Ana SayfaSEOSEO uzmanları gün geçtikçe daha çok kazanıyor!

SEO uzmanları gün geçtikçe daha çok kazanıyor!

-

Aslında bu soru hemen her sektör için geçerli olan bir soru. İşe hayatına başlayan yeni mezun, henüz kariyerinin başında 1-2 sene gibi ilk iş yeri deneyimini yaşayan veya bulunduğu şirketteki konumundan daha fazla ilerleyebileceğini düşündüğü başka bir yere adım atmak isteyenler piyasadaki rekabeti merak ederler. Biz de doğrudan sektörümüzle ilgili Linkedin verilerinde dayanan yazımızda SEO uzmanları rekabetiyle ilgili istatistikleri paylaşmak istiyoruz.

SEO Uzmanlarının 1 Yıllık Kazançları Ne Kadar?

Son dönemde önemi daha da artan SEO uzmanları daha çok kazanıyor!

LinkedIn tarafından yayınlanan bir araştırma, SEO uzmanlarının artan talepler karşısında artan bir piyasa değeri yaratma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yani arz ile talep arasındaki makas açıldığı için SEO uzmanlarının piyasası yükseliş eğiliminde.

LinkedIn Sales Navigator’dan elde edilen verilere göre ABD ‘de SEO ile ilgili 47.500 iş ilanı ve yine ABD’de profillerinde “SEO” bulunan 909 bin profesyonelin bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu her iş ilanı başına 20 kişi demek oluyor, 1/20 olarak düşünebiliriz.

Karşılaştırma açısından, diğer iş türleri için bazı oranlar aşağıdadır:

  • Yazılım mühendisleri için oran 1/10
  • Ürün yöneticileri için bu oran 1/30
  • Tasarımcılar için bu oran 1/23

İstatistikleri SEO uzmanları lehine

Verileri daha da parçalara ayırarak, iş başlığında “SEO” kelimesini kullanan 26,5 bin kişi var. Bu insanların çoğunluğu pazarlama ve reklamcılıkta çalışıyor. Çoğu, 1 ila 200 çalışanı olan küçük ve orta ölçekli şirketlerde çalışıyor. Kesinlikle az sayıda SEO uzmanı (864) kendi için çalışıyor.

Veriler, önemli sayıda SEO uzmanının (10.500) 1 ila 5 yıllık deneyime sahip alanda nispeten yeni olduğunu göstermektedir. 6-10 yıllık deneyime sahip yaklaşık 4.000 SEO uzmanı ve 10+ yıllık deneyime sahip 3.000 uzmanı vardır.

Talebe göre yeterince uzman yok

12 bin mevcut SEO iş ilanı orta-üst düzey deneyimi ve üzeri olan birini aradığı için verilerin özellikle ilginç hale geldiği yer burasıdır. En az 3 yıllık deneyime sahip bir SEO’nun üst düzey olma niteliğini karşıladığını varsayarsak, LinkedIn’de 12.500 kalifiye profesyonel vardır.

Bu çalışmanın yazarına göre, bu neredeyse 1: 1 oranı ve bu da SEO uzmanları için satıcının hakim olduğu bir piyasa haline geldiğini gösteriyor.

Kısacası bir SEO uzmanı pozisyonunda iş arıyorsanız ve deneyime sahipseniz, buradaki satıcı hakimiyetindeki pazarı görmezden gelmemelisiniz. Rakiplerinizin kimler olabileceğini analiz edin ve kesinlikle kendinize doğru değer belirleyin. SEO uzmanı arayan şirketler, işe alım sürecinden karşılarına çıkacak olan arz talep dengesinde dolayı rekabetlere hazırlanmalıdır. Amerika için derinden hissedilen bu durum, bir süre sonra bizim için de geçerli olmaya başlayacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...