Ana SayfaSosyal MedyaYouTube, Ocak 2019'da Tüm Ek Açıklamaları Kaldırıyor

YouTube, Ocak 2019’da Tüm Ek Açıklamaları Kaldırıyor

-

Dünyanın en büyük video arama motoru ve bu ünvanı ile dünyanın en çok kullanılan 2. arama motoru olan YouTube, Ocak 2019’da tüm ek açıklamaları kaldırıyor. Böylelikle YouTube’un eski özelliklerinden biri daha tarih oluyor. Peki bu özelliğin YouTube üzerinden kaldırılması kullanıcılar açısından ne kadar önemli.

Kullanışsız Özelliklerini Bir Bir Kaldıran YouTube, Ocak 2019’da Tüm Ek Açıklamaları Kaldırıyor

YouTube ek açıklamalar özelliğini Mayıs 2017 itibari ile kullanımdan kaldırmıştı. Kullanıcılar Mayıs 2017 itibari ile videolara ek açıklama ekleyemiyor ya da düzenleyemiyordu. Ancak videolara daha önceden eklenmiş mevcut ek açıklamalar videoların içerisinde duruyordu.

YouTube bu olaya el atarak 15 Ocak 2019 itibari ile artık kullanışsız duruma gelen ve kullanıcı deneyimini oldukça bozan ek açıklamaları kaldırma kararı aldı.

YouTube Ek Açıklamalar Nedir?

YouTube ek açıklamalar aslında bu zamana kadar herkesin karşısına en az 1 kere çıkmıştır. Bazen bilgilendirici olan bu açıklamalar genelde spam, illegal işlem ve/veya web  sitelerine trafik çekmek için kullanıyordu.

Örnek vermek gerekirse; Bir futbol maçından hemen sonra daha maç özeti yayınlanmadan YouTube üzerinde oluşturulan “xx – xy maçının özeti” başlıklı bir içerik olsun. İçerik üreticisi sürekli dönene bir yüklenme butonu videosunu YouTube’a maç özeti adı altında yüklüyor. Daha sonra video üzerine eklediği bir ek açıklama ile birazdan ekranda belirecek olan reklama tıklayarak videoya ulaşabileceklerini belirtiyor.

YouTube kullanıcıları üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen kişilerin sayısı giderek arttığı ve YouTube içerik kalitesi giderek düştüğü için  YouTube, Mayıs 2017 itibari ile ek açıklama kullanımı ve düzenleme özelliğini kullanımdan kaldırdı. Ancak geçmişte videolara eklenen ek açıklamalar 15 Ocak 2019 itibari ile tüm videolardan kaldırılacak.

Kaynak: Search Engine Journal

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?