Ana SayfaSEOSezonluk İçeriklerde Aynı URL Kullanılmalı mı?

Sezonluk İçeriklerde Aynı URL Kullanılmalı mı?

-

İçerik pazarlaması stratejisinin merak edilen unsurlarından bir tanesi sezonluk içeriklerin sezon dışındaki zamanlardaki durumudur. Sezonluk içeriklerde URL kullanımı genellikle kişilerin kendi deneyimleri üzerinden yorumlayıp değerlendirdikleri bir durum olmakla birlikte önceki akşam yapılan Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout(Google Webmaster Central Hangout)’unda John Mueller bu konuda içerik pazarlamacılarına ışık tutacak açıklamalarda bulundu.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Sezonluk İçeriklerde URL Kullanımı

Hazırladığınız ramazan bayramı, kurban bayramı, yılbaşı, sevgililer günü, noel vb yıl içerisinde kısa süreli hizmet verecek içeriklerin akıbetinin ne olacağı hep bir soru işareti olarak bir kenarda durur. Özenle hazırlıkları yapılan dönemsel sayfaların yılın kalan kısmında işlevini yitirmesi ve etkisiz kalması sonucunda o sayfalara nasıl bir işlem uygulanmalı?

Google, Sezonluk İçerikler için Tek Bir URL Kullanmayı Öneriyor

Bu konu, yeni bir Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout(Google Webmaster Central Hangout) yayını sırasında izleyicilerden birinin bir sezon sona erdiğinde sezonluk içeriği nasıl ele alacağı konusunda tavsiye istemesiyle gündeme geldi.

Soruyu soran kişi, sezon bittiğinde hazırladığı Noel içeriğini kaldıran ve ertesi yıl aynı içeriği tekrar yayınlayan bir müşteriye sahip olduğunu söyleyerek “Bu sıralama ve indeksleme ile ilgili sorunlara neden olabilir mi? Öyleyse, ne yapılması gerekir?”

John Mueller Sezonluk İçeriklerde URL Kullanımı Önerisi

İzleyicinin bu sorusu sonrasında John Mueller sezonluk içeriklerde URL kullanımı ile ilgili 2 farklı çözüm önerisinde bulundu

Çözüm 1: İçeriği Makul Bir Süre Yayınlayın

İçeriğin düzenli olarak kaldırılması ve yeniden yayınlanması, Google’ın bu içeriğe farklı şekilde bakmasına neden olacaktır. John Mueller, site sahibinin yapmakta ısrar ettiği şey içeriği kaldırmaksa en azından içeriği “makul” bir süre yayında tutmayı önerir.

Ayrıca içeriğin yayındayken web sitesinde, özellikle de ana sayfada yer alması durumunda anlaşılabilir olmasına yardımcı olacaktır. Bu, Google’ın içeriğin alakalı olduğunu bilmesini sağlayacak ve önemli olarak görecektir.

John Mueller’in tam cevabı:

“İçeriğin daha sonra kaldırılmasını istediğiniz kadar mevsimsel bir şeyiniz varsa, bunun her zaman zor bir durum olduğunu düşünüyorum.

İçeriği kaldırdığınızda ve onu dizinimizden kaldırdığımızda ve daha sonra aynı içeriği bir daha bulduğumuzda tekrar düşünmemiz gereken şey, bu içeriğin gerçekten burada neden olduğu? Ya da neden tekrar ortaya çıktığıdır? Yani bu durum en iyi yaklaşımın ne olacağını bilmediğim bir şey.

Noel içeriğinizi makul bir süre boyunca tutabilmelisiniz. Bu içeriği gerçekten indekslemek için kullanabileceğimiz süre birkaç günlük bir süre değil.

Genel olarak, yayınlanan içeriğin web sitenizle alakalı olduğundan emin olmanız gerekir. Bu nedenle, özellikle, ana sayfanızda ve web sitenizde başka bir yerde, Noel içeriğinize bir yönlendirme olmalıdır.

Bunu yapmanız bahsi geçen URL’leri bulunması için değil, aslında sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz bir şey olduğunu görürüz. Bu genel olarak sezonluk içerik için yapabileceğiniz bir şey.

2. Çözüm: Tüm Sezonluk İçerikler İçin Tek Bir URL Kullanın

Bu konuda John Mueller’in önerdiği bir diğer çözüm de, yıl boyunca yayınlanan tüm mevsimsel içerikler için tek bir URL kullanmaktır. Google’ın bakış açısıyla, sezonluk olarak hazırlanan Noel içeriği, yılbaşı içeriği ve daha sonra tekrar sevgililer günü içeriği ile değiştirilebiliyor.

Mueller’in bu çözümü önermesinin nedeni bu uygulamanın URL’nin bağlantı akışını geliştirmesidir. Google ilerleyen süreçte URL’nin alakalı ve önemli olduğunu anlayacaktır. Aslında bu durum birinci çözüm önerisi için de geçerlidir. Aynı URL’de bulunan içeriği günde bir kez değiştirmek önerilen bir yaklaşım değil.

John Mueller’in tam cevabı:

“Yapabileceğiniz bir diğer çözüm de tek bir URL kullanmak ve hedeflemek istediğiniz sezonlara bağlı olarak içeriğibi değiştirerek yeniden kullanmaktır.

Bu yüzden, Şükran Günü içerikli bir içeriğiniz varsa ve Noel içeriğiniz varsa ve daha sonra Paskalya içeriğiniz varsa veya sahip olduğunuz diğer önemli sezonluk içeriklere sahipseniz, o zaman sadece sezonluk aktiviteler için bir sayfanızın olması esastır. İçeriği hangi sezonu hedeflediğinize bağlı olarak değiştirirsiniz.

Bu, aslında gerçekten önemli bir şeyin farkına varmamızı biraz daha kolaylaştıracaktır. Çünkü bu URL daha uzun bir süre boyunca backlink alacaktır. Bu kullanıcıların uzun vadede başvurabileceği ve bağlantı kurabileceği bir şey olacaktır.

Bu yöntem aslında içeriğinizin sezon ile oldukça alakalı olduğunu anlamamıza yardımcı olacak. Bu sayfanın teması yıl boyunca değişse bile, sayfadaki temayı her gün değiştirmediğiniz sürece, genel olarak bunun işe yarayacağını düşünüyorum. ”

Yayının ilgili kısmını 32:57’den başlayarak izleyebilirsiniz

John Mueller’in Google Webmaster Central Hangout canlı yayınında yaptığı bazı açıklamalar:

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...