Ana SayfaSEOWeb sayfalarındaki iletişim bilgileri arama sonuçlarını etkiliyor mu?

Web sayfalarındaki iletişim bilgileri arama sonuçlarını etkiliyor mu?

-

Web sitelerinde iletişim bilgilerinin yer alıp almadığı, Google tarafından ne kadar önemseniyor? iletişim bilgileri arama sonuçlarını etkiliyor mu? Google uzmanları tarafından yanıtlanan bu soru ile web sitesinde iletişim sayfasının ve bilgilerinin etkisini yazımızda okuyabilirsiniz.

Hangi alanda hizmet verirse versin, bir web sitesinin en önemli amacı okuyucularına değerli bilgiler sunmaktır. Bir hizmet, bir ürün ya da herhangi konuda bilgi sunan web sitesinde güven vermek ve ziyaretçiler için herhangi bir sorunda ya da durumda iletişime geçilebilecek bilgiler sunmak önemlidir. Bu sadece Google için değil, bir web sayfasının güvenilirlik kazanması için üzerinde durulması gereken konulardan bir tanesi.

SEO İçin En Verimli 10 İçerik Tipi

Ancak geçtiğimiz günlerde Google tarafından gerçekleştirilen etkinliklerde, iletişim bilgilerinin Google aramalarına herhangi bir etki edip etmediği soruldu. 2016 yılında verilen yanıtlarda Google’ın bunu önemsemediği belirtilse de özellikle son güncellemeler ile birlikte bir web sitesinde iletişim bilgilerine yer verilmesinin gerçekten olumlu etkiler yaptığı net bir şekilde görüldü. Kullanıcılar için güvenilir bir internet ortamı sunmak isteyen Google, özellikle web sitelerinde deneyimleri, uzmanlığa dayalı içerikleri ve güvenilirliği çok daha fazla önemsiyor. 

Geçmişten beri önemseniyor

Bir web sayfasındaki iletişim bilgileri, Google tarafından oluşturulmuş özel rehber sayfalarında dahi önemsendiğini kanıtlıyor. 2012 yılında yayınlanan 5. Yerel Arama Sıralaması Faktörleri Raporunda da yerel sıralama faktörü olarak iletişim bilgilerinin önemine vurgu yapılmış ve iletişim bilgilerine sahip olan web sayfalarının, daha avantajlı ve yüksek sıralarda yer almak için bir potansiyeli olduğu belirtilmişti. Google tarafından hazırlanan raporlarda ise iletişim bilgilerinin yer almasıyla ilgili şöyle deniliyor;

“Gerekli iletişim bilgilerinin türleri ve miktarı, web sitesinin türüne bağlıdır. Mağazalar, bankalar, kredi kartı şirketleri vb. gibi parayla ilgilenen web siteleri için iletişim bilgileri ve müşteri hizmetleri bilgileri son derece önemlidir. Kullanıcıların bir sorun oluştuğunda soru sormak veya yardım almak için bir yola ihtiyacı vardır.”

Tüm bunlar bir web sitesinde sıralamalarda avantaj elde etsin ya da etmesin iletişim bilgilerinin olması gerektiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Ziyaretçilere güven vermek ve kolay erişilebilir halde olmak adına web sayfalarında mutlaka telefon, açık adres gibi önemli ve müşteriler için gerekli bilgilere yer verilmeli. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...