Ana SayfaSEOGoogle içerikleri tararken ilk kontrol ettiği: HTTP durum kodları

Google içerikleri tararken ilk kontrol ettiği: HTTP durum kodları

-

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Google Webmaster Central Hangout’unda gelen bir soru üzerine John Mueller Google örümceklerinin siteyi tararken HTTP durum kodlarının önceliğini merak eden bir izleyicinin sorusunu yanıtladı. Mueller, HTTP durum kodları tarama önceliği ile ilgili akıllarda yer alan soru işaretlerini rafa kaldırdı.

Http Durum Kodları SEO İçin Ne Anlama Geliyor?

HTTP durum kodları tarama önceliği

Google’dan John Mueller geçtiğimiz günlerde HTTP durum kodlarının Google’ın içerik tararken ilk kontrol ettiği şey olduğunu açıkladı. Bu konu 18 Ekim’de Google Webmaster Central Hangout’unda gündeme geldi. İşte John Mueller’e yöneltilen soru:

“Google’ın durum kodlarını başka herhangi bir tarama işleminden önce kontrol edip etmediğini merak ediyorum?”

Mueller, bunun doğru olduğunu onayladı. Google, içerik oluşturmadan veya dizine eklemeden ilk önce durum kodlarını kontrol eder. Özel olarak, Google daha fazla taramaya devam etmeden önce “200” durum kodunu kontrol eder. 200 durum kodu Google’a geçerli bir sayfa taradığını ve üzerinde indekslemeye değer içerik olabileceğini gösterir.

Google, Artık Robots.txt Dosyasında noindex Kullanımını Desteklemeyecek

Öte yandan, Google 400 veya 500 hatasıyla veya bir yönlendirmeyle karşılaşırsa, içeriği indeksleme için oluşturmaya devam etmez. Mueller özellikle Google’ın 404 sayfaları görmediğini de belirtti. Bu nedenle, siteniz için süslü bir 404 sayfa tasarlıyorsanız, yalnızca gerçek ziyaretçilerin görmeye başlayacağını unutmayın.

Özet geçmek gerekirse, Google HTTP durum kontrolünde 200 durum kodu görmediği sürece hiçbir şey oluşturmaz. John Mueller’in bu konudaki açıklamalarının tamamını 26: 38’den başlayarak izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Google Güncellenmiş Tatil Reklamcılığı Kılavuzu'nu Yayınladı

Google’da sıralamanızı yükseltmek için 5 ipucu

0
Dijital pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir unsuru olan arama motoru optimizasyonu (SEO), işletmelerin online görünürlüklerini artırmalarına katkı sağlamaktadır. Google'da daha üst sıralarda yer almak için...