Ana SayfaTasarımFont Bulma Yöntemleri

Font Bulma Yöntemleri

-

Beğendiğiniz fakat ismini bilmediğiniz bir yazı karakteri ile karşılaştığınızda başvurabileceğiniz font bulma yöntemleri arasından en çok kullanılanları inceledik. Bu yöntemlerin hepsi bizi aynı sonuca ulaştırsa da bazılarını kullanmanın çok daha pratik olduğunu söyleyebiliriz.

Bir tasarımcıysanız sosyal hayatınız içindeyken bile karşılaştığınız her şeyi algıda seçicilikle inceliyor oluyorsunuz. Bazen de bir fonta gözümüzün takıldığı, ben bunla bir şey yaparım dediğimiz olmuyor değil. İşte tam da böyle durumlarda tasarımcılar için geliştirilmiş olan font bulma yöntemleri bulunuyor. Biz de tüm bu yöntemleri inceleyip, sizler için en popüler ve pratik olanlardan bir öneri listesi hazırladık.

Tasarımcılar için SEO İpuçları

Font Bulma Yöntemleri

WhatTheFont

Kullanılan yöntemler arasında en çok bilinen ve popüler olanlardan biri WhatTheFont, aradığınız fontu MyFonts.com üzerinden araştırıp aynısı veya en benzerlerini size sunuyor. Ancak genelde ücretli fontları sunduğunu söyleyebiliriz. Eğer ücret ödemek istemiyorsanız sunulan fontu ücretsiz sitelerden araştırmaya yönelebilirsiniz. Uygulaması AppleStore ve GooglePlay’de ücretsiz olarak mevcut.

AppleStore’dan indirmek için

GooglePlay’den indirmek için

Find My Font

WhatTheFont’a alternatif olabilecek bir diğer seçenek ise FindMyFont’u gösterebiliriz. Bu uygulama farklı olarak bazı harfleri size seçtirerek biraz daha detay istiyor. Sonrasında karşınıza uyumluluk yüzdelerini de gösteren seçenekler sunuyor. Bu uygulamayı da ücretsiz olarak AppleStore ve GooglePlay’den indirebilirsiniz.

AppleStore’dan indirmek için

GooglePlay’den indirmek için

FontSquirrel

Mobil uygulamalar anlık olarak daha pratik olsa da, masaüstü platformlarda seçenekler daha fazla. FontSquirrel’i de masaüstü seçenekler arasında ilk sıralarda gösterebiliriz. Çalışma stili WhatTheFont’a benzemekle birlikte, bulduğu fontların ücretsiz seçeneklerini sunmasıyla oldukça seviliyor.

fontsquirrel.com/matcherator

FontSpring

FontSpring de FontSquirrel’e oldukça benzeyen bir başka alternatif. Kullanım şekli ve mantığı neredeyse birebir aynı.

fontspring.com/matcherator

WhatFont

Bir Chrome eklentisi olan WhatFont, tarayıcınız üzerinden kullanılmasıyla en pratik yöntemlerden biri. Eğer bir websitede kullanılan yazı karakterinin ismini öğrenmek istiyorsanız, tarayıcınızdaki ikona tıkladıktan sonra imleci yazının üzerine getirmeniz yeterli oluyor.

Chrome için indirme linki

Font Finder

Font Finder ise Firefox ve Opera kullananlar için tasarlanmış bir alternatif. Kullanım şekli WhatFont’a benzer olarak çalışıyor. Tarayıcınıza eklenen T butonuna tıkladıktan sonra, merak ettiğiniz yazı karakterinin üzerine sol tık ile tıkladığınızda o yazı karakterinin detaylarını görebiliyorsunuz.

Firefox için indirme linki

Opera için indirme linki

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

5 Adımda Dijital Marka Bilinirliğinizi Arttırın

0
Günümüzde neredeyse her şeyin dijitalleştiği dünyada markaların da bilinirliklerini artırmaları için dijital dünyada yer edinmeleri gerekiyor. Kullanıcılar zamanlarının çoğunu çevrimiçi platformlarda geçiriyor,  ürün ya...