Ana SayfaSEOSiteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

-

WordPress eklentileri genelde çalışmalarımızı hızlandıran ve zamandan tasarruf etmemizi sağlayan yardımcılar, kanatsız meleklerimiz olarak karşımıza çıkarlar. Peki ya kanatsız melek olarak adlandırdığımız bazı eklentilerin aslında bir şeytan gibi sizi diplere çektiğini söylesem?

Çalışmalarımızı önemli ölçüde kolaylaştıran bazı WordPress eklentiler arka planda sitemizin geç açılmasına ve/veya daha büyük hasarlara sebep olabilmektedir. Sitenizdeki yavaşlığın asıl sebebi arka planda gereksiz işlemler yapan veya ağır çalışan eklentiler olabilir. Siteyi yavaşlatan WordPress eklentileri yüzünden kullanıcı ve gelir kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sitenize yeni bir eklenti kurarken dikkatli olmalısınız.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

Siteyi yavaşlatan WordPress eklentileri bulunurken en büyük yardımcımız yine başka bir eklenti olacak. Yardımcı eklentimizin adı “P3 (Plugin Performance Profiler)”. P3 eklentisi diğer eklentileri analiz eden ücretsiz bir eklentidir. P3 eklentisi sayesinde hangi eklentinin ne kadar hızlı veya yavaş çalıştığını öğrenebilirsiniz. Eklenti en son 3 sene önce güncellenmiş fakat hala sorunsuz olarak çalışmaya devam ediyor.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

P3 (Plugin Performance Profiler) Nasıl Kullanılır?

P3 eklentisini kullanmak için yapmanız gereken çok basit. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirmek ve “Şimdi Tara” linkine tıklamak.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

Tarama işlemine başlamadan önce sitedeki aktif tüm önbellek (Cache) mekanizmalarını devre dışı bırakmalısınız. Önbellekleme, sitenizin ve eklentilerinizin kod çalıştırma biçimini değiştirir, bu da performansı etkiler ve P3 eklentisinin doğru sonuçlar vermesini engelleyebilir.

Önbellek sistemlerini pasif hale getirdikten sonra P3 eklentisinin içinden “Taramayı Başlat” butonuna tıklayın.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

“Taramayı Başlat” butonuna tıkladıktan sonra eklenti “Otomatik Tarama” ve “Manuel Tarama” şeklinde iki seçenek sunacak, bu seçeneklerden “Otomatik Tarama”yı seçin.

İşlem tamamlandıktan sonra, eklentilerin yüklenme sürelerini gösteren bir grafik karşınıza çıkacak, bu grafikte site açılış hızının yüzde kaçını hangi eklentinin etkilediğini açık bir şekilde görebileceksiniz.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

1 Yorum

  1. İnsan demo içerikle bir wordpress kurulumu yapar, popüler seo, iletişim formu ve sosyal medya paylaşım eklentilerini kurar ve resimler üzerinde karalama yapmadan bir yazı yazar.

    Hem otomatik ve manuel tarama arasında ne fark var ve gelişmiş ayarlarda neler bulunuyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...