Ana SayfaSEOGoogle, Search Console'dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı

Google, Search Console’dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı

-

Google, Search Console’dan URL gönderim aracının herkese açık sürümünü kaldırdı. Kaldırılan bu özellik yerine kullanıcıların Google’ın dizinine herhangi bir sayfa göndermesine izin verdi. Google, Search Console’dan URL gönderme aracını kaldırdı ve artık kullanıcılara Search Console’un Google gibi getir ve oluştur aracını kullanmalarını önerdi. Alternatif olarak, site sahipleri Google’ı bir site haritası dosyasıyla birlikte yeni sayfalar hakkında bilgilendirebilir.

Yeni URL İnceleme Aracı ve Yeni Search Console Hakkında Detaylı Bilgiler

Yeni Google Search Console İle Kullanabileceğiniz 5 Rapor

URL Gönderme Aracını Kaldırdı, Alternatif Yöntem

Google dizinine Search Console üzerinden bir URL göndermek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Google Gibi Getir özelliğini kullanarak bir URL için getirme (getir ve oluştur) isteği gerçekleştirin.
  • Getirme geçmişi tablosundaki getirme işleminin yanındaki “Dizine eklenmesini iste”yi tıklayın.
  • Yalnızca bu tek URL’yi mi yoksa bu URL’yi ve doğrudan bağlantılarını mı taranacağını seçin.
  • İsteğinizi sıralamak için “Gönder” i tıklayın.

Google, site sahiplerinin günde en fazla 10 bireysel URL göndermesine olanak tanıyor. Yeniden tarama işlemi hemen gerçekleşmeyebilir veya taramanın garanti edilmediğini unutmayın. Başarılı bir tarama talebinin kabul edilmesi de birkaç gün sürebilir.

URL’leri Search Console aracılığıyla göndermenin sınırlamalarından biri, kullanıcıların yalnızca sahipliklerini doğruladıkları sitelerden URL gönderebilmeleridir. Bu durum kişisel olarak sahip olmadıkları sitelerde yeni URL’leri Google’a bildirmek isteyen kullanıcılar için bir sorun olabilir. Sitelerine backlink verilen bir blog makalesi bildirememek gibi düşünebilirsiniz.

Bir grup SEO uzmanı Twitter’da endişelerini dile getirdi ancak bu değişiklik çoğu kullanıcı için bir rahatsızlık olmayacak gibi görünüyor.

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar daha önceki konumdaki genel URL gönderim aracını ziyaret etmeye çalıştıklarında aşağıdaki sayfayı görecekler.

Google, Search Console'dan URL Gönderme Aracını Kaldırdı
URL gönderim aracını ziyaret etmeye çalıştığınızda göreceğiniz sayfa

Ayrıca, “Google’a URL gönder” araması yapıldığında arama sonucu sayfalarından ulaşılabilen sayfada URL gönderim formu artık yok.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...