leri ve organik aramaları kullanırlar. Bundan dolayı da gönderilerinizin açıklamalarına anahtar kelime ve hashtag eklemeyi unutmayın. Pinlerinize yaptığınız açıklamalarda açıklayıcı ve özgün olmalısınız. Bu şekilde paylaştığınız pin, gerçekten onu arayan bir kullanıcıyla eşleşir. 

Pano başlıklarınıza anahtar kelime dahil etmeyi unutmayın. Pinterest hesabınızın SEO anahtar kelime optimizasyonu yapılmış olsun. Tüm bunlar Pinterest arama sonuçlarında sizi öne çıkarır.

4. Etkileşimde Bulunun ve Aktif Olun

Bütün sosyal medya siteleri gibi Pinterest’te aktifliğe büyük önem verir. Düzenli içerik paylaşmanız, başka kullanıcıların pinlerini de bilinçli bir şekilde pinlemeniz ve diğer panoları takip etmeniz hesap aktifliğiniz için önemlidir. Başka hesapların içeriğini yeniden paylaşmak da Pinterest’te ilerleme planınızın önemli bir parçasıdır.

Keşfet’te karşılaştığınız veya trend aramalar yaptığınızda çıkan pinleri sabitleyin. Bu yöntemle orijinal kaynakların dikkatini çekersiniz. Bu onları da sayfanızı takip etmeye teşvik etmek için harika bir adımdır. Diğer panolarla ne kadar etkileşimde olursanız sizin hesabınıza da o kadar etkileşim ve erişim gelir. 

5. Diğer Kullanıcılarla Takipleşin

Sizinle benzer içeriklere sahip rakiplerinizi araştırmak için biraz çaba harcayın, takip etmek için hesaplar aramaya zaman ayırın. Eğer içerikleriniz yeterince benzer ve kaliteliyse onlar da sizi takip edecektir .

6. Web Sitenize veya Sosyal Medya Hesabınıza Pinterest Takip Butonu Ekleyin 

Pinterest takip butonu Pinterest hesabınıza gelen trafiği artırır. Hesabınıza gelenler sizin paylaşımlarınızla ve içeriklerinizle ilgili oldukları için, takipçi kitleniz organik olacaktır. 

Takipçileriniz pazarladığınız veya sattığınız şeyi hemen almayacak olsa da bu şekilde onların akıllarında her zaman yer etmeye devam edeceksiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...