Ana SayfaSEOYapay zeka içerik yazma araçlarını kullanmanın artıları ve eksileri neler?

Yapay zeka içerik yazma araçlarını kullanmanın artıları ve eksileri neler?

-

Yapay zeka destekli içerik yazma araçları son dönemlerde oldukça revaçta. Türkiye’de de benzer çalışmaların yapıldığı yapay zeka içerik yazma araçlarını kullanmanın artıları ve eksileri neler?

Yapay zeka sistemleri neden popüler oldu?

Yapay zeka içerik yazma

Yapay zeka ile içerik elde etmek, içerik üretmek isteyenlerin işlerini kolaylaştırdı. Birkaç tıklama işlemi ile oluşturulabilen içerikler, araştırma ve yazım süreçlerinin ortadan kalkmasını sağlıyordu. Ancak bu sistemlerde üretilen içeriklerin kalitesi ve Google için önemi ne kadar? Üstelik yapay zeka sistemleri ücretsiz kullanılmadığından dolayı bunun için bir bedelin de ödenmesi gerekiyor. İşte yapay zeka (AI) içerik yazma araçlarını kullanmadan önce üzerinde düşünmeniz gereken artılar ve eksiler.

Yapay zeka içerik yazma araçlarının artıları

Yazma verimliliği ve ölçeklenebilirlik

Bu araçları kullanmanın en büyük avantajı ihtiyaç duyulan içeriklere hızlıca ulaşılabilmesidir.  Bir kişinin saatler sürebilecek içerik oluşturması, araçlar sayesinde dakikalara inmektedir. Bu da araçların kullanıcılar için cazip olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Hız ve araçlar ile üretilebilecek içerik kapasitesinin belirlenmesi, işlerin ölçeklenebilirliğinde avantaj sunar. Avantajlar ise şöyle sıralanabilir;

  • Trend olan konular için hızlı içerik oluşturma ihtiyacını karşılama
  • Coğrafi bölgelerde her ürün veya hizmet için dilin yerelleştirilmesinin sağlanması
  • Farklı platformlar ve içerik türleri için destek alabilme, benzersiz sosyal medya içeriklerini geliştirebilme.

Maliyet

İçeriklerin bir uzman tarafından yazılmak istenmesi halinde maliyet olarak farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Üstelik içerik sayısı ve içeriğin uzunluğuna göre maliyetler artabilmektedir. Yapay zeka sistemlerinde ise alınacak hizmet ve maliyet bellidir. Aylık olarak dahil olabilen servislerde ihtiyaçlara göre farklı paketler bulunmaktadır. Böylece maliyet online araçlar daha uygun maliyetli olabilmektedir.

Yazar ve yazma aşamalarını geçme

Yazarlar ve içerik üreticileri ile çalışmak, pek çok farklı problemi beraberinde getirebilmektedir.  İçeriğin zamanında üretilmesi ve istenilen şekilde yazılmasının dışında zamanında teslim edilmeyen içerikler nedeniyle gecikmeler de yaşanabilmektedir. Bu aşamada ise yapay zeka ile yapılacak çalışmalar bu tür problemlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Yapay zeka içerik yazma araçlarının eksileri

Yapay zeka içerik yazma

Kalite kaygıları ve intihal

Yapay zeka sistemleri şu anda dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden birisi olarak kabul ediliyor. Ancak içerik yazmak için büyük dataların kullanılması, veri analizi gerekiyor. Üstelik algoritmaların da sürekli bu yönde geliştirilmesi şart. Bununla birlikte bir makalenin hedef kitleye nasıl ulaşması gerektiği, içeriğin kalitesi ve anlatımı yapay zekanın aşaması gereken en önemli sorunlardan birisidir. Bu kaygıların yanı sıra içeriklerin arama motorları tarafından intihal olarak işaretlenme potansiyeli de vardır.  

Google algoritmalarının içerik değerini düşürme riski

Google’ın faydalı içerik güncellemesi , “İnsanların arama sonuçlarında insanlar tarafından, insanlar için yazılmış daha orijinal, faydalı içeriği görmelerine yardımcı olmayı” amaçlıyor. Sadece bu açıklama bile Google’ın iyi bir deneyim sağlayan, insan tarafından yazılmış içeriği tercih ettiğini gösteriyor. Birçok AI yazma aracı, arama motoru sonuçlarını, arama yapan kişinin ne aradığını tam olarak anlamadan analiz ettiğinden, insan yaklaşımından uzak kalıyor.

EAT

Google’ın kalite yönergeleri bir içeriğin nasıl göründüğünün analiz edilmesini sağlar. Bu kapsamda uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik (EAT) ön plana çıkmaktadır. EAT kriterleri söz konusu olduğunda AI içeriklerinin EAT eksikliğinden yoksun olması, araçların kullanılıp kullanılmaması noktasında farklı bir sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Eksik yaratıcılık, özgünlük

İçerikler web sitelerinin arama motorlarında sıralanmasını sağlar. SEO açısından mükemmel bir web sitesinde dahi içeriklerin yaratıcı, özgün ve okuyucuyu etkileyecek düzeyde olması gerekmektedir. Bu kriterlerden yoksun olan bir içerik, okuyucular tarafından beğenilmeyeceği gibi sitenin sıralama kaybetmesine neden olabilmektedir. Her dilde farklı nüanslar, deyimler, anlatımlar vardır ve yapay zeka sistemleri (en azından şu anda) bundan yoksundur.

Tüm bu kriterler, yapay zeka sistemlerinin içerik için bir dış çözüm değil, yazı asistanı olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Ancak genel olarak bu konuda da ortak bir düşünce bulunmadığı gibi bazı kullanıcılar araçları bazıları ise geleneksel yöntemleri kullanmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...