Ana SayfaSEOAna Sayfadan Her Sayfaya Link Vermek Doğru mu?

Ana Sayfadan Her Sayfaya Link Vermek Doğru mu?

-

Yapılan SEO çalışmalarında önemli hususlardan bir tanesi olan site içi linkleme ile ilgili herkesin merak ettiği konulardan bir tanesi ana sayfadan link verilecek alt sayfaların yoğunluğu ve nasıl seçilmesi gerektiği. Ana sayfadan her sayfaya link vermek hususunda Google’ın önemli isimlerinden bir tanesi olan John Mueller, Google Webmaster Central Office-Hours Hangout canlı yayınının geçtiğimiz bölümünde sorulan bir soru üzerine açıklamalarda bulundu.

SEO Uzmanlarının Yaptığı En Büyük Hatalar 1: Zayıf İç Linkleme

Ana Sayfadan Her Sayfaya Link Vermek

Google’ın önemli isimlerinden biri olan John Mueller, ana sayfadan her sayfaya link vermek Google arama motoru botlarının bir sitenin mimarisini doğru şekilde anlamasını engelleme ihtimalinin olduğunu ve sitelerde ana sayfadan her sayfaya bağlantı vermesinin doğru bir uygulama olmadığını belirtiyor.

Google Webmaster Central Office-Hours Hangout canlı yayına katılan bir site sahibinin aşağıdaki soruyu sorması üzerine John Mueller açıklamalarda bulundu:

“Eğer ana sayfadan web sitemizdeki her sayfaya bağlantı kurmaya çalışırsak, bu odağın etkisini azaltır mı?”

Çoğu zaman merak edilen bu soruya verilecek cevap da aslında hepimiz için oldukça önem arz ediyordu. John Mueller ana sayfadan her sayfaya link vermek Google arama motoru botlarının web sitesinin yapısını anlayamayacağı ve odağın etkisini azalttığını söyledi. Bu özellikle daha fazla sayfa sayısına sahip büyük web siteleri için geçerlidir.

Büyük web sitelerinin söz konusu olduğu durumlarda, ana sayfada sitede bulunan her sayfaya bağlantı vermek, Google’ın anlamsal yapıyı anlamasını zorlaştırır. Diğer bir deyişle, daha üst düzey sayfaları alt düzey sayfalardan ayırt edemeyebilir ve özellikle kategorileri anlamak daha zor olacaktır.

Başarılı Link inşası Nasıl Yapılır?

Google, daha önce arama sonuçlarında daha fazla ağırlık vermek için bir sitenin ana sayfasından en önemli sayfalarına bağlantı oluşturmanın iyi bir uygulama olduğunu belirtmiştir. Bununla birlikte, sitede bulunan her sayfanın hepsinin aynı olması için her sayfaya bağlantı vermesi iyi bir fikir değildir. Google, bir sitenin mimarisini net bir şekilde anladığında, arama sonuçlarında sayfaları arama yapanlara göre anlamlı bir şekilde anlaşılır olarak konumlandırabilecektir.

Aşağıdaki videoda tam yanıtı 30:49 işaretinden başlayarak görebilirsiniz.

John Mueller Google Webmaster Central Office-Hours Hangout 24 Ağustos 2018

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

  1. İsmail Bey merhaba,
    Amatör olarak blog yazıyordum. Blogum hacklendi ve search console ile taştım. Blogum için dışardan biraz destek aldım ve blogumu kurtardım. Hitlerim yeni yeni toparlanmaya başladı. search console incelemelerinde, yazılarımdan çok sürekli olarak ana sayfama link verildiğini görüyorum. Yazılarıma değilde ana sayfama link gelmesi seo açısından negatif etkiye sebep olur mu? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...