Ana SayfaSEOReferandum Günü Türk Halkı Google'da Neleri Aradı?

Referandum Günü Türk Halkı Google’da Neleri Aradı?

-

16 Nisan 2017 ile birlikte geride bıraktığımız kritik referandum öncesinde Sosyal Medyada En Etkili 100 Siyasetçi yazısı ile referandum öncesindeki günlerde sosyal medyada en aktif olan siyasetçilerin sıralamasını sizinle paylaşmıştık. Enine boyuna tartışılan sonuçlarıyla birlikte çeşitli basın yayın organlarında farklı farklı yorumlayanlar, olaylara başka bakış açısı getirmeye çalışanlar izleyiciyle buluştu. Peki ekranlarda sonuçları takip eden Türkiye’de en çok yapılan 10 arama nasıl sıralandı?

Googl Trends verilerini incelediğimizde referandum gecesi Türkiye’de en çok aranan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) oldu. Yüksek Seçim Kurulu oy kullanımları tamamlanıp sandıklar sayılmaya başlamadan önce uygulamadaki hatalar sebebiyle yapılan başvurulara olumlu yaklaşıp mühürsüz zarflarla kullanılan oyları geçerli sayacağını açıklamıştı. Takip eden süreçte ve gece açıklamalarıyla gündemde ilk sırayı alan Yüksek Seçim Kurulu Google’da 1 milyondan fazla kere aranmış olması dikkat çekici.

Referandum gününü kapsayan 24 saatlik arama kelimelerine baktığımızda ise referandum süresince ve sonuçlar ortaya çıktığında Türk halkının en fazla merak ettiği konu olarak “Amerikan Doları, Türk Lirası – Amerikan Doları paritesi ve doların değerindeki hareketliliğin nasıl olacağı” ön plana çıktı. Aynı saat diliminde Türkiye’de en çok yapılan 10 arama nasıl gerçekleşti bir bakalım.

Türkiye’de en çok yapılan 10 arama

  1. ABD Doları / Türk Lirası
  2. Çetin Osman Budak, CHP, Antalya
  3. Şanlıurfa Harran
  4. Bayburt, Erzincan, Tunceli
  5. Binali Yıldırım Ankara
  6. Şırnak Cizre
  7. Düzce Melen Çayı
  8. Yüksek Seçim Kurulu Ümit Özdağ
  9. Melih Gökçek Ankara
  10. İstanbul Kadıköy YSK
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...