Ana SayfaPazarlamaEn sık yapılan 5 içerik pazarlama hatası

En sık yapılan 5 içerik pazarlama hatası

-

İçerik pazarlama, günümüz internet dünyası için son derece önemlidir. Özellikle SEO uzmanlarının sıklıkla önerdiği bir çalışma biçimidir. Kısaca içerik pazarlama, güçlü anahtar kelimelerin de yer aldığı bir içerik oluşturup onu doğru kanallarda yayınyalayarak nihai siteye veya sayfaya trafik çekmek için yapılan bir çalışmadır. 

SEO ile içerik pazarlama bir bütün halinde çalışır. Fakat bazen içerik pazarlama çalışmaları sırasında yapılan bazı SEO hataları bulunur. Bunlar, içeriğinizin yayılmasını ve trafik çekmesini önleyebilir. Bugün sizlerle içerik pazarlaması sırasında en sık yapılan hatalara göz atacağız.

içerik pazarlama hataları

Kopyalanmış içerikler

Kopya içerik özellikle Google’ın en nefret ettiği içerik türüdür. Arama motorları daima özgün ve orjinal içeriklerin peşindedir. Ve doğal olarak kopyalanmış içerikler arama sonuçlarında üst sıralarda yerini alamaz.

İçeriklerinizi özgün yazarak arama sonuçlarındaki sıralamanızı rahatlıkla artırabilirsiniz. Özellikle güçlü bir SEO yapısı için özgün ve güçlü içerikler son derece önemlidir. Yalnızca Google gibi arama motorları değil, SEO’nun kendisi de özgün olmayan içerikleri çalıştıramaz.

Yapay içerikler

Hazırladığınız içeriklerin bir amaca hizmet etmesi önemlidir. Bu bazen bir bilgi aktarımı, bazen bir fikir paylaşımı ve bazen de bir işbirliği, yani reklam, olabilir. Özellikle reklam amaçlı yazılan yazılara dikkat ediniz.

İçeriklerin en temel görevi okuyucuya ve arama motorlarına hitap etmesidir. Eğer hazırladığınız reklam yazısı kullanıcıya hitap edemeyecek kadar yapaysa, bu sizin yeteri kadar trafik çekmenize engel olabilir. Reklam kokan yazılar ne yayınlayan sayfaya ne de markaya verim sağlayamaz.

içerik pazarlamasında kopyalanmış içeriklerden uzak durun

İçeriği yanlış zamanda yayınlamak

İçerik pazarlamasında önemli bir diğer konu ise zamanlamadır. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra onların en aktif olduğu zamanda paylaşım yapmak, içeriğinize gelecek etkileşimi artırır. Ancak belirli olmayan zaman aralıklarında paylaşım yapılırsa, bu durum etkileşimlerinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Herkese hitap etmeye çalışmak

İçerik pazarlamasında belirli bir kitleye hitap ediyor olmanız gerekir. Eğer hedef kitlenizi henüz tanımıyorsanız, çeşitli analiz araçlarından onları yakından tanıyabilirsiniz.

İçeriklerinizi herhangi bir kitleye sunmaya çalışırsanız alacağınız verim azalır. Belirli bir kitleye direkt olarak seslenerek içeriklerinizin daha alakalı kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Herkese aynı içerikle, aynı anda ulaşmak gibi bir durum ne yazık ki pek mümkün değil.

içerik pazarlama İçeriği Doğru Kanallarda Yayınlamamak

İçeriği doğru kanallarda yayınlamamak

İçeriğinizi oluşturduktan sonra en iyi ve doğru verimi alacağınızı düşündüğünüz platformda paylaşmalısınız. Bunun için de öncesinde bir hedef kitle araştırması yapmakta fayda var. Doğru paylaşım kanallarını belirlemeden ilerlerseniz içeriğiniz yeteri kadar ilgi göremeyebilir. Bunun önüne geçmek için paylaşım yapmayı düşündüğünüz platformları iyi analiz edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...