Ana SayfaSEOSorguya Göre En Çok Değişiklik Gösteren Google Arama Faktörleri

Sorguya Göre En Çok Değişiklik Gösteren Google Arama Faktörleri

-

Google’dan Gary Illyes, sıralama faktörleri (Google arama faktörleri) hakkında kesinliği büyük bir kesim tarafından kabul gören ve aslında farklı olan bir yanlış anlama açıkladı. Popüler inancın aksine Gary Illyes, en iyi 3 Google sıralama faktörünün hepsinin sadece içeriklerle alakalı olmadığını söyledi.

Bir web sayfası için arama sonuçlarında etki eden üst düzey faktörler, bir sayfayı Google’da bulmak için kullanılan Google arama sorgularına bağlı olarak değiştiğini aktardı.

Gündemde sıcaklığını koruyan bu konu hakkında Google’dan John Mueller, “algoritmaların var olma amacı ilgili içeriği arama sorgularına göre en doğru şekilde göstermek, her şey zamanla değişir.” diyerek gündeme yeni bir boyut kazandırıyor.

Mueller, bununla birlikte sıralama faktörleri için optimizasyon yapmanın “kısa vadeli düşünce” olduğunu söylüyor.

Illyes, backlinklerin genelde bir önemli sıralama faktörü olmadığını bir kez daha belirtmeyi de es geçmemiş ve arama sonuçlarında üst  sıralarda yer alan pek çok sonuç dışarıdan gelen bir linke sahip değildir.

Illyes’in daha belirgin olarak vurguladığı, her gün gerçekleştirilen özgün uzun kuyruk arama sorgularının arama sonuçlarında daha fazla yer almaya başladığını anımsatmış.

Arama sonuçlarında yer alan bazı sonuçlar o kadar yeni veya çok bilinmiyor olabilir ve bu henüz backlinkleri olmayabilir. Bununla birlikte, backlinkleri olmadığı için sonuçların bir kullanıcının sorgusuyla alâkalı olmadığı anlamına da gelmez.

Bu nedenle, Google‘ın algoritmaları farklı sıralama sinyalleri için farklı farklı ayarlar yapabilir ve arama sonuçlarını yeniden hesaplayabilir.

Sıralamada aynı 3 sıralama işaretine dayalı içeriğin sıralaması, Google’ın her zaman en “alakalı” içeriği kullanıcılara sunmasına engel olur. John Mueller’in dediği gibi, günün sonunda Google’ın başarmak istediği şey en alakalı içeriği arayanlara ulaştırmaktır.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-top-ranking-factors-change-depending-query/215132/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...