Ana SayfaSEOLinkbait Nedir? Backlink Oluşturan İçerik Nasıl Hazırlanır?

Linkbait Nedir? Backlink Oluşturan İçerik Nasıl Hazırlanır?

-

Web sitenizdeki bazı sayfaların doğal olarak diğerlerinden daha iyi backlink oluşturma eğiliminde olduğunu fark ettiniz mi? Bu link mıknatıslarından daha fazlasını üretebilmeniz için neler yapmanız gerektiğini araştırdınız mı? Linkbait nedir? SEO dünyasında, bu sayfalara “linkbait” denir.

Bu yazıda şunları yapacağız:

 • Aslında linkbait nedir?
 • Linkbait parçasını kusursuz yapan 5 ipucu
 • Linkbait (ve kendi fikirlerinizi nasıl kolayca geliştireceğiniz) için mükemmel örnekler
 • En sevdiğim ‘linkbait’ parçaları (yazarlarından neden bu kadar başarılı oldukları hakkında benzersiz bilgiler).

Tanımlayarak başlayalım.

Linkbait Nedir?

“Linkbait”, bağlantıları çekmek için özel olarak hazırlanmış içeriktir. Çok cool, değerli ve eşsiz bir şey var (fırsat verildiğinde), herhangi bir sektör blog yazarına / influencera bununla backlink sağlamakta zorlanıyordu. Oluşturulan backlinkler daha sonra arama motorlarında sitenin sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Her tür içerik olabilir ancak genellikle aşağıdakilerden biridir:

 • Infografik
 • Kapsamlı rehber / kaynak (bu içerik gibi)
 • İnteraktif içerik (örneğin, hesap makinesi, kısa sınav, vb.);
 • Resim / gif / videolar
 • Niş bir yan projenin tamamı (ve daha fazlası!).

Backlinkler web sitenizin genel yetkisini artırmakla kalmaz. Bu nedenle siteyi bir bütün olarak organik aramadan daha fazla trafik çekmeye yardımcı olur-ancak “linkbait” içerikler birçok alakalı anahtar kelime için de çok iyi sıralanır. Gerçek linkbait ciddi trafik çeker.

Steve Kamb (NerdFitness.com’tan) tarafından yazılan bu yazı, bu fikri mükemmel bir şekilde göstermektedir.

Şu anda, 700+ yönlendiren alan adından yaklaşık 2k bağlantıya ve aylık 74.000 organik ziyarete (yalnızca “linkbait” in kendisine) yardımcı olan 1,900+ anahtar kelime için sırada yer alıyor.

Bu bağlantılar siteyi bir bütün olarak yükseltmeye yardımcı oluyor ve şimdi yüzlerce binlerce anahtar kelimenin birden fazla sayfasında yer alıyor.

Peki bu sayfanın neden çok fazla bağlantısı var ve neden bu kadar başarılı oldu?

Linkbaiti iyi yapan şey nedir?

Jonah Berger’in “Contagious” adlı kitabını okuduysanız, “paylaşılan tetikleyiciler(share triggers)” kavramını (yani, insanları içeriği paylaşmaya yönlendiren psikolojik ilkeler) bildiğinizi biliyor olmalısınız. Kitaptaki ilkeler aynı zamanda kişileri içeriğe bağlamaya yönlendirir.

Dolayısıyla, kitaba göre, insanlar şu şeylere / bağlantılarına eğilim gösterirler:

 1. Onların iyi görünmelerine yardım edin (veya kendi noktalarını / anlatılarını desteklemeye yardım edin);
 2. Onları bir çeşit duygu haline getirin (öfke, korku, mutluluk / kahkaha, vb.);
 3. Kendilerini zihin hikayelerine ve güncel olaylara ekleyin (bu, flaş haber mantığının nasıl işlediği gibi düşünebilirsiniz);
 4. Teklif pratik değer / yarar (örneğin, gerçekten yararlı bir, bir çalışma gibi belirli bir konuyla ilgili iyi referans niteliğinde bir içerik);
 5. Zaten diğerleri tarafından paylaşılmış linkler (evet … insanlar genellikle kalabalığı takip ediyor).

NerdFitness’ın mesajı bu ilkelerin birçoğuna bağlı. Bu kullanışlı ve iyi bir referans parçası (# 4). Ayrıca eğlenceli (özel görüntüler ve ince ayrıntılar sayesinde) ve insanların duygularına hitap ediyor (# 2).

Başarılı bir “linkbait” genellikle bu ilkelerden bir veya daha fazlasına itiraz ettiğinden, “linkbait” en azından, özel illüstrasyonlar / imgeler, güzel biçimlendirme ve benzersiz bir açıyla yaklaşır. Ancak, en iyi ihtimalle backlink sağlamak için etkili bir şekilde küçük bir ürün oluşturduğunuz bir “yan proje” olabilir. CoSchedule’s Headline Analyzer buna iyi bir örnek.

Linkbait içeriği ne olursa olsun, yukarıdaki ilkelere (en azından bazılarına) uyduğundan emin olmak için aşağıdaki tetikleyicilerin bazılarında inşa etmeyi düşünmelisiniz:

 1. Gerçek değer / yarar sağladığından emin olun

  Çoğu insan değer kavramını tamamen yanlış buluyor. Değerin bir ölçüsü olarak keyfi niteliklere (ör. içerik uzunluğu / derinlik, kelime sayısı, vb.) bakarlar.

  Bunlar önemlidir, ancak değerin göreceli olduğunu unutmamak önemlidir. Bir kişi için değerli olan bir şey, başka biri için değerli olmayabilir.

  SEO / pazarlama dünyasında, insanlar genelde vaka analizinde ve diğer son derece derinlemesine içeriğe değer katmaktadır.

  Ancak, popüler tasarım blogu Hongkiat.com‘un backlink profiline bakarsak, tasarım dünyasındaki kişilerin ilham verici örneklerin çok daha fazla olduğunu görüyoruz.

  “Linkbait”, hedef kitlenizin değerlerine hitap eden içerik oluşturma ile ilgilidir; herkese hitap etmez.

  DİPNOT: Mevcut bir içeriği iyileştirme rotasına gidiyorsanız, marjinal olarak daha iyi hale getirmeye zahmet etmeyin. Değerli olabilmek için yepyeni bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.
  Bu, daha uzun veya daha derinlemesine yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bir konuyu benzersiz bir açıdan ele almanın ve konuşmaya özgü bir şey eklemenin değeri de var.

 2. Komik olduğundan emin olun (veya en azından biraz komik duygusu uyandırın!)

  En komik şakayı anlatsam, şakayı kendine sonsuza kadar saklar mısın yoksa bütün arkadaşlarınıza söyler misiniz?

  Muhtemelen ikincisi, değil mi?

  İnsanlar eğlenceli buldukları şeyleri paylaşmak için programlanmışlardır.

  Gerçek dünyada, bu sözlü olarak yapılır ancak çevrimiçi, insanlar Twitter, Facebook, Tumblr, kendi web siteleri vb. ile mizah paylaşıyor.

  Hem yerel hem de komik bir şey yapmak, neredeyse her zaman bir sürü backlink elde etmek için kesin bir yoldur. Bu gerçek TheOatmeal.com tarafından mükemmel şekilde gösterilmiştir.

  Bu başlıklardan bazıları oldukça ciddi gibi görünse de (ör. “Noktalı virgül nasıl kullanılır?”), Gerçek içeriğe bakarsanız içeriğinde küçük bir mizah bulunur.

  İçeriğinizde espri kullanarak rahatsızlık duyuyorsanız (veya yapmamayı tercih ediyorsanız) gibi başka bir duyguyu tekrar çekmeyi deneyin:

  1- Korku
  2- Sürpriz
  3-Heyecan
  4- Öfke vb

 3. Onu oldukça görsel yapın

  Unutulmamalıdır ki birisinin bir içeriğe backlink sağlanması için bu dört adım süreci yaşanmalıdır:

  1- “Bkz” – potansiyel linker, linkbait ilk kez tökezledi;
  2- “Tüket” – içeriği tıklıyor ve tüketiyorlar;
  3- “Keyfini çıkarın” – içeriğin keyfini çıkarın ve zihnlerinde kalıcı bir izlenim bırakın;
  4- “Backlink” – yemleri alır ve içeriğe bağlantı kurarlar.

  “Linkbait” çok görsel değilse bu süreç “tüketmek” ve “tadını çıkarmak” arasında bir yerde kesilir (diğer bir deyişle link tıklayacak aşamaya gelmezler).

  Görseller insanların içeriği daha hızlı ve daha kolay tüketmelerine yardımcı olduğundan kişinin bu içerikten keyif alma ihtimalini arttırır ve dolayısıyla paylaşım / link tıklama olasılığını artırır.

  Bir çok backlinki bulunan görseli olmayan bir içeriği tespit ettiyseniz şanslısınız. Muhtemelen bir parça makyajla harika bir “linkbait” içeriği olacak.

  Örneğin, “Photoshop kısayolları” için en üst sıralarda yer alan sayfaların çoğunun standart makaleleri var. Ancak öyle bile olsa, neredeyse hepsinin bir çok bağlantısı var.

  Birisi bu konuyla ilgili interaktif, iyi tasarlanmış “linkbait” türünde bir içerik hazırlasaydı, muhtemelen deli gibi backlink çekerdi.

  Tam olarak FastPrint’in Photoshop, Illustrator ve InDesign için bu etkileşimli “kısayol tarayıcısı” yarattığında birkaç yıl önce yaptığı şey budur.

  Şu anda 80’den fazla yönlendirilen 200’den fazla backlinke sahip.

 4. “Haber değeriniz” olsun

  Büyük haber sitelerinden backlinkler istiyorsanız içeriğinizin bazı yeni değeri olan unsurları içermesi gerekir.

  Bunların ne olduğuna dair ayrıntılara girmeyeceğim, hemen hemen her şeyin haberini vermek için kullanabileceğiniz bir “strateji” söz edeceğim: flaş haberler paylaşma.

  Haber yayını, markanızın imajını yükseltmek için trend haberlerden yararlanmanız gereken yerdir.

  Diğer bir deyişle, bu, halihazırda trend olan bir hikayeyi / konuyu marka ile ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde birleştiren bir süreçtir.

  2014’te, The Walking Dead’in TV ekranlarında dolaştığı bir dönemde MarketWatch, bu dahi makaleyle haberi uçurdu.

  Özellikle çığır açıcı bir şey değildi (temelde sadece 7 yönetim ipucu listesiydi) ancak gazeteciler yem yediler ve 22 alan adından 33 bağlantı topladı.

‘Linkbait’ için iyi örnekler bulmak (ve kendi linkbait fikirlerinizi ortaya çıkarmak)

Harika linkbait örnekleri bulmak için en basit yöntem (bu da size kendi fikirlerinizi vermenize yardımcı olacaktır) rakipleriniz için nelerin işe yaradığına göz atmaktır.

Örneğin, bir seyahat / tatil şirketi işlettiğinizi varsayalım; En büyük rakibinizden biri Thomson tatilleri olacak (en azından İngiltere’de).

Alan adıını Ahrefs Site Explorer’da açarsanız ve en bağlantılı sayfalarına göz atarsanız (not: bu, sayfanın solundaki “Sayfalar” alt menüsünün altındaki “en iyi bağlantılar” seçeneğini belirleyerek yapılabilir.), bu sayfayı görürsünüz.

650’den fazla yönlendiren alan adıyla çarpıcı bir içerik parçası. Ancak, dürüstçe söylemek gerekirse bu içeriği yepyeni bir seviyeye taşımak oldukça zor olurdu.

Mükemmeliyetle rekabet etmeye çalışmanın bir anlamı yok. Başka bir varsayımsal rakip (smartertravel.com) ile yukarıdaki aynı işlemi uyguladım ve bunu buldum.

Temel olarak, bir dizi havayolu için gizli maliyetleri (ör. Bagaj, yemek, vb.) bölmektedir.

Harika bir konsept ama ne yazık ki, bu sadece standart bir makale ve çirkin bir PDF bağlantısı. Ayrıca güncelliğini yitirmiş gibi görünüyor. Bunu tamamen yeni bir seviyeye getirip bir “linkbait” parçası haline getirecekseniz, muhtemelen çok fazla bağlantı çekecektir.

Şunları yapabilirsiniz:

 1. Daha fazla havayolu ekleme
 2. İÇeriği güncel tutmak
 3. Biçimlendirme / tasarımın iyileştirilmesi
 4. Yazılı içeriği iyileştirmek

Ancak sektörünüzde ‘linkbait’ örneği yoksa ne olur; O zaman süreç nasıl işler?

Basit; Diğer sektörlerde ilham arayın.

Örneğin, burada bulduğum etkileşimli enformasyonlardan biri, yani, enformasyon hakkında:

11,400+ backlinke sahiptir ve bu konseptin başka bir endüstriye nasıl taşınabileceğini görmek kolaydır. İşte birkaç öneri / fikir:

 • Beyninizin pizzayı istemesi için 13 neden (bir gıda blog çalışması yaptıysanız)
 • Beyninizin karbonhidratları istemesi için 13 neden (bir sağlık / fitness sitesi için çalışıyorsanız)
 • Beyninizi macerayı özendiren 13 neden (bir seyahat / macera / deneyim şirketi için çalışıyorsanız)

Fakat, rasgele, tamamen ilgisiz “linkbait” parçalarından ilham almanın kesinlikle mümkün olduğu halde, yarı-ilgili endüstrilerden fikir toplamak daha mantıklı olur.

Seyahat / tatil örneğine sadık kalırsak, bu, “macera”, “yemek / yemek”, “gezi” gibi endüstrilerden ilham alarak kolaylıkla yapılabilir (örn. Sebeplerle ilgili sektörler aslında seyahat).

Bu durumda, bu yarı-bağlantılı endüstrilerde “linkbait” ile oldukça bağlantılı olan bir durum söz konusudur.

İyi bilgi grafikleri çok fazla bağlantı çekme eğiliminde olduğu için, infografik araştırmanın kazanan ‘linkbait’ kavramını bulmanın iyi bir yol olduğunu söylüyorum.

Visual.ly aramaya başlamak için en iyi yer; Sadece kategorinizi seçin ve sonuçları “faved” ile sipariş edin. Bu, önce en popüler içeriği gösterecektir ve bu, bir ton bağlantıya sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Burada harika fikirler bulmanın uzun sürmüyor.

Örneğin, ilk enformasyona (yani, “the world of beer”a) bakın; 110.000 kez görüntülendi ve 280+ beğenisi var. Ayrıca, 59 yönlendiren alan adından 240’tan fazla bağlantı var.

İşte bu grafiği gördüğümde düşündüğüm birkaç seyahatle ilgili ‘linkbait’ fikri:

 • Her ülkenin en sevdiği biralarını bir haritada haritalarlayan bir bilgi grafiği;
 • Bağımsız bir “bira sevdalısı için rehber (Bu, birçok farklı ülke ya da yer için kolaylıkla kopyalanabilir; bunların her biri bir sürü backlink çekebilir!);
 • “Biranın evrimi” başlıklı interaktif bir parça (Thomson’dan daha önce gösterilen parçaya benzer şekilde).

Bu fikirlerle buluştuktan sonra biraz Google’da arama yaptım ve bunu buldum.

Bunu Site Explorer’a eklerseniz, 300’den fazla yönlendiren alan adına ait backlinkleri olduğunu görebilirsiniz.

Linkbait içeriği nasıl tanıtabilirim?

“O içeriği yaparsanız, gelecekler” maalesef “linkbait” (ya da başka herhangi bir içerik biçimi söz konusu olduğunda) nadiren işe yarayan bir yaklaşımdır.

Niye ya? Çünkü potansiyel okuyucular içeriğinizi görmezlerse, içeriği nasıl birbirine bağlarlar?

Bir sonraki “linkbait” parçası için basit bir 3 adımlı tanıtım planı:

Mevcut kitlenize bu konuda bilgi verin

Ahref bloguna abone olursanız, yeni içerikler yayınlandığında sizi (ve 50k + diğer pazarlamacılar) bilgi alırsınız.

Resmi @ahrefs Twitter hesabından tweet edip Facebook’ta paylaşıyoruz.

Bunların her ikisi de kendi dağıtım kanallarıdır ve bunları kullanma avantajları iki katlıdır:

 • Bu kanallar ücretsiz (veya en azından son derece ucuz);
 • Bu kanallar aracılığıyla içerik paylaşmak genellikle birkaç dakika alır.

Bunlar linkbait içeriği teşvik ederken hızlı bir kazançtır.

İstenen kitleye ulaşmak için ücretli medyaya ödeme yapın

Haydi, bu parçayı tanıtmaya çalıştığınızı düşünelim: Dünya’nın En Uzun Faturası.

Ücretli medya platformlarıyla (ör. Facebook reklamları) aşağıdakiler gibi içeriğin tadını çıkaracak kişileri kolayca hedefleyebilirsiniz:

 • Freelancerlar
 • ABD, İngiltere, Avustralya vb. ülkelerde yaşayın (örn. İngilizce konuşan insanlar);
 • Facebook Sayfası yöneticisi misiniz? (bu, kendi web sitelerine sahip olduklarının ve bağlantı kurabilecekleri iyi bir göstergedir).

Ancak hepsi reklamlarla ilgili değildir. Ayrıca şunları düşünmelisiniz:

 • Sponsorlu yayınlar;
 • Ücretli büyütme (örneğin, içeriğinizi kendi hesaplarından tweetlemek için bir “etkileyici” ödeme);
 • İçerik bulma ağları (ör. Taboola, Quuu, Outbrain, vb.).

Daha fazlası – Kazanılmış Medya

Kazanılmış medya konusunda bilginiz yoksa, temel olarak içeriğe sahip olduğunu hissettiren kişilerin var olduğunu bildirmelerini gerektirir. Fikri, beğendiklerinde bağlantı kurabilir (ya da en azından onu paylaşabilir).

Bu yazıya ulaşmanın karmaşıklığını tartışmayacağım; Orada bununla başa çıkmak için çok sayıda mükemmel kılavuz var.

Ancak önemli bir noktadan bahsedeceğim: Hedefiniz bağlantı kurmak ise potansiyel müşterileriniz bağlantı kuracak güçte olmalıdır.

Bu mutlaka kendi websitelerinin / bloglarının olması gerektiği anlamına gelmez ancak blog dünyasında aktif olmalarını gerekir (diğer bir deyişle başka bir sitenin köşe yazısı gibi olsa bile, en azından bir yerde blog yazmalıdırlar).

Linkbait’in 6 müthiş örneği

Tamam, bunu tamamlamadan önce, her biri bağlantıları, paylaşımı ve dikkati çeken en sevdiğim “linkbait” parçalarının altısını paylaşmak istiyorum.

Ayrıca yazarlarına ulaştım ve “belirli içeriğin bu kadar başarılı / popüler yapanın ne düşünüyorsunuz?” Sorusunu sordum.

Ben onların düşüncelerini aşağıda ekledim.

13 Reasons Your Brain Craves Infographics” (1170+ referans alan adından 11.400+ backlink)

“Zamanlamanın burada büyük bir rol oynadığına inanıyorum; 2013’te infografik konusu sıcak bir konu olduğunda yayınladık. Bence interaktif format da yardımcı oldu – pek çok insan o zamanki gibi bir şey görmemişti.

Ayrıca her bir noktayı desteklemek için yalnızca bilimsel çalışmalar yaptık ve diğer pek çok şey sahte-bilim ve görüş karışımıydı.

Ve bizden cehennemi terfi ettirmemiz de yardımcı oldu!”

Danny Ashton, Yatırımcı, NeoMam Studios

Inception Explained” (997 ilgili alan adından 997 backlink)

“Bence başarılıydı, çünkü insanlar ilgili bir konuyu yeni bir kişiyle sevindiler.

Milyonlarca insana ait bir filmin içine girilen site çoğu insanın anlayamadığı bir şeydi – sadece Google arama eğilimlerini “Inception explained” gibi şeyler için basit bir açıklama talebini görmek için kontrol etmeniz gerekiyordu.

Aynı zamanda çok yeni bir teknik olan parallax kaydırmayı da kullandım. Bence bu onun en karmaşık ve karmaşık uygulamasıydı, bu nedenle teknoloji / tasarım topluluğuyla iyi bir şekilde tepki verdi.”

Matt Dempsey, Kurucu, Inception-Explained.com

The Blogging Food Groups: A Well-Balanced Diet of Content” (91 referans alan adından 327 backlink)

“Fotoğraf bileşeni onu görsel açıdan zorlayıcı bir yapıt haline getirir (birçok illüstrasyonun geleneksel illüstrasyon tasarımından uzaklaşır), veriler blogcular ve pazarlamacılar için kaliteli, açık ve eyleme geçirilebilir niteliktedir ve zamanı test etmeye yönelik değişmez bir konudur.

İlk bakışta kitlesel görünürlük ve devam eden kapsama ve zaman içindeki paylaşımlara izin veren çok sağlam bir geri dönüş aldık.”

Brian Wolford, Pazarlama Yöneticisi, Column Five Media

Distance to Mars” (1270 referans alan adından 6570 backlink)

“Gerçekten biraz zamanlama ve şans bir sürü oldu!

O sırada Mars programında çok fazla konuşma olduğunu ve insanların daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlıkla beklediklerini fark ettim. Daha önce bir sürü başka web sitesi olmuştur ve bu benzer şeyleri yapan (kendi esin kaynağım Eames’in The Powers of Ten filmidir); Belki de başlatıldığı gün herkesin görmek istediği gün olduğu için sadece bir şanstır.

Ayrıca, genel konseptin, bir tür karanlık merak için ayrılmış beynin belirli bir bölümüne hitap ettiğini düşünüyorum. Yani, Mars ne kadar uzakta? Bu tam olarak yararlı bir bilgi değil, bu yüzden insanlar gerçekten bakmak için rahatsız olmaz, ama aynı zamanda gerçekten bilmek için uygun, bu nedenle insanların siteyi ziyaret ve öğrenmek, etrafında bu duygu yaymak istiyorlar.”

David Paliwoda, Kurucu Ortak, DistanceToMars.com

How a Car Engine Works” (177 referans alan adından 429 backlink)

Şahsen, içeriğin iyi performans gösterdiği dört ana nedeni vardır:

 1. “Ölmeyecek İçerik”: Bu, çok, çok uzun süre alakalı kalacak.
 2. Yeni ve yeni bir format: Daha önce kimsenin yapmadığı, süper hızlı öğrenmeyi sağlayan bir medya biçimi. Hareketli görüntülerin ve metnin bir kombinasyonu, ancak bir video değil. Videolar, seslerin ve bazı şeylerin açıklanması, hoparlörler / kulaklıklar vb. için bazı bekleme süreleri gerektirir. Öğrenme işlemi engellenmiş olabilir veya biraz verimsiz olabilir. Animagraffs ile, metnin neye işaret ettiğini, bu anı okumak / öğrenmek isterseniz metin oradadır.
 3. İyi organize edilmiş: Büyük, cesur, hareketli çizimler dikkatinizi çeker, ardından illüstrasyonları destekler ve sonra sizi gerçekten ilgilendiren belirli bir noktanın ince baskısı. Her yaş grubuna ve her düzeydeki ilgi ve zekaya hitap eder.
 4. Sahte değiliz: “akıllı, sıkıcı” şeyler üzerinde durmadık. Önce en zorlu kalabalık için tasarım yapıyoruz. Örneğin, deneyimli otomobil mekaniğine hayran olduysak, işi doğru yapmış durumdayız. Ucuz görünümler için hiçbir fedakarlık kalitesi yok. Bu, önce dışarı doğru odaklanan ve daha sonra içe odaklanan bir sürü pazarlamayla oldukça tezat oluşturuyor. Kimse başkalarının beğendiği gibi taklit ederek arkadaş edinmeye çalışmayı önermez … pazarlama neden bu şekilde yapılır? İşlemi hızlı bir şekilde geriye çevirmek ne kadar cazip olursa olsun gerçek, kaliteli işle yol almak daha iyi.

Jacob O’Neal, CEO, AnimaGraffs.com

Web Browsers and Resolutions (45 referans alan adından 97 backlink)

Pazarlama ekibinin, insanların ilgi alanları üzerine biraz araştırma yaptığına ve bir konuyla karşı karşıya olduğuna inanıyorum. Doğru başlık, içerik kadar önemlidir bence.

Ayrıca, çözümü doğru bir şekilde araştırmadan ve kaliteli bir sonuç vermeden ani bir içerik parçası olacağını fark ettik. Dolayısıyla, içeriğin yalnızca sorunlara değil, aynı zamanda çözümlere odaklanmasına karar verdik. Bu bir infografik olduğundan, çoğunlukla istatistiklere odaklanmaya karar verdik.

İçeriğin pazarlanması, ekibimizin son derece iyi yaptığı bulmacanın başka bir parçasıydı.

Temel olarak, başarıya inanıyorum ki bu dört şeyin bir karışımı vardı:

 1. Ortak bir ilgi alanı bulmak ve konuya odaklanmak
 2. İstatistikleri doğru kullanmak
 3. Hepsini bir araya getiren parlak (sıkıcı olmayan) etkileşimli bir tasarım (bu okuyucuyu memnun etti)
 4. Doğru sözcüğü ve parçaları doğru insanlara aktarmak.

Sam Bhatt Webbymonks.com

Toparlayalım

“Linkbait”, benzersiz veya görsel açıdan çekici bir şey yaratmanın ötesine geçiyor.

Başarılı olabilmesi için (yani bazı backlinkleri çekebilmek için), iyi hazırlanmış bir içeriğin, iyi tanımlanmış bir kitleye (aslında sizinle bağlantı kurma gücüne sahip) sahip olmanız ve iyi yürütülmüş bir promosyon plan.

Dünyadaki en büyük içeriği yaratırsanız önemi yoktur, insanlar var olduğunu bilmiyorsa hiçbir bağlantı elde edemezsiniz.

KAYNAK: https://ahrefs.com/blog/link-bait/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

Niche Pazarlama: Dar Kitlelere Yönelik Etkili Pazarlama Stratejileri

0
Niche pazarlama, belirli ürün ya da hizmetin yalnızca dar bir hedef kitleye sunulduğu pazarlama stratejisidir. Bu strateji, geniş kitlelere hitap eden geleneksel pazarlama stratejisinden...