Ana SayfaSEO2017'de Ön Plana Çıkan SEO Teknikleri

2017’de Ön Plana Çıkan SEO Teknikleri

-

Bugün 2017’de ön plana çıkan SEO teknikleri konusunda bir yazı hazırladık, arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü arttıracak teknikleri hakkında yazının devamında sizlerle bilgiler paylaşacağız.

2017'de Ön Plana Çıkan SEO Teknikleri-1
2017’de Ön Plana Çıkan SEO Teknikleri

Mobil indeks, HTTPS’e geçiş, AMP sayfaları oluşturma, geçiş reklamlarını kaldırma, JavaScript oluşturma testleri, yeni Schema etiketleri ekleme,  HTTP2’yi destekleme, sesli aramaya hazırlıklar, gerçek zamanlı indeksleme ve makine öğrenme uygulamaları önem sırasına göre yer almaktadır.

 1. Mobil İndekse Hazırlık

  Artık hepimizin aşina olduğu gibi Google, web sitelerinin mobil versiyonlarına yönelik arama sonucu sinyallerine odaklanmaya başladı. Başlangıçta mobil arama sonuçları için sitelerin mobil versiyonlarına yoksa masaüstü sürümlerini incelemeye alıyor. Kulislerde 1 yıl kadar önce konuşulmaya başlanan bu geliştirmeler sonrasında geçen uzun Google bunu sürekli vurguladı. Hala arama sonuçları masaüstü sürümlerine göre belirlenmeye devam etsede kapsamlı bir algoritma değişikliği yapılacak olması ve arama sonuçlarında ciddi değişiklikler yapılacak olması en fazla zorlukla karşılaşılacak SEO teknikleri arasında ilk sırada olması manasına geliyor.

  “Mobil dizin, uzun tıklama ve açılış süresi gibi niteliklerin öneminin sıralamalarda etkisini arttırdığı düşünülürse keşfedilmesi gereken çok fazla geliştirme var, pek çoğu masaüstü sürümlerinde olsa bile.”
  Nick Eubanks, I’m From The Future’da Kurucu ve SEO Yazarı

  “Mobil indeksleme geçişi yaşanırken siteler gerekli hazırlıkları yapmamışsa sadece arama sonuçları görünürlüğünde ve sağlanan organik trafikte büyük kayıplar olabilir. Dönüşümler için kritik bir süreç”
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

  “İlk mobil tarama yaklaşımı sonuçlarından daha fazla verim alabilmek için öncelikle içeriğinizi tamamen erişilebilir olduğundan emin olun. Yapılandırılmış veriyi mobil görünümle de entegre edin ve mobil cihazlara uyarlanmış performans optimizasyon stratejileri uygulayın.”
  Bastian Grimm, Peak Ace Organik Arama Bölümü Başkanı

 2. HTTPS’e Geçiş

  Güvenlik, gizlilik ve hızın ortak çalışmasının avantajları nelerdir?

  Tahmin ettiğiniz gibi HTTPS. HTTPS’in faydaları genellikle karşılaşılan en büyük zorluklar olarak karşımıa çıkar.

  HTTPS’e geçiş bir çok avantaja sahip olmakla beraber teknik zorlukları da beraberinde getirir.Tarayıcılar kullanıcılara HTTP sitelerin güvensiz olduğunu göstermeye başladıkça web sitenizi HTTPS’e geçiş yapmanız daha da önemli hale gelmektedir.

  HTTPS’e geçmenin web sitesinin varlığına devam edebilmesi için önemli olduğunu ve web sitesinin HTTPS sürümünü korumanız gerektiğini de göz önünde tutun. Referans yönlendirmeleri, geliştirilmiş güvenliği ve potansiyel sıralama kayıplarının önüne geçme gibi avantajlar da sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğunca HSTS’yi de kullanmalısınız. Henüz HTTPS’e geçmediyseniz 2017’deki önceliğiniz olmalıdır.”
  Fili Wiese, SEO Danışmanı ve Eski Google Çalışanı

  Chrome’da “bu site güvence altına alınmıştır” şeklinde ortaya çıkan bir uyarı ortaya çıkabilir. HTTPS’e geçmeye ihtiyaç duymayan siteler ziyaretçilerini kaybedebilir.
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

 3. AMP Sayfaları Oluşturma

  “Sürekli artan hız gereksinimi Google ve Twitter’ın hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) projesi mobil sayfalar için tasarlandı. HTML’nin soyutlanmış bir versiyonu ya da Will Critchlow’un diyet HTML’i gibi bir ifadeyle hızlı yüklenen hafif sayfalar hazırlanması teknik SEO zincirinde ciddi bir zorluktur. Google, AMP’yi çok önemsiyor ve beğensek de beğenmesek de uygulamamız gerekiyor. E-ticaret için AMP bir köşede bekliyor ve partiye geç kalmak istemezsiniz.”
  Barry Adams, Polemic Digital SEO Uzmanı, Konuşmacı ve Yazar

  “Google’da ne kadar derin çalışmalar yapmanız gerektiğinizi zaten biliyorsunuz. Bir örnekle pekiştirmek gerekirse.

  Washington Post – 7 gün içinde geri dönen mobil arama kullanıcılarında %23’lük bir artış sağlamayı başardı. Aynı şekilde Slate aylık tekil ziyaretçilerinde % 44 artış sağladı. Gizmodo’nun AMP sayfalarındaki trafiğinin % 80’i yeni ziyaretçilerin oluşturduğu bir trafik sağladı. Wired mobil arama sonuçlarındaki tıklama oranlarının % 25 oranında artış yakaladı.

  Bu yılın başlarında, 150 yayıncıdaki AMP ve AMP olmayan mobil sayfalardaki reklam performansını karşılaştıran bir DoubleClick araştırması, yayıncıların %80’inin daha yüksek görüntülenebilirlik oranlarını gerçekleştirdiğini, yayıncıların %90 ve fazlasının yüksek tıklama oranı ve daha fazla etkileşime girdiğini tespit etti.”
  İlyas Teker, Danışman ve Eski SEO Direktörü, iProspect

  “AMP’nin yayıncılar için önem taşıdığını düşünmeme rağmen halen internetin geri kalanı için nasıl hissettiğime emin değilim – çok fazla direktifler getirildi, özümsendi ve sonra yok edildi. Ancak bunlar gerçekleşirse, E-ticaret siteleri için en az yayıncılar kadar önemli olacağını düşünüyorum. Bu arada, özel mobil ve cihaz stil sayfaları oluşturmanızı ve kullanıcının o sayfaya yönelik beklentilerini desteklemeyen tüm içeriği mobil deneyimden çıkarmaya gelince vurdumduymaz olmamanızı öneririm.”
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

 4. Geçiş Reklamlarını Kaldırma

  Startıp dünyasında şirketlerin çoğu zaman yıkıcı etkisi olan çalışmalar değerlendirilir. SEO’da geçiş reklamları da doğrudan olumsuz olarak değerlendiriliyor. Bir web sitesi sayfasını görmenizi engelleyen herhangi bir reklam kapatılana kadar kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği otoritelerce de  kabul edilmektedir. Bu sebeple geçiş reklamlarını kaldırma dördüncü sırada seçildi.

  Eğer hala farkında değilseniz, Google’ın Sürekli Kullanıcı Deneyimini ön plana çıkarttığını hatırlatmamızda fayda var. Tam sayfa geçiş reklamları buna bir örnektir ve bunlara sahipseniz, ilerleyen süreçte cezalandırılmayı göze almanız gerekir. Aslında Google, Ocak 2017 itibarıyla bunun bir sıralama faktörü olacağını bizlere söyledi.
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

  Hangi güç içeriğe ulaşmayı engelleyebilir? Kullanıcılar panda güncellemeleri sonrasında hafif içerikli sayfalar görmeye başlamılardı. Geçiş reklamlar hafif içerikli sayfalar arasında ağırlaşmalara neden oluyor ve olumsuz etkilerini de yakın zamanda görmeye başlayacağız.”
  Nick Eubanks, I’m From The Future’da Kurucu ve SEO Yazarı

 5. JavaScript Oluşturma Testi

  Son bir kaç yılda geniş JavaScript çerçeveleri ortaya çıktı. JS daha güçlü, vurucu ve karmaşık hale geldi ve bu durum JS testini daha önemli hale getirdi.

  Tepki süresi, mimarisi, meteor ve diğer JS sistemleri web üzerinde oldukça hakim. Google’ın gözünde sitenizin gelişmesi yani hız kazanması için JS tarama ve dizine ekleme yeteneklerine doğru yanıt vermek ve bunları hızlandırmaktan başka seçeneğiniz kalmayacak. Şu anda Google, kaydırma, tıklama vb. gibi birçok etkinliği yürütemiyor. Bunun 2017’de değişmesini umuyorum, Bu değişiklikler için  önemli teknik testlerin SEO uzmanları tarafından yapılması gerekiyor ve geliştirme ekipleri Google arama motoru botlarının JS sayfalarını doğru olarak görüntüleyebilmesini, tarayabilmesini ve indeksleyebilir hale gelmesini sağlamalı.
  David Sottimano, Define Media Group Stratejist Başkan Vekili

  Test eksikliğinden veya yetersiz olması hangi genel hatalara neden olabilir?

  Başarısız uygulanan JS – JSON-LD’nin birkaç örneği burada açıklanmaktadır, ancak ön tanımlayıcı model kullanmazsınız. Eğer ön eleme yapmazsan, JS’i düzgün şekilde işleyemeyen herhangi bir hizmet  (arama motoru veya başka bir şey) için ne olacak?

  Bir başka konu – belirli bir varlığın tüm özelliklerini eklediğinizden emin olmamıza rağmen JSON-LD’yi kullanmak. Test etmezseniz, bu başarısızlıktır. Kodunuza eklenen özel karakterler ayrıştırma sorunlarına neden olabilir. Liste uzayıp gidiyor…
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

 6. Yeni Schema Etiketleri Ekleme

  Google, Bing, Yandex ve Yahoo iş birliği yapınca ne oldu?

  Schema’nın isteklerine doğru cevap verebilirseniz haklı olursunuz. Schema, bir sayfanın SERP görünümünde iyileştirme yapmak için HTML’ye eklenebilien özel etiketler ve mikro verilerdir.

  “Schema temizliği ya da yeniden yükleme PC için kesinlikle yüksek önceliğe sahip ve orada bizim içim çok fazla fırsat var.”
  Jacqueline Urick, Pampered Chef SEO Şefi

 7. HTTP2”yi destekleme

  “HTTPS ve HTTP2, ikisini birden istiyorsanız geçişi nasıl düzenleriz?

  HTTP2 uygulamadan HTTPS geçişleri hiç mantıklı değil. HTTPS protokolünü kullanmazsanız sayfanız daha yavaş yüklenecektir. Her ikisini de uygulamanızı şiddetle öneriyorum.”
  Bastian Grimm, Peak Ace Organik Arama Bölümü Başkanı

  “HTTP2 muhtemelen web üzerindeki en heyecan verici değişimidir, her şey çok daha hızlı ve güvenli hale gelir. Artık sprite yok ve JS/CSS dosyalarını bir araya getirme ihtiyacı da yok. Sayfa hızındaki araçların ayak uydurması gerekecek, geliştiriciler geçerli sayfalar için HTTP2’ye uyum sağlayacak en iyi uygulamalardan yararlanmak zorunda kalacaklar.

  SEO tarafına gelince, hız sorunlarıyla alakalı bir endişe yaşamadan arama sonuçlarından kazandığınız ziyaretçilere daha zengin deneyimler sunma seçeneği sunuyor. Hazırlık aşamasında siteler yeterli tecrübesi olmadığı ve yeterli araştırmayı yapmadığı için HTTP2’ye gereken önemi vermiyor ve HTTPS geçişlerinde problem yaşayanları var.”
  David Sottimano, Define Media Group Stratejist Başkan Vekili

  “Sayfa hızına ciddi katkıları olabilir. PHP ile hazırlanmış bir siteniz varsa PHP7’ye geçirmelisiniz çünkü bu ciddi bir hız geliştirme opsiyonudur. AMP bir hı çözümü olarak görünebilirken hız sorunlarını ele almak sorunlu bir yoldur. HTTP2 e PHP7’ye geçerseniz yalnızca mobil cihazlar için değil tüm dünyada hız geliştirmeleri yapma imkanı bulacaksınız.”
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

 8. Sesli Arama Hazırlıkları

  “Sesli arama ve benzeri dijital yardımcılar arama ekosistemini etkileyici ve öngörülemeyen şekillerde değiştireceklerdir. SEO’nun bu yeni dünyasında gelişmek için ihtiyaçlar ve gereklilikler daha net hale geldiğinden taktiklerinizi hızlı ve önemli bir şekilde değiştirmek için hazırlanın. “
  Barry Adams, Polemic Digital SEO Uzmanı, Konuşmacı ve Yazar

  Pratik şekilde sesli arama için sitemizi nasıl hazırlayacağımıza bir baalım.
  – İçerik: Kim, ne, nerede? vb daha fazla terim kullanmalısınız
  – Sitenizi daha uzun kuyruk anahtar kelimeler ile optimize etmelisiniz
  – Kullanıcıları cevaplarını daha sonra alabileceği sorular sormasına izin verin.
  – Schema düzenlemelerini yapın.
  İlyas Teker, Danışman ve Eski SEO Direktörü, iProspect

 9. Gerçek Zamanlı İndeksleme

  Gerçek zamanlı API’ların mevcut olduğunu düşünerek, bu konunun üzerinde durun.
  Jacqueline Urick, Pampered Chef SEO Şefi

  “Google gerçek zamanlı indekslemede başarılı oldu. Bununla beraber sitenizin dizine eklenmesi hızlı bir şekilde olmayabilir. Bundan sonra odak noktam bu olacak.”
  Fili Wiese, SEO Danışmanı ve Eski Google Çalışanı

  “Zaman hassasiyetinin çok önemli olduğu bir siteniz varsa gerçek zamanlı indeksleme çok değerlidir. Geliştiricilerinizin  Google RealTime API yönergelerini doğru şekilde takip ettiklerinden ve doğru kalite güvence(quality assurance) işlemlerini yerine getirikten sonra Google için harcadığınız efor hariç belik altı ay belkide bir sene istediğiniz performans olmayabilir. İşiniz için geliştirme önemliyse ve kurcalamak için yeterli vaktiniz varsa muhakkak yapmalısınız. Geliştirme esnasında çok dikkatli olmalısınız ve yapacağınız bir hatanın tüm yaptığınız işi hurdaya çevirebileceğini unutmayın. Google talimatlarını takip edebilirsiniz.”
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

  SEO, karşınıza çıkacak sizi zorlayan teknikleri sadece kavram olarak değil, sitenizin ve kullanıcılarının etkisini değerlendirmede de son derece önemlidir.

 10. Makine Öğrenme Uygulamaları

  Geçtiğimiz sene earch-O-sphere’de makine öğrenimi hakkında bir oturum gerçekleşti. MOZ’un kahramanı Rand Fishkin iki algoritma dünyasına nasıl girdiğimiz üzerine bir sunum hazırladı. SEO açısından çok fazla tereddütü vardı.

  Bunun neden olacağını ve SEO teknikleri açısından hangi zorlukları getireceğini konuşmak gerekirse.

  “Niye? Kim için?” Tüm odaklanmayı insanların duygusal değerleri ile değil, tarayıcıların ve arama algoritmalarının insan deneyimini taklit edenlerin verilere erişebildiğini ve yorumlayabildiğini sağlayabilirsiniz. Henüz farkında değilseniz önemli olanı kaçırıyorsunuz demektir.
  Alan Bleiweiss, SEO Danışmanı, Konuşmacı & Yazar

  “Makine öğrenme uygulamalarını sona bıraktık çünkü bu konu için bizim elimizden gelen bir şey yok. Bununla birlikte 2017 boyunca bu konunun üzerine çok fazla söylenecek söz ve kurgulanan teori olacak. Gün sonunda sattığınız ürünler veya verdiğiniz hizmetler için hazırladığınız içerikleri insanlar için oluşturmalısınız. Bu asla değişmeyecek bir gerçek.”
  Jacqueline Urick, Pampered Chef SEO Şefi

Ne Öğrendik?

SEO sektöründe yer alanlar olarak 2017’de karşılaşacağımız zorlukları belirledikten sonra sıçrama yapmak için seçim yapma ve öncelik verme lüksüne sahibiz. Öncelikli olarak yapmamız gereken kritik öneme sahip olan ve sitemizin kategorisindeki konuşulanlara göre değişiklik yapmadan önce test etmek, test etmek ve tekrar test etmektir.

KAYNAK: https://www.deepcrawl.com/blog/news/2017-seo-challenges/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Site İçi SEO ve Site Dışı SEO Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

0
Site içi SEO, sayfa içeriğinin kalitesi, başlık düzeni ve iç bağlantılar gibi çeşitli faktörleri kapsar. Site dışı SEO denildiğinde ise akla ilk olarak backlinkler...