Ana SayfaSEOWeb SiteleriWeb Tasarımda Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Web Tasarımda Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

-

Web sitesi güvenliği, kullanıcıların verilerini korumak ve siber saldırılara karşı alınan önlemlerin tümüdür. Bu önlemler, web sitenizin bütünlüğünü, gizliliğini ve kullanılabilirliğini sağlar.

Web sitesi güvenliği, kullanıcıların verilerini korumak için birçok farklı yöntem içerir. Bunlardan bazı yöntemler şunlardır;

 1. Güvenli Bağlantıya Dikkat Edilmesi HTTPS Kullanımı

Kullanıcı adı ve parola gibi bilgilerinin girildiği bir web sitesinin Https protokolünü kullanması gerekmektedir. Web sayfanızın herhangi bir yerinde kilit işareti çıkmalıdır. Ayrıca kullanıcı adı ve şifre ile girilecek sitelerin link ile değil yeni bir sayfada açılmalıdır. Bundan dolayı web sitesi sahiplerinin kullanması gereken bir zorunluluktur.

 1. Güçlü Parola

Web sitesi kullanıcıların, hesaplarını koruyabilmesi için güçlü parola kullanması önemlidir. Web sitesi sahipleri, parola karmaşıklığını arttırmak için şifreleme teknikleri kullanılabilir.

 1. Güncel Yazılım

Web sitesi sahipleri, güncel yazılımlar kullanarak web sitesi güvenliğini arttırılabilir. Bu yazılımlar güvenlik açıklarını kapatarak siber saldırılarının önüne geçer. 

 1. Güvenlik Duvarının Aktif Edilmesi

Saldırganlarının kişisel veya kurumsal verilere ulaşamaması için güvenlik duvarını aktif hale getirmesi gerekmektedir. Güvenlik duvarı talep edilmeyen trafikleri engelleyen bir yazılımdır. Güvenlik duvarı filtreleme yapar, ağın içindeki yetkisiz erişimleri engeller.

Web siteniz güvenli değilse, kullanıcılarınız açısından kişisel bilgilerin çalınması, siber saldırılara maruz kalma sorunları yaşanması olasıdır. Bu nedenle web sitesi sahipleri güvenlik önlemlerini alarak, kullanıcılarının bilgilerinin güvende tutması oldukça önemlidir. 

Web Tasarımda Veri Güvenliği

Web Site Veri Güvenliği Neden Önemlidir?

Web site güvenliği günümüz dijital dünyasında büyük önem taşımaktadır. Birçok web sitesi kullanıcılarının kişisel bilgilerini depolar. Bu veriler, kötü niyetli kişilerce kullanılmak istenebilir. Bu nedenle web sitesi güvenliği kullanıcılarınızın verilerini koruyabilmeniz için son derece önemlidir. 

 1. Kişisel Verilerin Korunması

Web siteleri, kişisel verileri depolayan önemli bir kaynaktır. Bu bilgiler, ad soyad, e- posta adresi, telefon numarası, ev adresi gibi kişisel bilgiler olabilir. Web siteleri, kullanıcıların kart bilgilerini ve şifrelerini depolayabilir. Web site güvenliklerinin sağlanması, kişisel veri ve bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek için son derece kritik öneme sahiptir.

 1. Marka İmajının Korunması

Bir Web sitesi,  markanın dijital varlıklarının önemli bir parçasıdır. Web sitesinin güvenliği, markanızın itibarını korumak için son derece önemli bir adımdır. Web sitesi, siber saldırılara uğradığında bu durum markanın imajını sarsabilir.

 1. Kullanılabilirlik ve Site Performansı

Web sitesi, siber saldırılara uğradığında kullanılabilirlik ve performansları da etkiler. Bu da web sitenizin düşük performans göstermesine neden olabilir ve  kullanıcıların web sitesini kullanmasını engeller. 

Web Sitesi Saldırısı Nedir?

Web sitesi saldırıları birçok farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları ;

 • XSS: Web sitelerini zararlı kodlar enjekte etmek için kullanılan tekniktir. Bu tür saldırılar, kötü niyetli kişilerin kullanıcıların tarayıcılarındaki bilgileri çalmak veya hesaplarındaki bilgilere erişebilmesi için kullanılan yöntemlerdir. 
Web Tasarımda Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?
 • SQL Enjeksiyonu: Web sitelerinin veri tabanlarına erişebilmek için kullanılan bir yöntemdir. Yapılan bu tür saldırılar, web sitelerindeki açıklar kullanılarak gerçekleştirilir. 
 • DDOS Saldırıları: Web sitelerinin trafiğini arttırarak sitenin çalışmasını engellemek için kullanılır. DDOS saldırıları, birçok farklı kaynaklardan gelen trafikleri web sitelerine yönlendirerek web sitenizin çalışmasını engellemek için  gerçekleştirilir. 
 • Brute- Force Saldırıları: Web sitesinin kullanıcı adı ve şifresini kırarak web sitelere erişimi sağlar. 

Web sitesi saldırıları, kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasına ve finansal bilgilerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Web sitelerinin güvenliğini sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Web site yazılımlarını güncel tutmak, güçlü şifreler oluşturmak, kullanıcıların kişisel bilgilerinin şifrelenmesi, web sitesinin güvenlik açıklarının düzenli olarak tespit edilmesi ve giderilmesidir.

Web Sitesi Veri Güvenlikleri İçin Neler Yapılmalı?

Web tasarımında veri güvenliği kullanmak, markanızın varlığı itibarı ve imajı açısından son derece önemlidir. Web sitenizin veri güvenliğini  artırmak için yapabileceğiniz bazı adımlar;

 SSL Sertifikası Kullanın 

Web sitelerin trafiğini şifreleyerek, kullanıcıların güvenli bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. SSL sertifikası, web sitenizi güvenlik açısından korumanıza yardımcı olmaktadır. 

Güncellemeleri Takip Etmek

Web sitenizin alt yapısında kullanılan yazılımlar güvenlik açıklarını içerebilir. Web sitenizin eklentileri, temaları ve diğer yazılım bileşenlerini düzenli olarak güncellemek, bazı açıklarının yamalanmamasına ve web sitesinin gelişen web teknolojileri ile uyumlu kalmasını sağlar.

Düzenli Yedekleme Yapmak

Web sitesi verilerinin yedeklenmesi, saldırı sonrasında verilerin kaybedilmesini önlemektedir. 

Web sitenizde düzenli yedeklemeler yaparak veri geçmişlerinizi güvende tutabilirsiniz.

Çift Aşamalı Doğrulama Kullanımı 

Çift aşamalı doğrulamalar, kullanıcıların hesaplarına güvenli bir şekilde erişmesini sağlar. Kullanıcıların hesaplarına erişebilmesi için çift aşamalı doğrulamadan geçmesi hesaplarını daha güvenli hale getirir. 

Yetkilendirme Kontrolleri Kullanmak

Web sitenizdeki kullanıcılarınızın hangi işlevlere erişebileceğini kontrol edebilirsiniz. Bu kontroller web sitenizdeki güvenlikleri arttırarak, kötü amaçlı kullanıcılara karşı savunmanızı güçlendirir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...