Ana SayfaSEOGoogle Search Console Yenilendi, Yeni Özellikler ve Ara Yüz Harika!

Google Search Console Yenilendi, Yeni Özellikler ve Ara Yüz Harika!

-

2017’nin sonlarına doğru sınırlı sayıda kullanıcıyla paylaşılan beta sürümü testleri geçen zaman içinde istenilen reaksiyonu almayı sağladı. Başarılı geçen test süreci sonrası yeni versiyonun tüm kullanıcılara sunulmasına başlanacak yani Google Search Console yenilendi. Yenilenme sonrası tüm kullanıcılar Google aramalarındaki görünürlüklerini basitleştirerek optimize etme imkanı bulabilecekler.

Google Search Console Yenilendi

Google Webmaster Blog‘da yapılan açıklamada yenilenen arayüzün kademeli olarak kullanıcılarla paylaşılmaya başlanacağı ve Google arama görünürlüğü ile ilgili basitleştirilmiş yöntemleri arama motoru optimizasyonu için keşfetme imkanı sunulacağı belirtildi. İşlevselliği arttıracak performans raporu, dizin kapsamı durumu raporu, AMP durum raporu ve iş ilanı durum raporunun da yer alacağı yenilenmenin yer alacağı ara yüz siteniz için hazır olduğunda Google Search Console üzerinden bir mesaj alacaksınız.

En fazla kullanılan ve yüksek işlevselliği olan alanların bir kısmı yeni Arama Konsolu’na eklendi (günlük akışınızda görebileceksiniz). Yeniliklerin bu kadar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, henüz bitmedi. Yeni  yıl boyunca yeni Search Console (beta) klasik Search Console’dan içerisinde veri sağlamaya devam edecek. Yeni Search Console tamamlanıncaya kadar her iki sürüm de yan yana yer alacak ve gezinme çubuğundan birbirine kolayca geçiş yapılabilecek, böylece her ikisini versiyonu da kullanabileceksiniz.

Yeni Search Console verilerle analiz yapmanızı kolaylaştırmak için çalışıyor. Yapılması gereken tüm düzenlemeleri ve tüm sorunları çözme süreci boyunca size yol gösterecek bir etkileşim modeli ile yerden yeniden oluşturuldu. Kendi organizasyonunuzda rapor paylaşma becerisi de eklendi.

Arama Performansı Son 16 aylık verilerle!

Eğer Arama Trafiği hayranıysanız, yeni arama performansı raporunu çok seveceksiniz. Yıllar geçtikçe kullanıcıların arama trafiğine olan ilgisi artarak devam ettiği için yapılan bu yenilik ile eldeki veriyi daha fazla anlamlandırma imkanı bulacaklar. Yeni raporda, uzun vadeli eğilimleri daha kolay analiz etmenizi ve yıllık karşılaştırmalar yapmanızı sağlamak için 16 aylık verileriniz olacak. Kısa bir süre sonra bu veriler Search Console API aracılığıyla da sunulacak.

Dizin Kapsamı: Google’ın indeksleme konusundaki kapsamlı bir görüntüsü

Güncellenmiş Dizin Kapsamı Durumu raporu, web sitenizdeki URL’lerin indekslenmesine ilişkin fikirler edinmenizi sağlar. Dizine eklenen URL’lerin, potansiyel sorunlarla ilgili uyarıların ve Google’ın bazı URL’leri dizine eklenememesinin nedenlerini doğru bir şekilde gösterir. Yeni sorunlar tespit edildiğinde sizi uyaran ve düzeltmelerini izlemenize yardımcı olan yeni sorun izleme fonksiyonu üzerine kurgulanmıştır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...