Ana SayfaSEOGoogle Lighthouse Nedir? Google Lighthouse Ne İşe Yarar?

Google Lighthouse Nedir? Google Lighthouse Ne İşe Yarar?

-

Web site analizi deyince aklımıza gelen araçlardan olan PageSpeed Insights, son aldığı Google Chrome güncellemesinden sonra bile Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme) ile birlikte ölçme ve performans konusunda çok geride kaldı. Google, kullanıcıların diğer araçlara kaymasına izin vermeden yeni aracı Google Lighthouse’u duyurdu. Peki Google Lighthouse nedir? Ne işe yarar?

Google Lighthouse Nedir?

Google tarafından geliştirilen Lighthouse’un asıl kullanım amacı Progressive Web Apps’ı (PWA) denetlemektir. Erişilebilirlik, performans, Progressive Web Apps ve en iyi yöntemlerin gelişmiş listesi şeklinde farklı konuda sitenizi sınayan araç, sitenize ait mükemmel bir izlenim sunmaktadır.

Kullanıcı deneyimini artırmak ve algıya sahip olmak için site hızı üzerinde ilgilenilmesi gereken bir konudur. Siteniz yavaş bir site gibi çalışıyorsa, analiz araçlarında çıkan rakamların hiç bir anlamı yoktur. Dünya üzerinde hala 4G’nin kullanılmadığı bölgeler olduğunu bildiğimize göre, 4G kullanan kullanıcılarınız sitenizin yavaş bir his uyandırması kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir. Site hızınızda 0,5 saniyelik bir artış ve ya düşü büyük farklar yaratabilir.

Site Açılış Hızı Optimizasyonu Önemli midir? Nasıl Yapılır?

Google Lighthouse, sitenizi performans testlerinden geçirirken, öncelikle mobil sitenizi oldukça güçsüz bir cihaz üzerinden kesintili bir 3G bağlantısıyla kontrol eder. Test bittikten sonra puanınız ve siteniz ile ilgili performans geliştirmelerinin yazdığı bir ekran ile karşılarsınız.

Google Lighthouse Test Sonucu
Google Lighthouse Test Sonucu (Örnek)

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Bu aracı bir kaç farklı yöntem ile kullanabilirsiniz.

Bunlardan birincisi, Chrome’da F12 tuşuna bastıktan sonra Audits sekmesi gelip, istediğiniz performans testini seçip başlatabilirsiniz.

Google Lighthouse Chrome Denetim Sekmesi
Google Lighthouse Chrome Denetim (Audits) Sekmesi

İkincisi, Google Chrome eklenti mağazasından Google Lighthouse aracının eklentisini indirip, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Lighthouse Chrome Eklentisi
Google Lighthouse Chrome Eklentisi

Eklentiye bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Siteyi Yavaşlatan WordPress Eklentileri Nasıl Bulunur?

Üçüncüsü, aracı komut satırı üzerinden yüklemek için “nmp install -g lighthouse” komutunu çalıştırabilirsiniz. Eğer https://siteadi.com adresi için bir test gerçekleştirmek istiyorsanız “lighthouse https://siteadi.com” komutunu uygulamanız yeterlidir. Elde edeceğiniz kapsamlı sonuç terminalde yer alabileceği gibi ayrı bir HTML dosyası olarak da size sunulacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...