Ana SayfaSEOGoogle Search Console İndeks Kapsamı Raporu Daha Doğru Bilgiler Vermeye Başladı

Google Search Console İndeks Kapsamı Raporu Daha Doğru Bilgiler Vermeye Başladı

-

Google, Google Search Console yönetim panelinden oluşturabildiğimiz İndeks Kapsamı raporunun daha doğru veriler aktaracak şekilde iyileştirmiştir. Google Search Console yardım belgelerine göre Google Search Console İndeks Kapsamı Raporu , 14 Temmuz’dan itibaren daha doğru bir sisteme geçmeye başladı ve Ağustos ayının başında geçiş süreci tamamlanarak tamamen yeni sisteme geçildi. Yayınlandığından bu yana ilk İndeks Kapsamı Raporu Güncellemesi gerçekleşmiş oldu.

Google Search Console Arama Analizi API’si Artık 16 Aylık Veriye Erişebiliyor

Google Search Console İndeks Kapsamı Raporu

“Google Search Console İndeks Kapsamı raporu yeni ve daha doğru bir sisteme geçti. Bu nedenle, bildirilen indeks kapsamındaki değişiklikleri görebilirsiniz. Bu, sitenizdeki herhangi bir değişikliği yansıtmaz ancak daha doğru bir veri işleme sistemi. ”

Yeni bir sisteme geçiş için yapılan işlemlerin bir sonucu olarak Google, 14 Temmuz ile 1 Ağustos arasındaki sürede İndeks Kapsamı verilerini kayıt altına alamadı. 14 Temmuz ile 1 Ağustos arasında yayınlanan İndeks Kapsamı raporundaki veriler, bilinen 1 Ağustos değerine dayanan tahmini verilerden oluşmaktadır.

Google Search Console, AMP Sorunları Hakkında Site Sahiplerini Bilgilendiriyor

Google Search Console İndeks Kapsamı Raporu, ilk olarak geçtiğimiz sene Search Console’da sunulmaya başlanmıştı. Bir dizinin, dizine eklenemeyen sayfalarını, sorunları nasıl düzelteceğinize ilişkin bilgiler içeren talimatlar olarak düşünebilirsiniz. Site sahipleri, site haritalarını göndermek için alternatif bir yöntem olarak Google Search Console İndeks Kapsamı Raporunu kullanabilir. Bu raporda yer alan veriler daha sonra bireysel site haritaları tarafından filtrelenebilir.

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İlk İndeks Kapsamı Raporu Güncellemesi

Geçtiğimiz yıl tanıtıldığından bu yana yapılan ilk İndeks Kapsamı raporu güncellemesi olarak dikkat çekiyor. İleride, site sahipleri İndeks Kapsamı raporlarını görüntülediklerinde, 14 Temmuz’a eklenen bir “Google Arama Güncellemesi(Google Search Update)” nden bahseden bir not görmeye başlayacaklar. Gösterilen bu not, Google Search’ü değil Search Console güncellemesine atıfta bulunduğu için biraz yanıltıcı olabilir.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...