Ana SayfaPazarlamaSosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

-

Sosyal medya, pazarlamacılar ve işletme sahiplerinin zamanlarını ve bütçelerini harcama biçimini değiştirdi. Ama sadece “Sosyal Medya Pazarlaması Yapmak” yeterli değildir.

Pazarlama ve sosyal medya iki ayrı dal değildir. Sosyal ağlar, kullanımınıza sunulan pazarlama araçlarından sadece bazılarıdır ve pazarlama planınızın entegre bir parçası olması gerekir.

İşletmenizi, pazarlamada ve hedeflerinize ulaşmada sosyal medyayı en iyi nasıl kullanacağınızı düşünmelisiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama hedeflerinize ulaşmak için sosyal medyayı stratejik bir şekilde kullanmak demektir. Genel olarak pazarlama hedefleri ve satışları artırma yolunda çeşitli adımlar atmalısınız. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmak için kullandığınız kanallara bağlı olarak, hedefleriniz bir çevrimiçi mağazaya trafik çekmek veya kullanıcıları bir satış toplantısı düzenlemeye teşvik etmek olabilir. Sosyal medya, bu hedeflere ulaşmanın yollarından biridir. Doğrudan sosyal medyadan satış yapmanız pek doğru olmamasına rağmen, müşteri kazanmanın çok etkili bir yoludur.

Hangi Sosyal Medyayı Kullanacağıma Nasıl Karar Vereceğim?

O iş kolay. Potansiyel müşterilerinizin aktif olarak kullandığı kanalları seçin. Örneğin bir mobilya firmasına sahipseniz Facebook üzerinden mobilya ile ilgilenen kişiler ile iletişime geçmeniz daha iyidir. Başka bir örnek verecek olursak, şirketleri hedefleyen bir kuruluşa sahipseniz Linkedin’i kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması, planlanan bir kampanyanın parçasıdır ve bunu en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Paylaşımlara veya pinlemelere başlamadan önce, bir sonraki adımda ne yapacağınıza karar verin ve ileriye dönük planlar yapın.

Örnekler:Sosyal Medya Pazarlamasını Düşünen Adam

  • Blog yazınızın linkini ilginç bir yazı ile paylaşın.
  • Ortak bir soru üzerinde değerli tavsiyeler bulunan bir blog yazısı yazın ve paylaşın.
  • Eğer kullanıcı bir dosya indirecekse, o dosyayı indirmeden önce mail adresini verme isteğinde bulunun ve yeni şeyler için kullanıcıyı mail ile bilgilendirin.
  • Tanıtım mailleri gönderin

O kadar kolay olmayabilir, fakat genel şey budur. Birçok tweet, birkaç blog yazısı ve bir yığın e-posta ile uğraşmanız gerekebilir, ancak planlı bir süreç izleyerek ziyaretçilerinizi müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Üstelik bunu ziyaretçilerinizi rahatsız etmeden yapıyorsunuz.

Sosyal Medya Pazarlamasına Nasıl Başlarım?

Başlangıç ​​olarak, hedefleriniz, hedef kitleniz ve kullanmayı planladığınız kanalları içeren planınızı hazırlayın. Ardından, potansiyel müşterileriniz için yararlı ve ilginç olan harika içerikler oluşturmaya başlayın. Son olarak, içeriğinizi dikkat çekici bir yazı ile sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak ziyaretçilerinizi sitenize çekin.

1 Yorum

  1. Volkan bey, bayağı laf kalabalığı yapmışınız. Hedef kitleye yönelik sosyal medyayı etkili kullanmak olduğunu koskoca kelime çorbası ile yapmışınız. Bu kadar laf salatasından sonra başka bir şey demeyelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...