Ana SayfaSEOSEO Uzmanlarının %39'u Öncelikle Teknik SEO İşlemlerini Ele Alıyor

SEO Uzmanlarının %39’u Öncelikle Teknik SEO İşlemlerini Ele Alıyor

-

SEO ile yakından ilgilenen birisiniz ve bir site için SEO çalışmalarına başlayacaksınız diye düşünelim. Kendinize ait, çalıştığınız yere ait veya müşterinize ait her hangi bir web sitesinin ilk analizini gerçekleştirdikten sonra atacağınız ilk adım yani tercihiniz hangisi? On-page SEOOff-page SEO, teknik SEO veya hepsinin birlikte başladığı bir yapı.

Search Engine Journal‘ın Twitter’da takipçileriyle yaptığı ankette aşağıdaki grafikteki sonuçlar elde edilmiş. Ankete katılanlardan %39’u Teknik SEO ile çalışmalarına başladığını, %34’ü On-page SEO ile çalışmalarına başladığını, %22’si hepsini karışık planlayarak çalışmaya başladığını ve sadece %5’i Off-page SEO ile başladığını belirtmiş.

SEO analizi yaptıktan sonra sizin başlangıç noktanız hangisi

Teknik SEO:

Eğer SEO’yu bir ev inşası olarak düşünürsek, teknik SEO’yu evin temelinin atılması olarak örneklendirebiliriz. Bir sayfa üzerinde bulunan tüm verilerde içeriğin kendisi dışında kalan tüm veriler olarak düşünülebilir. Bu aşamada yapılan işlemler, arama motorları tarafından dizine girmek amacıyla site yapısını optimize etmek olarak söylenebilir. Teknik SEO ile başlamak iyi bir strateji olarak değerlendirilebilir çünkü evinizin içini dizayn etmek için öncelikle bir eve sahip olmanız gerekir, bu örnekten yola çıkarak teknik SEO’ nun önemi anlaşabilir.

On-Page SEO:

Ev inşa etmek örneği ile devam edersek eğer teknik SEO evin temelini inşa etmese, on-page SEO evin iç dizaynı olarak söylenebilir. Bununla birlikte sadece gerekli olan dizayn olarak düşünmek yanlış olur. On-page SEO öncelikle sitede paylaşılan içeriklere başvurur ve bu içeriklerin arama motorları için ne kadar iyi optimize edildiğinin üzerinde durur. Teknik bölümü ele aldıktan sonra bir sonraki adım olarak on-page Seo üstünde çalışmak daha mantıklı olabilir. Bazı durumlarda, on-page SEO’nun, teknik SEO’dan daha fazla dikkat ve çalışma gerektirdiği siteler söz konusu olabilir. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, ankette oy kullanan SEO uzmanlarının neden on-page Seo’nun bu kadar fazla oy aldığını çıkartabilirsiniz.

Hepsinin Karışımı:

Stratejinin kolayca raydan çıkabileceği durum olduğu için ankette bu seçeneği bu kadar yukarıda görmek sürpriz olarak nitelendiriyoruz. Yine aynı örnek üstünden gidersek, hepsinin karışımını, bir yandan evin içini dizayn ederken aynı zamanda temelini atıp inşa etmeye devam etmek olarak örneklendirebiliriz. Zor, ustalık isteyen bir iş ama imkansız değil. Teknik SEO üstünde çalışırken, sayfa içinde acilen müdahale edilmesi gereken bir nokta bulunabilir veya bir başka senaryoda sizden sürekli farklı istekleri olan bir yönetici veya müşteriyle uğraşıyor olabilirsiniz, bu gibi durumlar da hepsini biraz biraz karıştırmak kaçınılmaz olur.

Off-Page SEO:

Off-page SEO seçeneğini listenin sonunda görmek olağan sonuç. Eğer yöneticinin veya müşterinin bu konuda özel bir isteği bulunmuyorsa, off-page SEO’ya diğer seçeneklerden daha fazla öncelik vermek çok mantıklı değildir. Teknik SEO ve on-page SEO ile ilgili çalışmaları tamamladıktan sonra önemli sitelerden link almak ve sosyal medya üzerinden sayfanın yeni insanlara ulaştıracak pazarlama hamlelerini yapmak doğru çzöüm olacaktır.

Anket sonuçları sizin düşündüğünüz gibi çıktıysa veya daha farklı görüşleriniz varsa bizimle paylaşmanızı isteriz. Sizce Türkiye’deki SEO uzmanlarının önceliği hangisidir?

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...