Ana SayfaSEOYüksek Kaliteli İçerik Üretmek Neden Önemlidir?

Yüksek Kaliteli İçerik Üretmek Neden Önemlidir?

-

İçerik, hedef kitleye yönelik yapılan, herhangi bir konuyla ilgili yazılı ya da sözlü olarak anlatılmak istenen, duygu ve düşünceler bütünüdür. Markalar, kitlelerine erişmek ve dijital marka kimliklerini oluşturmak istedikleri zaman içerik üretimine odaklanırlar. 

Dijital dünyada kullanılan birçok içerik türü vardır. Web sayfaları, oyunlar, reklam panoları, SMS, sosyal medya paylaşımları, blog yazıları gibi birçok içerik türleri vardır. 

İçerik Oluşturucusu Nedir? 

İçerik oluşturucusu, hedef kitlenin ilgi alanlarını, karşılaştığı zorlukları ile ilgili eğitici ve eğlendirici materyaller üreten kişidir. İçerik pazarlama ekipleri ile çalışıyor olabilir ya da tek başınıza içerik üretmeye çalışıyor olabilirsiniz. Yeni bir şeyler deneyebilir ve uygulayabileceğiniz birbirinden farklı yöntemler ile yüksek kalitede içerikler üretebilirsiniz.

İçerik Neden Bu kadar Önemlidir?

Dijital dünyada içerik üretmek oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle internet üzerinde var olmak birçok firma veya kişiler içeriğe çok fazla önem vermektedir. Dijital dünya her geçen gün büyümektedir. Web dünyasında içeriğin önemi dijital dünyanın büyümesinden biraz daha fazladır. 

Aşağıda Ocak 2024 yılına ait Dijital Online verilerini görmektesiniz.

Yüksek Kaliteli İçerik Üretmek Neden Önemlidir?
Kaynak: periscope.com.tr

2024 Yılı gelen istatistiklere bakıldığı zaman,  sosyal medya en popüler internet bağlantılı eğlence aracı olmaya devam etmektedir. Çalışma çağındaki internet kullanıcılarının %97’sinden fazlası her ay sosyal ağlara veya mesajlaşma platformlarına erişmektedirler. Her yaştan mesajlaşma platformları daha fazla tercih edilmektedirler. 16/64 yaş arası tüm internet kullanıcıları %94,7 oranla son 30 gün içinde bu platformlardan en az 1’ini kullanmaktadırlar. 

Aşağıda Dijital Büyüme istatistikleri verilmiştir:

Yüksek Kaliteli İçerik Üretmek Neden Önemlidir?
Kaynak: periscope.com.tr

Sosyal medya kullanıcı kimlikleri geçen yıla göre %5,6 artmıştır. 2023 Yılında 266 milyon yeni kullanıcı ilk kez sosyal medyaya giriş yaparak kullanmaya başlamıştır.  Bu reklam, geçtiğimiz yıl dünyada saniyede ortalama 8,4 yeni sosyal medya kullanıcı olduğu anlamına gelmektedir.

2024 Yılı rapor istatistiklerine bakıldığında en önemli haber olarak şu anda 5 milyardan fazla yeni aktif sosyal medya kullanıcı kimliğinin mevcut olduğu ve küresel toplumun 2024’ün başında 5,04 milyara ulaştığıdır. 

Çevrimi çi büyümenin bu istatistikler sayesinde ne kadar hızlı olduğunu, içerik tüketiminin önemini ve içeriklerin ne kadar hızlı tüketildiğini anlayabiliriz. Dijital dünyada bu kadar geniş bir kullanıcı kitlesi olduğu ve yüksek kalitede içerik üretmenin ihtiyacını net bir şekilde ortaya koymaktadır. 

Yüksek Kalitede İçerik Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Binlerce kullanıcı için yüksek kalitede içerik üretildiği çevrim içi dünyada kullanıcılara, ziyaretçilere, yenilikçi içerikler üretmek önemliydi bundan yukarıda bahsetmiştik. Bu içeriklerden bazıları diğerlerine göre daha fazla etkileşim ve ilgi görebilir. Peki yüksek kalitede içerikler oluşturmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Hedef Kitlenize Hitap Etmeli

İçerik oluştururken, ne kadar yaratıcı olursanız olun hedef kitleye hitap etmediğiniz sürece başarılı olma şansınız çok düşüktür. Bu nedenle hedef kitlenizin ilgi alanlarını bulmalı ve onlara uygun içerikler oluşturmalısınız.

Sektöre Uyumlu Olmalı

Hazırladığınız içerikler sektörünüze uyumlu olmalı ve sizi rakiplerinizin önüne geçirmelidir. 

Bunun için rakiplerinizin her hareketini analiz etmelisiniz.

Düzenli Olarak İçerik Üretmelisiniz

Yüksek kaliteli içerikler için düzenli olarak yazma alışkanlıklarınız olmalıdır. Bunu yaparak sürekli yeni fikirler elde edebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelime Kullanılmalı

Sadece içerik oluşturarak hedeflediğiniz etkileşimi alamayabilirsiniz. Oluşturduğunuz içeriklerin keşf edilebilmesi için içeriklerle  ilgili anahtar kelimeler kullanmalısınız. Bir anahtar kelime göstergesi beklentileriniz ve içerikleriniz arasındaki etkileşimleri anlatmaktadır. 

Markanıza Uygun Hitap Dili Belirleyin

İçerikler de  kullandığınız dil markanızın bilinir olması kısmında oldukça etkilidir. Kullandığınız dl hedef kitleniz ile iyi bir şekilde iletişim kurabilmeniz için önemlidir. Hitap dilinizi en baştan belirlemeli ve zorundukça olmadıkça değiştirmemelisiniz. 

İçeriklerle İlgili Görsel Kullanımı

İçerikleriniz okunurken sıkmaması için içerikle ilgili çözünürlüğü yüksek kalitede olan görseller kullanmalısınız. Bu sayede kullanıcılarınızın dikkatini çekerek okunabilirliği arttırmış olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...