Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google Search Console, 19 Ağustos itibarıyla Veri Hesaplamalarında Değişiklik Yaptı

Google, yakın zamanda site sahiplerine Search Console’un belirli sorgu verileri kümelerini izlediği şekilde değişiklik yapıldığını bildirdi. Google Search Console Veri Hesaplamalarında Değişiklik Yaptı ve bir tweet dizisiyle 19 Ağustos’ta yapılan değişikliklerin ayrıntılarını açıkladı.

“Son zamanlarda (19 Ağustos) Arama Analitiği (Search Analytics)/ Arama Performansı(Search Performance)’nın grafikleri için toplam sayıları hesaplamasında bazı değişiklikler yaptık… Bazı karışıklıklar fark ettik ve değişimi açıklığa kavuşturmak istedik.”

Google Search Console Kullanıcı Hareketlerini Göstermeye Başlayacak

Google Search Console Veri Hesaplamalarında Değişiklik Yaptı

Değişiklikler, Arama Analizi / Arama Performansı’nın, bir metinle uyuşmayan sorguların toplamlarının hesaplamasının şeklini özellikle etkiler. 19 Ağustos’tan önce, “sorgu içermeyen” veriler için toplamlar, Search Console’da izlenmeyen sorguların toplamını içeriyordu.

Google Search Console, çok az sayıdaki sorguları veya kişisel veya hassas bilgiler içeren sorguları izlemez. Bu sorguları takip etmese de, “sorgulama içermeyen” toplamlar içinde hala göseriliyordu. 19 Ağustos’tan itibaren artık bu detay geçerli değil.

“İleriye dönük olarak, yalnızca izlediğimiz ve Search Console’da eşleştirebileceğimiz verilerin toplamını ekliyoruz. Bu değişiklik, Search Console’da gösterilen sorguları veya bu izlenmeyen sorguları nasıl değerlendirdiğimizi etkilemez. ”

Raporları görüntülerken kullanıcıların bu değişikliğin farkında olduğundan emin olmak için Arama Analitiğinde bir ek açıklama eklendi. Ayrıca, Google Analytics, izlenmeyen sorgular için “diğer” kategorisinde göstermeye devam etmeyecek.

Kullanıcılar çoğunlukla bu değişiklikten rahatsız görünüyorlar. Google, bu değişikliği daha fazla sorguyu hesaba katmak için yaptığını söylüyor. Aynı zaman bu değişikliğin, gelecekte planlanmakta olan “heyecan verici” Arama Analizi özelliklerini desteklediği de belirtiyor.

Yeni Google Search Console ile ilgili bazı yazılarımız:

KAYNAK: Search Engine Journal

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.