Ana SayfaSEOSEO Firması ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO Firması ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-

Gelişen teknoloji ile birlikte E-ticaretin yaygınlaştığı son dönemlerde SEO çalışmalarının önemi bir kez daha artıyor.  Neden bazı siteler arama motorunda diğerlerinden önde geliyor? İşte burada devreye SEO’lar giriyor. İnterneti firmaları için ticaret pazarı hâline getiren firmalar için önemli bir husus olan arama motorunda ilk sıralarda çıkmak SEO  çalışmaları sayesinde olabiliyor.

Açılımı Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) olan SEO’lar ürün ya da firma ile ilgili arama motorunda yapılan aramalarda ilgili firmanın ilk sırada çıkmasını sağlıyor. Bu sayede daha çok etkileşim alan sitelerin satışlarında artışlar gözlemleniyor. Ancak her işte olduğu gibi SEO ile de çalışırken firmayı iyi tanımak ve iş etiğini bilmek son derece önemlidir.

Bu nedenle SEO sorumlusuna sormanız gereken sorular son derece önemlidir. İşte SEO Firmaları ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler:

SEO Deneyimleriniz Nelerdir? Başarılarınız Nelerdir?

İlk etapta sormanız gereken en önemli sorulardan biri de bu alandaki deneyimlerinin ne olduğunu öğrenmektir. Başarıları varsa bunların sorulması hakkında bilgi edinilmesi son derece önemlidir. Daha önce başarıları olan bir firma başarılı olmanın sırrını öğrenmiştir ve gelecek projelerde de başarılı olması muhtemeldir. 

SEO Firması ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Referanslarınız var mı? 

Çalıştıkları firmaların referans olması yaptıkları işin beğenilirliğini görmek adına güzel bir test olacaktır. Aynı zamanda referanslarla iletişime geçerek SEO firması ve çalışmaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Bu Sektörde Daha Önce SEO Çalışması Yaptınız mı?

Bu soru sayesinde SEO şirketinin bulunduğunuz sektör hakkında bilgi sahibi olup olmadığı öğrenilebilir. Daha önce çalışması varsa çıkabilecek sorunlara karşı strateji geliştirme becerileri daha fazla olacaktır. Bunun yanı sıra süreci hızlandıracak ve daha doğru ve verimli sonuçların elde edilmesi için oldukça önemlidir. Sektördeki olası müşteri anahtar kelimelerini tespit etmesi ve müşterilerinin isteklerini belirlemesi daha verimli bir şekilde olacaktır. Ancak daha önce tecrübesi olmaması başarısız olacağı anlamına gelmez. 

SEO Firması ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aynı Sektörden Aynı Zamanda Müşterileri Alıyor musunuz?

Bu durum SEO etiğine aykırı bir durum olmasına karşın bazı firmaların yapmış olduğu bir uygulamadır. Ancak bu durum tıpkı tek başına satranç oynamak gibidir sonuçta rakip yine kendileri olacaktır. SEO’nun çalıştığı iki firmada aynı anahtar kelimeyi seçtiği takdirde biri birinci sıradayken bir diğeri hep ikinci sırada kalacaktır.   

SEO Sürecinde Müşterileriniz olan Bizlerden Beklentileriniz Nelerdir?

SEO çalışması müşterinin SEO firmasının ortak çalışması sonucunda başarıya ulaşabilecek bir durumdur. Bu nedenle SEO firmasının müşterilerinden beklentileri, yapmasını istediklerini bilmek başarıyı arttırmak için önemli olacaktır. Ancak buradaki en önemli husus SEO’nun isteklerinin müşterinin işlerine engel olmamasıdır. 

SEO Firması ile Çalışırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO Çalışmaları için Ortalama Ne Kadar Süreye İhtiyacımız Olacak?

Bu sorunun cevabı SEO firmasının işini ne kadar önemsediği ve ne kadar profesyonel olduğu hakkında bilgi vermektedir. Ayrıca iş etiği hakkında da oldukça kıymetli bilgiler taşır çünkü her müşteri bir an önce sonuç almak ister. Ancak gerçek şu ki SEO çalışmaları süreç ister. Sonuçları zamanla gözlemlenir. Bu nedenle bir ay gibi kısa süre vaat eden firmaların sözleri gerçekle bağdaşmamaktadır.

SEO Çalışmaları İçin İstediğiniz Ücret Ne Kadar?

SEO çalışmaları uzun uğraşlar ve bilgi birikimi gerektirir. Müşterinin çalışma alanına göre değişen anahtar kelimeler ve yapılması gereken çalışmalar doğrultusunda ücretler arasında değişiklikler olacaktır. Bu nedenle SEO ücretlerine göre firma seçmek doğru sonucu vermeyebilir.

Çalışmaları Yaparken Yasal Yöntemler mi Kullanıyorsunuz?

Bazı SEO ajansları müşterilere kısa sürede dönüt verebilmek ve süreci hızlandırmak adına illegal yöntemleri çalışmaları sırasında kullanabilir. Bu durumda müşterinin internet sitesine ve marka değerine kısa ya da uzun vadede zararlar verebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...