Ana SayfaSEOYeni Google Search Console'a Klasik Versiyondan Özellikler Ekleniyor

Yeni Google Search Console’a Klasik Versiyondan Özellikler Ekleniyor

-

Google bu yılın başlarında uzun yıllardır kullandığımız Search Console’un arayüzünde ve işlevlerinde yenilikler yapmış, klasik versiyonundan bağımsız bambaşka bir versiyon sunmuştu. Değişen işlevlerle birlikte yeni raporlar geldiği gibi, mevcut raporlardan da eksilenler vardı. Şimdi Google Search Console’a klasik versiyondan Özellikler ekleniyor.

Yeni Google Search Console İle Kullanabileceğiniz 5 Rapor

Google Search Console’a Klasik Versiyondan Özellikler Ekleniyor

Google Search Console yeni versiyonuna geçişiyle birlikte sunduğu raporlar arasında olmayan ama daha önce Search Console’un klasik versiyonunda ulaşılabilen üç yeni özellik kazandı. Yeni Google Search Console’a aşağıdaki özellikler eklendi:

  • Kullanıcıları ve izinleri yönetme
  • Siteler eklemek ve sahipliğini doğrulamak
  • Mobil Kullanılabilirlik raporu

Google, Search Console’a gelen yeni özelliklerin şu anda kullanılmaya başladığını duyurdu.

Google Search Console Yenilendi, Yeni Özellikler ve Ara Yüz Harika!

Yeni Google Search Console Gelişmeye Devam Ediyor

Bugün Google Webmastes Twitter hesabından yapılan paylaşımda da açıkça görüldüğü gibi, Google eski versiyonda tercih edilen önemli özellikleri Search Console’un yeni versiyonuna eklemeye devam ediyor.

Yeni Google Search Console, teknik olarak herkes tarafından kullanılmasına rağmen hala beta aşamasındadır. Beta versiyonun hala geçerli olmasının iki önemli nedeni vardır. Bu önemli nedenlerinden biri, klasik Search Console’da kullanılabilen tüm özelliklere henüz sahip olmaması. Bu nedenle, bazı özelliklerin eksikliğinden dolayı yeni Google Search Console’a klasik versiyondan Özellikler ekleniyor ve yeni versiyonu kullanmaya başladıysanız Google’ın klasik versiyondan özellikleri taşımaya devam edeceğinden emin olabilirsiniz.

Yeni URL İnceleme Aracı ve Yeni Search Console Hakkında Detaylı Bilgiler

İkinci neden ise yeni Search Console’un kullanmayı neredeyse zorunlu kılan 16 aylık geçmiş verilerine erişebilmesidir. Eski ve yeni versiyonu karşılaştırıldığında, Search Console’un klasik versiyonu kullanıcıların sadece 90 günlük verilere erişmesine izin verir. Klasik versiyonun tüm özelliklerine henüz sahip olmayan yeni Search Console buna rağmen öne çıkan ve kullanılmaya değer kılan kendine özgü birçok özelliği vardır.

Aynı zamanda, kullanıcılar kendi tercihleri doğrultusunda hem eski versiyonu hem de yeni versiyonu kullanabilirler yani iki versiyon arasında kolayca değişiklik yapabilirler.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...