Ana SayfaSEOSEO araştırması için Google Trends kullanmanın 5 yolu

SEO araştırması için Google Trends kullanmanın 5 yolu

-

Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan Google Trends, içerik üreticiler ve pazarlama çalışmalarında da önemli veriler sunuyor. Eğer Google Trends’i nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız “SEO araştırması için Google Trends kullanmanın 5 yolu” önerilerine göz atın.

Google Trends nedir?

Google Trends, çeşitli sektörlerde trend olan konuların öğrenilmesini sağlayan ve çeşitli keşifler yapılmasına yardımcı olan bir araçtır. İçerik üreticiler, gazeteciler, araştırmacılar gibi farklı mesleklere hitap edebilecek araç, ücretsiz olmasıyla da dijital dünyanın her zaman en iyi ücretsiz kaynakları arasında yer almıştır. Daha fazla bilgi için Google Trends nedir? başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

Google Trends nasıl kullanılır?

Sayfaya giriş yapıldığında yukarıdaki gibi ana ekran kullanıcıları karşılamaktadır. Sayfayı aşağı indirdikçe Son trendler gibi bölümlerle derinlemesine analiz yapacağınız kısımları görebilirsiniz. Eğer belirli bir konu ya da anahtar kelimeniz varsa, direk üst tarafta yer alan arama çubuğundan yararlanabilirsiniz.

Bitcoin ile ilgili yapılan bir araştırma sonuçlarında Google Trends raporu şöyle görünüyor;

Bu sayfada 1 numaralı bölümden aramanızı değiştirebilir, yeni kelimeler girebilirsiniz. 2 numaralı bölümde ise karşılaştırma yapabileceğiniz ikinci konuyu girebilirsiniz. 3 numaralı alanda ise ilgili aramaya dair çeşitli kriterleri belirleyebileceğiniz araçlar sunar. Yer, zaman, kategori ve Google platformları arasından yapacağınız seçim ile aramanızı daha da derinleştirebilirsiniz. Örneğin YouTube kanalı yönetiyorsanız ve yeni keşifler yapmak istiyorsanız Google Web Arama yerine YouTube Arama seçeneğini seçmeniz, YouTube’daki Bitcoin performansını sizlere gösterecektir.

Google Trends neden kullanılmalı?

İçerik oluşturun ya da oluşturmayın Google Trends’i nasıl kullanacağınızı bilmeniz size pek çok konuda fırsatlar sunar. Çünkü Google Trends internetteki kullanıcıların eğilimlerini göstermektedir. Bu araç ile yapacağınız araştırmalar sayesinde ilginç konular bulabilir, insanların ilgi gösterdikleri içerikleri onlara sunabilirsiniz. Ayrıca ilgili konular ile siteniz ya da sunduğunuz hizmet ile paralel anahtar kelimeleri, konuları keşfetmeniz de mümkün. Yazılı, görsel ya da video gibi farklı içerik türlerinin hepsi için ilham alınabilecek olan platform, kitlenin daha iyi analiz edilmesini sağlar. Böylece çalışmalarınızdaki başarınızın artmasında Google Trends ücretsiz olarak destek verir.

Örneğin mevsimsel bir sektörde çalışıyorsanız Google Trends ile mevsimsel olarak kullanıcıların eğilimlerini öğrenebilirsiniz. Kış turizmi için en popüler yerler, hangi bölgelerden daha fazla arama yapıldığı, hangi konularda bilgilere ulaşılmaya çalışıldığı Google Trends ile öğrenilmektedir. Tüm bu bilgiler, Google Trends’in ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Eğer, bu konuda daha fazla donanıma sahip olmak istiyorsanız Google Trends’i kullanmanın 5 yoluna göz atabilirsiniz.

İşte SEO araştırması için Google Trends kullanmanın 5 yolu

SEO için Google Trends’i nasıl kullanacağınızı öğrendiğinize göre çeşitli kampanyalarınızda fark yaratmak, içerik boşluklarından yararlanmak ve yeni fikirler edinmek için Google Trends önerilerine geçebiliriz.

Blog yazıları için fikirler alın

Google Trends’in en çok kolaylık sağladığı konuların başında içerikler için trend konular gelmektedir. İster bir içerik yazarı isterseniz de kendi sitenizi yöneten birisi olan, popüler konular sizi daha fazla kişiye ulaştırır. Bu da daha fazla dönüş, satış ya da kazanç anlamı taşır. Bu nedenle Google Trends’te yapacağınız araştırmalar ile yeni keşifler yapabilirsiniz. Son 30 günde “Nasıl yapılır” konusunda öne çıkanlar şöyle;

Yukarıdaki görselde yer aldığı gibi Ağustos ayı içerisinde nasıl yapılır ile ilişkili olarak en çok aranan konu “kyk yurt başvuruları nasıl yapılır” olmuş. Üstelik konuların hemen sağında, performansa yönelik detaylara da yer veriliyor ve ilgili konunun “Büyük çıkış” yaptığı vurgulanıyor. Kelimenin üzerine tıkladığınızda ise daha fazla detaya ulaşabileceğiniz sayfaya erişebilirsiniz. Bu bölümde ise sağ taraftan uzun kuyruklu anahtar kelimeler keşfedebilir, sol taraftan ise konuyla ilgili farklı konular bulabilirsiniz.

Sosyal medya kampanyalarınızı yönetin

Google Trends’ten sosyal medya kampanyalarının yönetilmesinde de destek alabilirsiniz. Trend olan konuları belirlemek, reklam oluşturmak için ilgili sorgular bölümünü kullanabiliriz. Hizmet ya da ürünleriniz ile ilgili yapacağınız aramalarda, kullanıcıların en çok ne zaman bu alana ilgi gösterdiğini tespit ettikten sonra bu döneme özel reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

SEO çalışmalarınızı geliştirin

SEO için Google Trends’i kullanmanız organik trafiğinizin artmasını sağlar. Google Trends’i herkes kullanmıyor, bu nedenle alakalı anahtar kelimeleri belirlemek için aracı kullanabilir ve ardından elde ettiğiniz kelimelerin performansını Ubersuggest gibi ücretsiz SEO araçlarında kontrol edebilirsiniz. Hacimler ve trendler sürekli değiştiğinden dolayı hem SEO hem de pazarlama stratejinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca yıllık planlamalar yapma ya da içerik takvimi oluşturma noktasında da Google Trends sizlere yardımcı olacaktır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun

Ücretli reklam çalışmalarında doğru anahtar kelimeleri bulmak, başarı için çok önemlidir. Bu durum ayrıca ekonomik açında önemlidir. Doğru anahtar kelimeleri ne kadar erken keşfederseniz, reklamlardan o kadar dönüşler almaya başlayabilirsiniz. Yukarıdaki görsellerde de görülebileceği gibi en az 3-4 kelimeli uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmanız araç ile oldukça kolay.

1.4 Milyar Anahtar Kelime Analizi İle “Uzun Kuyruk” Hakkında Neler Öğrendik?

Web seminerleri ve etkinlikleri için trend konuları bulun

Online bir etkinlik, seminer ya da benzer çalışmalarda trend konuları bulmanız daha fazla ilgi görülmesini sağlar. Sosyal medyada ve reklam çalışmalarında trend konuları kullanmak her zaman avantaj sağlar. Trends üzerinden yapacağınız analizler, size bu konuda pek çok ipucu sunacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...