Ana SayfaSEOSıra Bulucu Kullanmadan Kolayca Sıranızı Bulun

Sıra Bulucu Kullanmadan Kolayca Sıranızı Bulun

-

SEO çalışmalarında, çalışma yapılan sitenin arama motorlarındaki sıralamaları çok önemlidir. Arama motoru sıralamaları genelde çeşitli sıra bulucu siteler ve/veya uygulamalar üzerinden sorgulanır. Ancak bu uygulama ve/veya siteler sıra bulucu hizmetlerini, “Premium Hizmet” başlığıyla paralı olarak veya ücretsiz ancak günde birkaç sorgulama yapmaya izin verecek şekilde düzenliyorlar. Üstelik sıra bulucu uygulamalar kimi zaman gerçek sonuçlardan çok farklı sonuçlar çıkartabiliyor.

Sıra Bulucu Kullanmadan Kolayca Sıranızı Bulun

Sıra buluculara güvenmiyor veya ücretli hizmet satın almak istemiyorsanız geriye tek bir çare kalıyor, sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sırasını manuel olarak aramak. En doğru sonuç için Google Chrome tarayıcısında Gizli Pencere açarak buradan sorgulama yapmalısınız. Ancak sitenizin aradığınız kelimede kaçıncı sırada olduğunu bulmak her zaman kolay olmuyor. Siteniz arama sonucunda 251. sırada ise sitenizin sırasını bulabilmek için Google’da 26 sayfa gezmelisiniz. Yaşanan bu zaman kaybı birkaç kelimede sorgulama yapıldığı düşünüldüğünde daha da artacaktır.

Zaman kaybını ortadan kaldırmak için öncelikle https://www.google.com.tr/search?num=100&q=arama+motoru adres yapısını kullanarak Google üzerinde arama yapıyoruz. num=100 parametresi bir sayfada listelenecek sonuç sayısını, q=arama+motoru parametresi ise Google’da yapılacak aramayı belirtiyor. Örnek arama metodu ile “Arama motoru” aramasında Google üzerinde her sayfada 10 sonuç yerine 100 sonuç listelenmesini sağlıyor. Böylelikle sayfalar arası geçişte zaman kaybı yaşanmıyor. Ancak her sayfada listelenen 100 sonuç sitenin hangi sırada olduğunu bulmayı zorlaştırıyor. Tam da bu anda SEO Quake eklentisi imdadımıza yetişiyor.

SEO Quake Nedir?

SEO Quake bir Google Chrome eklentisidir ve Google’da yaptığınız aramalarda çıkan sonuçların başına sıra numarası ekler. Böylelikle sayfanın herhangi bir yerinde listelenen sonucunuzun kaçıncı sırada olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca SEO Quake eklentisi sayesinde title, h etiketleri, description, içerik oranları ve sayfa içi kelime yoğunluğu gibi birçok değeri detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

SEO Quake Google Chrome eklentisini kurmak için, Chrome Mağaza sayfasına girip SEO Quake yazarak arama yapın veya direk https://chrome.google.com/webstore/detail/seoquake/akdgnmcogleenhbclghghlkkdndkjdjc adresinden eklenti sayfasına giderek, eklentiyi tarayıcınıza kurun.

Eklentiyi kurduktan sonra artık tek yapmanız gereken “CTRL+F” kombinasyonlarını kullanarak sitenizin adresini yazıp listelenen 100 sonuç arasında olup olmadığını, listelenen sonuçlar arasında ise kaçıncı sırada olduğunu bulmak kalıyor.

Bu yöntem sayesinde hem hiçbir ücret ödemeden hem de hiç vakit kaybı yaşamadan sitelerinizin anahtar kelimelerde ne durumda olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?