Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Referandum Günü Türk Halkı Google’da Neleri Aradı?

16 Nisan 2017 ile birlikte geride bıraktığımız kritik referandum öncesinde Sosyal Medyada En Etkili 100 Siyasetçi yazısı ile referandum öncesindeki günlerde sosyal medyada en aktif olan siyasetçilerin sıralamasını sizinle paylaşmıştık. Enine boyuna tartışılan sonuçlarıyla birlikte çeşitli basın yayın organlarında farklı farklı yorumlayanlar, olaylara başka bakış açısı getirmeye çalışanlar izleyiciyle buluştu. Peki ekranlarda sonuçları takip eden Türkiye’de en çok yapılan 10 arama nasıl sıralandı?

Googl Trends verilerini incelediğimizde referandum gecesi Türkiye’de en çok aranan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) oldu. Yüksek Seçim Kurulu oy kullanımları tamamlanıp sandıklar sayılmaya başlamadan önce uygulamadaki hatalar sebebiyle yapılan başvurulara olumlu yaklaşıp mühürsüz zarflarla kullanılan oyları geçerli sayacağını açıklamıştı. Takip eden süreçte ve gece açıklamalarıyla gündemde ilk sırayı alan Yüksek Seçim Kurulu Google’da 1 milyondan fazla kere aranmış olması dikkat çekici.

Referandum gününü kapsayan 24 saatlik arama kelimelerine baktığımızda ise referandum süresince ve sonuçlar ortaya çıktığında Türk halkının en fazla merak ettiği konu olarak “Amerikan Doları, Türk Lirası – Amerikan Doları paritesi ve doların değerindeki hareketliliğin nasıl olacağı” ön plana çıktı. Aynı saat diliminde Türkiye’de en çok yapılan 10 arama nasıl gerçekleşti bir bakalım.

Türkiye’de en çok yapılan 10 arama

  1. ABD Doları / Türk Lirası
  2. Çetin Osman Budak, CHP, Antalya
  3. Şanlıurfa Harran
  4. Bayburt, Erzincan, Tunceli
  5. Binali Yıldırım Ankara
  6. Şırnak Cizre
  7. Düzce Melen Çayı
  8. Yüksek Seçim Kurulu Ümit Özdağ
  9. Melih Gökçek Ankara
  10. İstanbul Kadıköy YSK
Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.