Ana SayfaPazarlamaYeni Adwords Reklam Modeli: Shop The Look

Yeni Adwords Reklam Modeli: Shop The Look

-

Mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 90 gibi önemli bir kısmı bilindik bir marka olmadığında çok beğendikleri bir ürün için bile olsa online alışveriş yapıp yapmama konusunda kararsız kaldığını paylaşıyor. Bir alışveriş süreci sonuçlanana kadar kullanıcıların yaklaşık olarak yüzde 50’si yeni trendler ve farklı fikirleri keşfetmek için önerilerin bulunduğu blogları takip eder ve görüş alış verişinde bulunur.

Karar alınması ve sonuca ulaşılması gereken durumlarda insanlar eşinden, kardeşinden, kuzeninden, yakın arkadaşında vb görüş alışverişi yapmadan almayı sevmezler, hayatınızın pek çok anında bu durumla karşılaşırsınız. Yaptığınız bu görüşmeler sonucunda yeni önerilerle karşı karşıya kalabilir veya daha önce tecrübe etmediğiniz bir marka ile karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde iletişimde olduğunuz her kimse size bilmediğiniz ürünler veya markalar hakkında tecrübelerini aktarır. Son zamanlarda bu görüş alışverişleri için birlikte alınacak ürününü mağazasına gitmeye bile gerek duyulmuyor çünkü Whatsapp var. Seçtiği yüzüklerin parmağındaki fotoğraflarını, alacağı telefonun renklerini, üzerine giydiği kıyafetlerin nasıl durduğunu fotoğraf gönderip yorumları alarak sonuca ulaşılabiliyor. Gerçek hayatta olduğu gibi web üzerinde de buna benzer destekler almaya ihtiyaç duyuyor insanlar. Google da bunu bildiği için kullanıcı deneyimini pozitif yönde arttıracak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Önceden bildiğimiz görüntülü reklamlar ve Google Alışveriş reklamları ile insanların ilgisini çekmeye satın alma güdüsü oluşturmaya çalışıyordu, şimdi bu araçlara bir yenisini daha ekledi.

Geçen hafta Amerika’da gerçekleştirilen bir moda haftasında Google bir deney yaptı. Google arama motoru üzerinde yapılan aramalardaki giyim ve ev dekorasyon kategorisindeki reklam verenler için yaptığı bu deneyde reklam verenlerin ürünlerini yeni reklam formatında arama sonuçlarında göstermeye başladı. Google’ın yeni reklam formatının adı “Shop The Look”

Yeni Adwords Reklam Modeli: Shop The Look Nasıl Çalışır?

Önümüzdeki günlerde gitmen gereken bir düğün olduğunu ve düğünde giymek için siyah bir elbise arıyorsunuz ve tabi tamamlayıcı aksesuarlarını da. “Kokteyl kıyafetleri” araması yaptığınızda karşınıza siyah bir elbise ile tamamlayıcı aksesuarları ile kombin yapmış yapmış bir moda bloggerı ile karşılaşma olasılığınız yüksek. Yeni Google AdWords reklam modeli Shop The Look ile birlikte arama sonuçlarında en üstte gözükecek reklam alanında çeşitli kombinler yapmış öneriler göreceksiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra gördüğünüz fotoğrafa tıkladığınızda yönlendirildiğiniz sayfada seçtiğiniz fotoğrafı ve altında da elbisenin ve çanta, ayakkabı, bileklik, gözlük vb tamamlayıcı aksesuarlarının fiyatlarını göreceksiniz. Fiyat alanının altında ürünü alabileceğiniz internet sitesinin adını da görebileceksiniz.

Yeni Adwords Reklam Modeli: Shop The Look

Yukarıdaki örnekten yola çıkarak moda bloggerlarının kendi kitlelerini kullanarak marka antlaşmalarına giderek önemli kampanyalara imza atacaklarını ön görmek zor değil. İlerleyen süreçte bununla ilgili çok farklı ve ilgi uyandırıcı kampanyalar karşımıza çıkacaktır.

Shop The Look reklam özelliği standart Google Alışveriş reklamlarında olduğu gibi tıklama başına ücretlendirilecek ve mevcut Google Alışveriş kampanyaları içerisinde raporlanacak. Shop The Look özelliği şu an için sadece ABD’deki mobil cihazlar için test aşamasında. Sürecin test aşamasını tamamlayıp tüm dünyada kullanılabilir hale gelmesini heyecanla bekliyorum.

Kaynak: https://adwords.googleblog.com/2016/09/shop-look-on-google.html

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...