Ana SayfaSEOSEO Yazımı Nedir ve Optimize Edilmiş Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

SEO Yazımı Nedir ve Optimize Edilmiş Blog Yazıları Nasıl Yazılır?

-

Bir bilgiyi benzersiz bir şekilde ele almak blog yazısını sıralamak için yeterli değildir. Okunabilirliği korumak, anahtar kelimeleri ayarlamak ve meta etiketlerini eklemek gibi yapılması gereken birçok ayar vardır.

İyi optimize edilmiş blog yazılarına katkıda bulunan çeşitli faktörler vardır bunlar;

  • Özgünlük
  • Okunabilirlik
  • Anahtar Kelime
  • ALT Etiket
  • Meta Etiketler

Bunların hepsinin birlikte kullanımı, oluşturduğunuz içeriğin hem okuyucu hem de tarayıcılar için kolay anlaşılır ve bilgilendirici olmasını sağlar.

Özgünlük

Bu arama motoru için gerekli olan ilk şarttır. Oluşturduğunuz içerikler intihal içermemelidir.

Özgün içerikler oluşturabilmek için konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Bir konu hakkında araştırma yapıyorsanız, hangi alt konulara odaklanacağınızı bilmeli ve bunlara göre stratejiler belirlemelisiniz.

Okunabilirlik

Okunabilirlik arama motorlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında değildir ancak bir blog yazısını optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler arasında yer almaktadır. Okunabilirlik kullanıcı deneyimlerini doğrudan etkiler. Okunabilirlik metnin sunum kalitesini etkilemektedir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime araştırması, hedeflenen trafiği çekmeye yardımcı olur. Bu dönüşüm oranlarınızı önemli derecede arttırabilir.

Görsellere Alt Etiketleri Eklemek

Alt etiketler, HTML kodlama dilinde bir özniteliktir. Görseller için ALT Text,  ALT description olmak üzere iki adet alt etiketleri bulunmaktadır. Görsel ALT etiketleri, arama motoru görseller bölümünde sıralanmasına yardımcı olur.

Meta Etiketler

Metdata, bir web sayfasının başlık bölümünde eklenen ve WEB sayfasıyla ilgili tüm olası bilgileri açıklayan HTML tabanlı etiketlerdir. Önemli meta etiketleri Meta Başlık ve Meta Açıklamadır. Her ikisi de herhangi bir sorguda SERP’lerde görüntülenir. Meta başlık, web yöneticisi 60-70 karakter arasında, web sayfasının içerik ana amacını vurgulanmalıdır. Meta başlığını optimize etmek için sayı, anahtar kelime ve son olarak marka adını eklemek önemlidir. Meta açıklamaları 160-170 karakter içinde özet edilmelidir.

SEO Yazımı ve Optimize Edilmiş Blog Yazıları
SEO Yazımı ve Optimize Edilmiş Blog Yazıları

SEO Yazarlığı Nedir?

SEO yazarlığı, arama motoru ve kullanıcılarının algoritmalarına hitap edecek şekilde tasarlanan anahtar kelime ile optimize edilerek içerik üretme çalışmasıdır. Arama motorunda daha yüksek bir sıralama elde etmek için içeriğin ne şekilde yazılacağı ve optimize edileceği hakkında yönergeler sağlamasıdır.  

SEO yazımının birincil kuralı, okuyuculara değer katabilecek içerikler oluşturmaktır. Arama Motoru, içeriklerinizi kullanıcıların sorularını yanıtlamak için ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bulduysa içeriğinizi sıralayacaktır. Tüm bunların yanında bu tür içerikleri oluşturabilmek için arama motoru tarafından öngörülen teknik standartları sağlayabiliyor olmakta gereklidir.

SEO Yazarlığı Neden Önemlidir?

SEO yazarlığı, sayfanıza daha çok trafik çekmek ve Google arama sonuçlarında görünür olmak için anahtar kelime, sayfa içi ve dışı SEO yazımları dahil olmak üzere arama motoru  optimizasyonu tekniklerini izleyerek ilgi çekici içerikler oluşturmaktır.

  • Sıralamalarınızı Yükseltmek

SEO yazarlığı, sıralamalarınızı arttırmak, markanız için belirli kitle türünü belirlemek amacıyla Arama motoru sonuçlarının üstünde kalması ile ilgilidir. Google algoritmaların içeriğinizi diğer içeriklerden ayırmasına ve arama motoru sıralamalarının en üstünde gösterilmesine yardımcı olur.

İçerikler İle ilgili anahtar kelime kullanımı, okuyucuların ne aradığını bulmalarına yardımcı olacaktır. Böylece içeriğinizin görüntülemelerini ve etkileşimlerini artırılmasına yardımcı olabilir.

  • Trafiğinizi İyileştirmek

Web sitenizin, daha fazla kullanıcı tarafından ürünlerinizi ve hizmetlerinizi keşfetmeye yardımcı olmak için aktif olarak devam eden trafiğe sahip olması gerekmektedir. SEO için optimize edilmiş içerik, bir okuyucunun içeriğinizle bağlantıda kalmasını sağlayarak belirli bir kitleyi hedefler. Web Sitenizin geleceği, aldığınız ziyaretçi sayılarına bağlıdır. İçeriğiniz dünya çapında çok sayıda kitleye ulaştığında trafiğiniz artar ve bu da genel performansları etkiler.

  • Markanızı Öne Çıkartmak

Çoğu zaman, Web siteler ve işletmeler iyi kalitede içeriğe ve ürüne sahiptir. Ancak hedef kitlenize ulaşmıyorsa bunun sitenize bir faydası yoktur. İnternet spamlar ve kopyalarla dolu olduğundan değerli içerikler bulmak zordur. Ancak SEO içerik yazarlığı ile içerikleriniz diğerlerinin arasından filtrelenerek sizi öne çıkarır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...