Ana SayfaSEOSEO'da Paravan Blog Ağı (PBN) Nedir, Neden Kullanılmamalıdır?

SEO’da Paravan Blog Ağı (PBN) Nedir, Neden Kullanılmamalıdır?

-

Bu yazımızda kullanılmasını tavsiye etmediğimiz ve arama motorları tarafından onaylanmayan paravan blog ağı (PBN) sistemi hakkında bilgi vereceğiz.

Gün geçtikçe dijital pazarlamaya ilgi artmakta ve bununla birlikle rekabet zorlaşmaktadır. Bu duruma paralel olarak her geçen gün SEO’nun da önemi artmaktadır. SEO konusu üzerine çalışmalar yapan bazı kişiler, temelde illegal bir SEO yöntemi olan paravan blog ağı (PBN) oluşturma yöntemine başvurmaktadır.

Paravan Blog Ağı (PBN) Nedir?

İşlevsel olarak Türkçe’ye “Paravan Blog Ağı” olarak çevirebileceğimiz, Private Blog Network (PBN) yöntemi temelde ana siteye link sağlayacak yan siteler oluşturulması ve bu yan sitelerin hem kendi aralarında hem de ana siteye link vermesi işlemidir.

Paravan blog ağı sisteminde, site sahipleri ana site ile alakalı yan siteler açar ve bu sitelere özgün içerikler girerler. Bu içeriklerin özgün olmasına ve ana site ile ilişkilendirilebilinecek içerikler üretmeye dikkat ederler. Paravan site sayısı ne kadar artar ise üretilecek içerik sayısı ve maliyet doğru orantıda artar. Üretilen içeriklerin içerisinden alakalı kelimelere link vererek hem paravan blogları hem de ana siteyi beslerler.

Sisteme başvuran kişiler genelde paravan sitelerin arama motorları tarafından yakalanmaması için Whois kayıtlarını gizler, siteleri aynı sunucuda barındırmaz, içerik eklenme zamanlarına dikkat eder ve aşırı linkleme işleminden kaçınırlar. Kısacası arama motorlarının bu illeagal yöntemi tespit edememesi için ellerinden geleni yapar ve gizliliğe çok önem verirler.

Paravan Blog Ağı (PBN) Neden Kullanılmamalıdır?

Paravan blog ağı kullanımı ana siteye SEO açısından yarar sağlasada arama motorları tarafından tespit edildiğinde ciddi ve geri dönüşü olmayan cezalar alınmasına sebebiyet verebilir.Bu nedenle bu sistemin kullanılması tavsiye edilmez.

Editör Görüşü: Günümüzde arama motorlarının sürekli kendini geliştirdiği düşünüldüğünde, arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için verilen emek ve sitenin gelişimi için harcanan zaman ve para, kullanılan illegal yöntemin arama motorları tarafından tespit edilmesi halinde çöp olacaktır. SEO çalışmalarında yapılan her işlem doğal, üretilen her içerik özgün ve çalışma yapılan site ile alakalı olmalıdır. Bir çok kez de üzerine basarak belirttiğimiz gibi SEO’da illegal yöntemler kullanmak kısa vadede SEO çalışması yapılan siteye yarar sağlasada uzun vadede siteye zarar verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Birinin Viber’ına Nasıl Erişilir? En Yeni Yöntemler 2024

0
Viber günümüzde en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından. Mükemmel bir whatsapp alternatifi olan Viber ile mesajlaşabilir, yüksek kaliteli sesli ve görüntülü aramalar yapabilirsiniz. Durum...