Ana SayfaSEOSayfalar Google'da Ne Kadar Sürede Sıralanır?

Sayfalar Google’da Ne Kadar Sürede Sıralanır?

-

SEO hizmeti veriyorsanız bünyenize katılan her yeni müşteriden duyacağınız ilk soru “ Sayfalar Google’da Ne Kadar Sürede Sıralanır? ” biraz daha samimi hali “Sitem ne kadar süre içerisinde Google’da üst sıralara çıkar?” Müşterinin SEO ile algısına göre üst sıralar yerine ilk sayfa, ilk 5 veya ilk sıra olarak da değişiklik gösterebilir bu soru.

Soruyu soran müşterinin beklentisi aşağı yukarı belli olsa da bu soruların tamamının orta cevabı “Değişir!” Bu cevabın sebebi  değerlendirilmesi ve üzerinde çalışılması gereken çok fazla değişken (Web site otoritesi, rekabet, bütçe…) olmasıdır. Bugünün yazı konusu “Değişir!” kavramına biraz daha ölçülebilir veriler eklemek ve somut olarak yaklaşmak.

En Üstte Yer Alan Siteler Kaç Yıllık?

Yeni başlayanlara daha iyi anlatabilmek için üst sıralardaki mevcut sayfaların kaç yıllık olduğunu tespit ettik. 2 milyon rastgele anahtar kelime seçip her biri için ilk 10 sırada yer alan sayfalardaki verileri çektik. Belirlediğimiz sonuçlardan güzel bir grafik ortaya çıktı.

Yukarıdaki grafikten anlaşılacağı üzere ilk 10’daki sonuçların yer aldığı sitelerin ortalaması 2 yılın üzerinde, ilk sıradakiler ise neredeyse 3 yıl ortalamaya sahip.

Son bir yılda oluşturulan sayfaların sadece %22’si ilk 10 sırada yer alıyor.:

Bu noktada bilmek istediğimiz bir sonraki veri, her sıralama için sayfalarda yüzde olarak 1 yıldan daha küçük sitelerin yer aldığı:

 

Buradaki veriyi inceleyince çok umut veren istatistikler görünmüyor değil mi? Görüldüğü gibi arama motoru sonuç sayfasında (SERP) eski sayfaların hakimiyeti söz konusu.

Sayfalar Google’da Ne Kadar Sürede Sıralanır?

Bu soruya cevap verebilmek için 1 yıl önce Ahrefs tarafından taranırken ilke kez görünen 2 milyon rastgele sayfa seçtik. Ardından da sıralandığı herhangi bir anahtar kelimenin konum geçmişini takip ettik. Aşağıdaki grafik ortaya çıktı.

Aktif sayfaların sadece %5.7’si en az 1 anahtar kelimede 1 yıl içerisinde ilk 10 arama sonucunda sıralanmıştır.

Yüksek domain rating sahibi olan web sitelerindeki sayfalar, düşük domain rating değerine sahip olan sitelerden daha iyi performans gösterdi. Şaşırtıcı bir durum değil, çünkü Ahrefs’in domain rating metriği (Web site backlink profili gücünü gösterir) Google sıralamaları ile ilişkilidir.

Daha sonra %5.7’lik dilimde bulunan “şanslı” sayfalara detaylı olarak baktık ve çok kısa sürelerde ilk sayfaya geçtiklerini gördük. Çoğunluğu 61 gün ila 182 gün içinde ilk 10 sıraya girmeyi başarmıştı.

Bu grafikten yola çıkarak 2 – 6 ay arasında ilk 10 sıraya çıkacağınızı düşünebilirsiniz. Ancak bu düşündüğünüz kadar kolay değildir çünkü bu verilere sahip olan yani kısa sürede ilk 10 içine girmeyi başaran şanslı sayfalar sadece %5.7’yi temsil etmektedir. Bu zaman aralığında yaklaşık %95’lik kısım içinde ilk 10 sıraya yükselemedi.

Sonra bu analize başka bir boyut kazandırdık ve seçtiğimiz anahtar kelimelerin arama hacmine dayalı olarak tekrar hesaplama yaptık.

Bir yıldan daha kısa sürede ilk 10 sırada yer alan sayfaların yalnızca %0.3’ü yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerde yer almış.

Ayrıca aşağıda anahtar kelimelerin arama hacmine göre düzenlenmiş olan şanslı %5.7 dilimindeki sayfaların dinamikleri:

Açıkçası düşük hacimli anahtar kelimeleri çok kısa süre içerisinde sıralayabilirken, yüksek arama hacimli anahtar kelimelerde ilk 10’da yer almak 1 yıl hatta 1 yıldan fazla sürebilir. Hesaplama yaparken buna dikkat etmelisiniz ve %5.7’lik şanslı sayfalar arasına girme ihtimaliniz olduğunu da unutmayın. Sayfaların büyük çoğunluğunu bunu sağlayamıyor.

Paylaştığımız Veriler Ne Anlama Geliyor?

  • Çalışmalarımız ve açıklamalarımız “ Sayfalar Google’da Ne Kadar Sürede Sıralanır? ” sorusuna cevap verdi mi?
  • Hayır

En azından yeni yayınlanan sayfaların yaklaşık %95’inin ilk yıl içerisinde ilk sayfada yer alamadığını görmüş olduk. Bununla birlikte oraya ulaşan şanslı sitelerin çoğunun 2 – 6 ay arasında bunu başardığını öğrendik.

Aslında bu başarılı olan sayfaları şanslı olarak değerlendirmemeliyiz. Kısa bir sürede ilk 10 sıraya yerleşebildikleri için yüksek ihtimalle yoğun çalışma ve büyük SEO tecrübesi söz konusu, şans değil. Burada çok çalışma ve özveri var!

KAYNAK: https://ahrefs.com/blog/how-long-does-it-take-to-rank/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Analytics 4 özellikleri neler?

Google Analytics 4 özellikleri neler?

0
Google Analytics 4 (GA4), Google Analytics'in en güncel sürümü olup web sitenizin trafiğini izleme ve raporlama yeteneklerini sunar. GA4, makine öğrenimini kullanarak kullanıcıların web...