Ana SayfaSEOSEO için link satın almak etkili bir yöntem mi?

SEO için link satın almak etkili bir yöntem mi?

-

Link için ödeme yapmak, sizi arama motoru sıralamalarında yukarı çekebilir. Ancak bu çalışmalar bir dizi dezavantajla birlikte gelir. Bu nedenle SEO için link satın alma noktasında dikkat edilmesi gereken detaylar var.

Doğal olmayan yollar ile link sahibi olmak isteyenler için öncelikli yollardan birisi link satın almak. Ancak bu durumun geçmiş dönemlerde kötüye kullanılması, Google’ın bu duruma önlem almasını da geciktirmedi.

Google link satın almaya nasıl bakıyor?

Google’ın Web Yöneticisi Kılavuzu’ndaki bağlantılar hakkındaki ilk maddesi, bağlantılar alıp satmanın site sıralamasını olumsuz etkileyeceği yönünde. “…ücretli bağlantılar; bağlantılar içeren gönderiler için para alışverişi yapmak, bağlantılar karşılığında mal veya hizmet alışverişi yapmak veya birisine bu konuda yazması, bağlantı sağlaması karşılığında ‘ücretsiz’ bir ürün göndermeyi içerir.” denilen link satın alma durumu, dikkatli yürütülmesi gereken bir çalışma.  Peki, bu durumda linkler için ödeme yapmanın faydası ne? Ve bu riske değer mi?

Ücretli link nedir ve ne değildir?

Doğal şekilde verilmeyen, ücret karşılığında sitelerden alınan linkler, ücretli link olarak kabul edilmektedir.  Şu anda, linkler için ödeme hoş karşılanmıyorsa da web siteleri neden hala bunu yapıyor diye soruyor olabilirsiniz. Link almak, çoğu SEO uzmanı için iş yükünü azaltır. (Örneğin; kaliteli içerik oluşturma, link fırsatlarını araştırma ve link ağları kurma vb.)

2000’li yılların başında, link satın almak ya da satmak sadece moda değildi, iyi bir iş olarak kabul edildi.  Ardından Google düzenleme ile bu duruma engel olmaya çalıştı. Bir link için ödeme yaparsanız, algoritmaların onu sessizce görmezden gelme olasılığı yüksektir.  

Link almak için öneriler neler?

Projeler için kaynak oluşturmak, sosyal yardım gerçekleştirmek ve ilişkiler kurma çalışmaları için maddi destek yapmak Google’ın yönergelerine aykırı değildir. Bu nedenle web sitelerinden doğrudan parayla satın almak yerine bu tip öneriler ile daha doğal yollar ile link alınması önerilmektedir. Bu konuda dikkat edebileceğiniz öneriler ise şöyle;

Asla site genelinde yer alan alanlar için link satın almayın. Site footer alanı gibi linkler Google tarafından daha fazla spam olarak değerlendirilir.

Link satan hizmetlerden ve “backlink paketleri” satan kişilerden kaçının.

Daha önce cezalandırılmış, link çöplüğüne dönüştürülmüş, genellikle reklam ağırlıklı, içeriği zayıf sayfaları bulunan sitelerden link almayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...