Ana SayfaSEOSon dönemin popüler tasarımı Karanlık Mod SEO'ya etki eder mi?

Son dönemin popüler tasarımı Karanlık Mod SEO’ya etki eder mi?

-

Düzenli olarak takip etmeye alıştığımız programlardan bir tanesi olan “Google Webmaster Central office hours” video serisinin en son yayınlanan videosunda gelen bir soru üzerinde karanlık mod SEO ilişkisi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Peki gerçekten karanlık mod SEO’ya etki eder mi?

Mobil SEO Trendleri

Karalık Mod SEO ilişkisi

Artık hepimizin bildiği Google’ın en çok görmeye alıştığımız isimlerinden bir tanesi olan John Mueller geçtiğimiz günlerde, karanlık mod tasarımı tercih eden web siteleri için belirli SEO detayları olup olmadığını bizlerle paylaştı.

Bu konu 4 gün önce 18 Ekim’de yapılan Google Webmaster Central Hangout’unda gündeme geldi. Popülerlik kazanan ve web sitelerinin tercih etmeye başladığı karanlık mod, son programında Mueller’in karşısına çıktı.

İşte Mueller’e yöneltilen soru:

“Web sitemiz için karanlık bir mod uygulamak istiyoruz. SEO ile ilgili dikkat etmemiz gereken herhangi bir şey var mı? ”

Mueller, yöneltilen bu soru karşısında cevabına şahsının karanlık mod trendinin bir hayranı olduğunu söyleyerek başlıyor. Kullanıcıların beklediği bir şey olmadığını ve karanlık mod uygulanmasa kullanıcıların özellikle talep edeceği bir şey olmasa da, havalı olduğunu düşünüyor.

SEO’ya gelince, karanlık modda herhangi bir problem yaşanmıyor. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus da yoktur. Karanlık mod CSS tarafından yönetilir ve CSS’in bir web sitesinde nasıl uygulandığı Google’ın indeksleme için içeriği taramasını etkilemez.

Freelance Tasarımcılar İçin 6 Öneri

Sıralama faktörü olarak karanlık mod

Mueller, karanlık modun bir sıralama faktörü olmadığını açık bir şekilde ifade etti. Her ne kadar şu an bir etkisi olmasa da belki bir gün olabileceğini akıldan çıkartmamak lazım. Karanlık mod web sitelerinde yaygın bir olarak kullanılırsa, arama yapanların telefonlarında karanlık mod sıkça kullanılır olmaya başlamışsa o zaman kullanıcılara karanlık mod siteleri sunmanın mantıklı olacağını söyledi.

Açıkçası, Mueller gerçekten bunun olacağından kuşku duyduğunu söylüyor ancak hala olabileceğini düşünmesi ilginç.

Mueller’in bu konudaki tüm açıklamalarını aşağıdaki videoda 28:39’dan başlayarak izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...