Ana SayfaSEOTwitter AMP desteğini iptal etti

Twitter AMP desteğini iptal etti

-

Google, AMP sistemini devre dışı bırakacağını açıkladıktan sonra ilk hamlelerden birisi Twitter’dan geldi. Twitter tarafından yapılan açıklamada AMP’nin desteğinin iptal edileceği belirtildi.

Google tarafından mobil deneyiminin daha da iyileştirilmesi ve hızlı bir şekilde sayfaların açılması için geliştirilen AMP teknolojisi, Twitter’da artık kullanılmayacak. Konu ile ilgili daha önce Google tarafından yapılan açıklamalarda da AMP sisteminin kademeli bir şekilde kullanımdan kaldırılacağı ifade edilmişti. Yeni sisteme şimdiden hazırlanmak isteyen Twitter ise desteğin sonlandırılması için sürecin başlatıldığını belirtti.

AMP Otomatik Reklam Kodu Nasıl Uygulanır?

Twitter AMP desteğini iptal etti, 2022’de AMP kullanılmayacak

“Bu özellik için desteği sonlandırma sürecindeyiz. 2021’in 4. çeyreğinde tamamen kullanımdan kaldırılacak.” denilerek belirtilen yeni güncelleme, şu anda kademeli bir şekilde kullanıma alınmış durumda. 2021 yılından sonra Twitter tüm sayfalarında AMP’yi kullanımdan kaldıracak.  Yeni dönemde kullanıcılar Twitter’ın AMP sürümü yerine orijinal sayfasına yönlendirilecek ve tüm gösterimler orijinal sayfalar üzerinden gerçekleştirilecek. AMP desteği veren sayfalara Twitter üzerinden yapılacak yönlendirmelerde ise herhangi bir kısıtlama planlanmıyor. Twitter’da AMP linklerinin paylaşılmasına izin verilecek.

Twitter’da yapılacak değişikliklerin kullanıcı nezdinde çok büyük bir fark yaratması beklenmiyor. Zira Twitter gibi pek çok farklı sosyal ağda ve web sitelerinde artık AMP kullanılmamaya başlanıyor. Bunun asıl nedeni ise Google tarafından yapılan açıklamalar.

Google AMP desteğini kesiyor

2021 yılının Mayıs aylarında Google tarafından yapılan açıklamalarda AMP olarak adlandırılan hızlandırılmış mobil sayfalar teknolojisinin kullanım dışı bırakılacağı belirtilmişti. Bu konuda ilk adımı atan Google, arama sonuç sayfalarında gösterilen ve AMP’yi simgeleyen şimşek sembollerini iptal etti. Bu hamlenin ardından ise en çok okunan haberler gibi Google servislerindeki AMP zorunluluğu ortadan kaldırıldı ve kullanıcıların daha fazla içeriğe ulaşmasına imkan tanındı. Google haberler servisinde de AMP desteği olmayan sayfaların listelendiğini açıkladıktan sonra Google, neredeyse AMP’nin kullanılması gereksiz kıldı.

AMP desteklemeyen web site yöneticileri için olumlu gelişme

Bu haber en çok AMP’ye karşı olan web site yöneticilerini sevindirdi. AMP sisteminin getirildiği ilk günden itibaren özellikle bu sistemi benimsemede çekimser kalan ve reklam gelirlerinde olumsuz etkilerin olacağını düşünen web site yöneticileri, AMP sisteminin kaldırılması ile birlikte rahatladı. Zira AMP kullanımdan kaldırıldı için tüm web sitelerinin AMP üzerinden değerlendirilmesi gibi bir durumda kalmadı. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...