Ana SayfaSEOWhatsapp Reklam Hedeflemesi İçin Verilerini Facebook İle Paylaşmaya Başlıyor

Whatsapp Reklam Hedeflemesi İçin Verilerini Facebook İle Paylaşmaya Başlıyor

-

2014 yılı başlarında Facebook tarafından 19 Milyar Dolar gibi yankı uyandıran bir miktar karşılığında satın alınan Whatsapp bugün resmi blogundan yaptığı açıklama ile gizlilik politikasında büyük bir değişim yaptığını duyurdu. Yapılan açıklamada Whatsapp kullanıcılarının bilgilerini tüm reklam hedefleme çalışmalarında da kullanılmak üzere aynı grupta bulunan Facebook, Instagram, Oculus Rift vb firmalarla paylaşmaya başlayacağını açıkladı.

Facebook ile yapılacak bu koordinasyon sonrası sağlanacak baz metrikler ile bile Facebook servisleri üzerinde ne sıklıkla spam içerik yapıldığını tespit edileceğini ve Whatsapp’tan gelecek bilgileri spam içerik ile mücadele etmek için değerlendirileceğini de blogda paylaşılan yazıda özellikle vurgulandı. Facebook kullanıcılarına daha verimli reklam gösterimleri sağlamak ve daha iyi arkadaşlık önerileri sunabilmek için bu entegrasyonu değerlendireceğini de belirtti.

Yenilenen koşullar ve gizlilik politikası sonrasında Whatsapp kullanıcıların telefon numaralarını doğrulamalarını isteyecek ve yeni koşullar ve gizlilik politikaları kabulü sonrasında uygulama kullanılmaya devam edilecek. Whatsapp kullanmak için gerekli olan telefon numarası doğrulaması ile Whatsapp hesabıyla ilişkilendirdiğimiz telefon numaraları artık Facebook tarafından ulaşılabilir olacak ve reklam hedeflemelerinde kullanılacak.

Aklınıza takılan tüm detaylar için Whatsapp Gizlilik Politikasını okuyabilirsiniz.

Whatsapp ve Facebook hesaplarının birleştirilmesi söz konu değil, ayrı ayrı kullanılmaya devam edecek ve aynı şirket bünyesinde yer alan Messenger ve Instagram gibi platformlarla da herhangi şekilde birleşme söz konusu olmayacak. Yapılan koşullar ve gizlilik politikası değişikliği sonrası Whatsapp’taki tüm verilerimiz aynı şirket bünyesindeki diğer şirketlerin pazarlama faaliyetleri için kullanılabilir olacak.

Bu noktada Facebook satın alması sonrası Whatsapp’ın yaptığı “Telefon numaralarınız Facebook’ta dahil olmak üzere reklam amaçlı olarak her hangi bir şirkete verilmez, satılmaz ve paylaşılmaz.” açıklamasını hatırlamak gerekli.

Ana gelir modeli reklam olan Facebook, henüz bir gelir modeline sahip olmayan Messenger ve Whatsapp’ı hatta kendi bünyesinde reklamları olmasına rağmen Instagram’ı kendisi için bir kaldıraç olarak kullanıyor. Facebook aynı şirket çatısı altında yer alan diğer servislerdeki kullanıcıların bilgilerini tekilleştirerek Whatsapp’ı satın aldığında planladığı veritabanı konsolidasyonu için bir adım daha atmış oldu. Gün sonunda bu işten karlı çıkacak olan Facebook olacak ve şirketler için çok alternatifli bir pazarlama mecrası oluşturmayı başardı.

Kişisel Verilerin Paylaşılması Nasıl Engellenebilir?

Özellikle reklam ve ürün satışı amaçlı veri paylaşımını engellemenin bir yolu bulunuyor.  Genellikle kullanıcılar seçenek olarak sunulan bazı paylaşım alanlarını okumadığı için farkında olmadan işaretleyip yeni Whatsapp koşullar ve gizlilik politikasını kabul ediyorlar. Böyle büyük değişimlerin zorunlu tutulması mantıklı bir yol olarak görünmüyor. Eğer kişisel verilerinizin paylaşılmasını istemiyorsanız “Ayarlar > Hesap > Kişisel Verilerimi Paylaş” karşısında bulunan kutucuktaki işareti kaldırmanız gerekiyor. Başlangıçta aktif olacağı için bu değişikliği yaptıktan sonra 30 gün süre ile alışık olmadığınız önerilere ve reklamlara maruz kalabilirsiniz.

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...